ثبت رکورد کمترین مشارکت انتخاباتی در فرانسه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45866
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۶:۲۹ |
68 درصد فرانسوی‌ها به انتخابات نه گفتند

ثبت رکورد کمترین مشارکت انتخاباتی در فرانسه

 برگزاری انتخابات منطقه‌ای در فرانسه و عدم حضور میلیون‌ها فرانسوی در این انتخابات، مولد تحلیل‌های زیادی در خصوص این انتخابات بوده است. انتخابات منطقه‌ای فرانسه که روز یک‌شنبه در آن کشور برگزار شد چند نتیجه چشمگیر داشت: اول، میزان بسیار پایین مشارکت که در تاریخ فرانسه کم‌سابقه است و دوم،‌ ناکامی دو نفر از مطرح‌ترین چهره‌های سیاسی آن کشور: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری میانه‌گرا و مارین لوپن، رهبر جریان ملی‌گرای افراطی. 
ثبت رکورد کمترین مشارکت انتخاباتی در فرانسه
گروه بین‌الملل
 برگزاری انتخابات منطقه‌ای در فرانسه و عدم حضور میلیون‌ها فرانسوی در این انتخابات، مولد تحلیل‌های زیادی در خصوص این انتخابات بوده است. انتخابات منطقه‌ای فرانسه که روز یک‌شنبه در آن کشور برگزار شد چند نتیجه چشمگیر داشت: اول، میزان بسیار پایین مشارکت که در تاریخ فرانسه کم‌سابقه است و دوم،‌ ناکامی دو نفر از مطرح‌ترین چهره‌های سیاسی آن کشور: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری میانه‌گرا و مارین لوپن، رهبر جریان ملی‌گرای افراطی. 
 چه نتیجه‌ای در انتخابات حاصل شد؟
به گزارش ایندیپندنت، حزب «جمهوری‌به‌پیش» (آن مارش) ماکرون تنها ۹/۱۰ درصد آرا را به دست آورد و حزب «حرکت ملی» خانم لوپن هم تنها ۱/۱۹ درصد. در عوض حزب راست‌گرای «جمهوری‌خواهان»‌ توانست موفق‌تر از آنچه انتظار می‌رفت حاضر شود و ۳/۲۹ درصد آرا را به دست آورد. کمتر از ۳۲ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند. یعنی ۶۸ درصد مردم این انتخابات را نادیده گرفتند که بالاترین میزان مشارکت نداشتن شهروندان در تاریخ جمهوری پنجم فرانسه است. دور دوم انتخابات، یک‌شنبه آینده ۲۷ ژوئن برگزار می‌شود.فرانسه سال دیگر عازم انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود، اما با توجه به نرخ بسیار پایین مشارکت، معلوم نیست انتخابات روز یک‌شنبه تا چه حد خبر از نتیجه رقابت سال آینده بدهد. 
جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه روز دوشنبه
 نتایج را مایه ناکامی خواند، اما تأکید کرد که هنوز برای نتیجه‌گیری در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲، بسیار زود است. به 
گزارش رویترز، آقای دارمانین به شبکه دوم 
تلویزیون فرانسه گفت: «دموکراسی یعنی آدم بعضی مواقع در انتخابات شکست می‌خورد!»
 شهروندان فرانسوی  به کاخ الیزه سیلی زدند
آرور برژ، سخنگوی «آن مارش» صریح‌تر سخن گفت و نتایج روز یک‌شنبه را «سیلی دموکراتیکی به‌صورت ما» خواند که ناظران را به یاد سیلی‌ای انداخت که یکی از شهروندان فرانسه اخیرا به ماکرون زده بود. حزب ماکرون در این انتخابات پنجم شد که نشانی از نارضایتی گسترده مردم از مواردی مانند افزایش جرم و جنایت، افزایش آمار بیکاری و پاسخگو نبودن نخبگان سیاسی است. 
وزیر کشور فرانسه تأکید کرد که نرخ بسیار پایین مشارکت «شکستی برای تمام ماست» و افزود: «مشارکت نکردن در انتخابات یک پیام است. مردم فرانسه دارند به سیاستمداران می‌گویند که به آن‌ها اعتماد ندارند.» او اشاره کرد که نرخ مشارکت نکردن در میان جوانان به ۸۰ درصد رسیده است. دور دوم انتخابات در برخی مناطق بسیار نزدیک و حساس خواهد بود. منطقه «پروونس-آلپ-کوت‌دازور»‌ که در جهان به دلیل نقاشی‌های امپرسیونیستی و جشنواره کن معروف است، از نقاطی است که خانم لوپن و ملی‌گرایان افراطی به آن امید بسته‌اند، اما گزارش‌ها خبر از این می‌دهد که نامزد حزب سبز در دور دوم انتخابات در این منطقه شرکت نمی‌کند تا رقابت به راست میانه و راست افراطی محدود شود و مسیر لوپن برای پیروزی را دشوار کند. 
  آرزوهای لوپن نقش بر آب شد 
لوپن امیدوار بود که پیروزی در این منطقه واقع در جنوب شرقی فرانسه، سکوی پرتاب او به‌سوی ریاست‌جمهوری در سال آينده شود، اما 
تیری ماریانی، نامزد حزب لوپن در دور اول عملکردی بدتر از حد انتظار داشت. نگرانی‌ها از به قدرت رسیدن راست افراطی چنان است که معمولا تمامی سایر احزاب کشور فرانسه در استراتژی معروف به «جبهه جمهوری‌خواه» باهم متحد می‌شوند تا جلوی خانم لوپن ویارانش بایستند.نامزدهای حزب خانم لوپن تاکنون هرگز در هیچ انتخابات منطقه‌ای پیروز نشده‌اند و اداره هیچ منطقه‌ای را به دست نگرفته‌اند. باید دید که او یک‌شنبه آینده می‌تواند تمامی احزاب رقیب را شکست دهد و به این دستاورد نائل آیدیا خیر. 
لوپن با آرزوهای بزرگی وارد انتخابات روز یک‌شنبه شده بود و امیدوار بود از ۱۳ منطقه سرزمین اصلی فرانسه، در ۶ مورد اول شود. درنهایت اما حزب او فقط در همان یک منطقه جنوب شرقی
 اول شد، آن‌هم با اختلافی بسیار کم با حزب دوم. مجموع آرای این حزب ۹ درصد کمتر از نتایج انتخابات منطقه‌ای سال ۲۰۱۵ بود.
در منطقه پاریس بزرگ، نوع دیگری از ائتلاف سیاسی را شاهدیم. احزاب مختلف چپ، ازجمله سوسیالیست‌ها و کمونیست‌ها، گرد هم می‌آیند تا در دور دوم، مقابل والری پکرس، رئیس کنونی شورای این منطقه بایستند. خانم پکرس دو سال پیش از حزب جمهوری‌خواهان جدا شد تا حزب «بیایید آزادباشیم» (سویون لیبر) را تأسیس کند و انتظار می‌رود از نامزدهای راست‌میانه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده باشد. اگر او هفته آینده از چپ شکست بخورد، احتمال دستیابی به ریاست‌جمهوری‌اش نیز مخدوش خواهد شد. دیگر چهره‌های راست‌میانه که در انتخابات روز یک‌شنبه خودی نشان دادند
 خاویر برتراند از منطقه‌ای در شمال فرانسه است که موفق شد بر حزب لوپن فائق آید  و لورن واکیز در منطقه «اوورن-رون-آلپ» که با کسب ۴۵ درصد آرا چیزی نمانده بود در همان مرحله اول پیروز شود. 
 نمایش چپ‌گرایان در انتخابات محلی فرانسه 
حزب چپ میانه «سوسیالیست» که در سال‌های اخیر با بحران‌های بسیاری روبه‌رو بوده است، در مناطق بسیاری در غرب فرانسه (از بریتانی تا اوکسیتان) که کنترل آن‌ها را در اختیار دارد، اول شدو بر پایداری خود تأکید کرد. حزب کمونیست فرانسه در مناطق مختلف با ائتلاف‌های گوناگونی از چپ وارد صحنه شده بود: در بعضی مناطق در ائتلاف با سوسیالیست‌ها و در بعضی مناطق در ائتلاف با حزب
 «فرانسه خیزان» ژان لوک ملانشون، چهره سابق حزب سوسیالیست که در سال‌های اخیر رهبر اصلی جریان چپ افراطی در فرانسه بوده است. در منطقه «بورگونی-فرانش-کنت» در شرق کشور، ائتلاف کمونیست‌ها با حزب سوسیالیست و «حزب رادیکال چپ» (که گرایش لیبرال و میانه‌گرا دارد) با ۵۲/۲۶ درصد آرا در صدر قرار گرفت. رئیس شورای این منطقه، خانم ماریت گیت دوفای از حزب سوسیالیست است که در صورت پیروزی در دور دوم، در سمت خود ابقا می‌شود. همین ائتلاف سه‌حزبی، در چهار منطقه بریتانی، نوول آکیتان، سانتر وال ده لوآر (به همراه دو حزب دیگر)، اوکسیتان (به همراه یک حزب دیگر) نیز اول شد تا کمونیست‌ها همچنان یکی از نیروهای مهم سیاسی کشور باقی بمانند.درهرحال، فرانسوی‌ها با «نه»خود به صندوق رأی، درس بزرگی به امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور ودیگر سیاستمداران این کشور دادند. این موضوع نشان می‌دهد که اعتراض شهروندان فرانسوی نسبت به سیاستمداران، برگرفته از دغدغه‌های حل‌نشده آن‌ها در خصوص مبارزه با فساد و عدم وجود آزادی‌های واقعی در این کشور است. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.