تکمیل پرونده افراد دارای اتهامات سنگین در اغتشاشات در اولویت است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73671
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷ |
در نشست شورای عالی قوه قضائیه اعلام شد؛

تکمیل پرونده افراد دارای اتهامات سنگین در اغتشاشات در اولویت است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه تکمیل پرونده افراد دارای اتهامات سنگین در اغتشاشات در اولویت است، گفت: این امر واجد بازدارندگی بوده و توقع به‌حق مردم نیز همین است.
تکمیل پرونده افراد دارای اتهامات سنگین در اغتشاشات در اولویت است

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست پنج ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، اظهار کرد: از صمیم قلب از نیروهای فراجا و همه نیروهای مدافع امنیت مردم و کشور تقدیر و تشکر دارم و از خداوند توفیق بیش از پیش آنها را طلب می‌کنم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مجاهدت‌ها و جانفشانی‌های نیروی انتظامی در راستای تأمین و تحکیم امنیت شهروندان تصریح کرد: نیروی انتظامی جزو نهادهایی است که دارای متنوع‌ترین و بیشترین مأموریت‌هاست و بحمدالله تاکنون در انجام این مأموریت‌ها توفیق داشته و توانسته به نحو مطلوب امنیت مردم و کشور را با کمک سایر بخش‌های ذیربط تأمین کند و در این راه بیش از ۱۳ هزار شهید و ۳۱ هزار مجروح تقدیم کشور و مردم کرده است.

نباید وقتی فردی مستحق بازداشت نیست دستور بازداشت صادر شود

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تبیین وتشریح مسئولیت‌های خطیر رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌ها در مسیر خدمت به مردم و تظلم‌خواهان، اجرای حق و عدالت، مساعدت و معاضدت مظلومان و محرومان و مقابله با ظالمان و افراد مُتجاسر، اظهار داشت: امروز یکی از مسائل مهمی که مردم از ما انتظار دارند رفتار خوب، بیان خوب و تصمیم خوب است؛ نکند خدایی ناکرده هوای نفس بر ما مسلط شود و چون در منصب قضایی هستیم و می‌توانیم حکم کنیم، صدای خود را بالا ببریم یا کلمات و عباراتی که شایسته یک مقام قضایی نیست را بر زبان خود جاری کنیم.

رئیس عدلیه در ادامه، صبر و حلم مقام قضایی را از ضروریات دانست و بیان داشت: برخی از مراجعان به مراکز قضایی افراد دردمند هستند و به مقام قضایی به چشم یک طبیب نگاه می‌کنند؛ باید در مقابل این مراجعان، خضوع داشت و دردشان را درمان کرد؛ در مقابل افراد و مراجعانی هستند که به حق خود راضی نیستند و سخن خلاف بر زبان جاری می‌سازند؛ لذا تشخیص این دو گروه و صبوری و بردباری ما به عنوان مقامات قضایی در مقابل ارباب رجوع، از مقوله‌های بسیار حائز اهمیت است.

قاضی‌القضات در همین راستا افزود: از یک طرف ما به عنوان مقام قضایی دارای وظایف و مسئولیت‌های سنگین و خطیر هستیم و از سویی دیگر اختیاراتی نیز داریم؛ همچنین شیطان و هوای نفس نیز در کمین است؛ باید به این مقوله‌ها توجه کنیم؛ نباید وقتی فردی مستحق بازداشت نیست به صرف اینکه مقام قضایی از این اختیار برخوردار است، دستور بازداشت فرد مزبور را صادر کند؛ وقتی فردی مستحق اعمال محدودیت‌های قانونی نیست، نباید به صرف حرف دیگران، این کار صورت گیرد؛ و بالعکس، وقتی باید حکم قانونی را در قبال یک فرد اجرا کنیم نباید دلسوزی بیجا و بی‌مورد به خرج دهیم و به حرف دیگران گوش دهیم بدون آنکه خدا و قانون را مدنظر بگیریم.

رئیس قوه قضاییه در پایان بخش نخست سخنانش درنشست پنج ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها به تمامی مقامات و مسئولان قضایی توصیه کرد که کار شبانه‌روزی آنها برای خدمت به مردم و رسیدگی به پرونده‌های قضایی نباید آنها را از توجه به خانواده‌های‌شان و صله‌رحم بازدارد و مقامات و مسئولان قضایی در کنار کار و تلاشی که در طول شبانه‌روز در راستای رسیدگی به امور قضایی و حقوقی مردم دارند باید اوقاتی را نیز به خانواده خود اختصاص دهند.

حوادث اخیر به لحاظ محتوا و شکلی، واجد ویژگی‌های خاصی است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در بخش پایانی نشست ۵ ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، به تبیین و تشریح عوامل مُحدثه اغتشاشات و آشوب‌های اخیر پرداخت و در این باب دستورات و توصیه‌هایی مهم و کاربردی را خطاب به مقامات قضایی سراسر کشور مطرح کرد.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا اظهار داشت: اغتشاشات اخیر علل و عواملی دارد که قطعاً باید در راستای شناسایی و تجزیه و تحلیل آنها اهتمام ورزید و آسیب‌شناسی‌ها و پیشگیری‌ها و پیش‌بینی‌های لازم و مقتضی را درخصوص آنها انجام داد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به ضرورت رسیدن به فهم و درک مشترک در قبال مسائل مختلف مرتبط با اغتشاشات اخیر، گفت: حوادث اخیر از جهات مختلف هم به لحاظ محتوا و هم از حیث شکلی، واجد ویژگی‌های خاصی است لذا ضرورت دارد در باب این جهات مختلف و این ویژگی‌های خاص، به فهم و درک مشترکی نائل بیاییم.

رئیس عدلیه در ادامه به طرح سؤالاتی در باب ماهیت حوادث اخیر پرداخت و ضمن تاکید بر ضرورت شناخت ماهیت این حوادث، گفت: قطعاً اتفاقات اخیر آنهم به ویژه بعد از روزهای ابتدایی در زمره یک کنش اعتراضی نمی‌گنجد؛ چرا که کنش اعتراضی تعریف خاص خود را دارد؛ در جریان اتفاقات اخیر با مقولاتی نظیر ارعاب و ترساندن مردم، تحریق و تخریب اموال عمومی و مردمی، حمله به نیروهای حافظ امنیت مردم با انواح سلاح‌ها و کشتن و مضروب و مجروح کردن این نیروها و مختل کردن زندگی و کسب و کار مردم مواجه بودیم؛ در همه جای دنیا به این مقولات عنوان اغتشاش اطلاق می‌شود و به مقابله با آنها و عوامل دخیل در آنها برخاسته می‌شود.

مقامات قضایی در قبال قضایای اخیر باید به کارشناسان و متخصصین امر مراجعه کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه توصیه‌هایی را خطاب به مقامات قضایی برای شناخت بهتر ابعاد مختلف قضایای اخیر ایراد کرد و بیان داشت: مقامات قضایی همانطور که به منظور رسیدگی متقن‌تر به پرونده‌های مختلف قضایی به کارشناس مربوطه و متخصصین امر مراجعه می‌کنند در قبال قضایای اخیر نیز باید به کارشناسان و متخصصین امر مراجعه کنند و بدانند که این مراجعه هیچگونه منافاتی با امر استقلال قضایی ندارد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه خطاب به مقامات قضایی سراسر استان‌ها دستور داد تکمیل پرونده افرادی که اتهامات سنگینی در جریان اغتشاشات و آشوب‌های اخیر متوجه آن‌ها است را در اولویت قرار دهند، چرا که این امر واجد بازدارندگی است و توقع به حق مردم نیز همین می‌باشد.

رئیس دستگاه قضا همچنین این دستور را هم خطاب به مقامات قضایی سراسر استان‌های کشور صادر کرد که افرادی که به انحاء مختلف از جمله تَسبیب، مشارکت و مُباشرت، موجبات وارد آمدن خسارت به اموال عمومی و مردمی و خصوصی را فراهم آورده‌اند، به موجب قانون، محکوم کنند تا خسارت اموال اسیب دیده از ناحیه آنها تادیه شود.

در بخش دوم نشست ۵ ساعته شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها، ۱۴ عضو شورای عالی دستگاه قضا و همچنین رؤسای کل دادگستری‌های ۱۳ استان کشور به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در باب مسائل روز پرداختند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.