توهم‌انتقام - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 6084
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵ |
سقوط پهپاد ایرانی، قصه تازه احمق‌های درجه یک؛

توهم‌انتقام

داستان سقوط پهپاد ایرانی که از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مطرح شد در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت.
توهم‌انتقام

| حسن شجاعی |
داستان سقوط پهپاد ایرانی که از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مطرح شد در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت.
رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشستی که در کاخ سفید برگزار می شد ادعا کرد که یک کشتی جنگی این کشور در تنگه هرمز یک پهپاد ایرانی را هدف قرار داده است.
ترامپ گفت: «پیش از شروع سخنرانی، می‌خواهم همه را در جریان یک حادثه قرار دهم که در تنگه هرمز رخ داد و کشتی «یو. اس. اس. باکسر» که یک کشتی آبی- خاکی تهاجمی است، در آن مشارکت داشت.»
وی طی این سخنان مدعی شد، کشتی جنگی«باکسر» علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود اقدام تدافعی انجام داد و این پهپاد بلافاصله نابود شد.
رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در ادامه مدعی شد: «باکسر علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله بسیار بسیار نزدیکی جلو آمده بود، تقریبا هزار یارد (۹۱۴ متر) و چندین هشدار برای کنار رفتن را نادیده گرفت و تهدیدی برای کشتی و خدمه آن بود، اقدام تدافعی انجام داد. این پهپاد بلافاصله نابود شد.»
وی در ادامه سخنان مداخله جویانه خود افزود: «من همچنین از دیگر کشورها می‌خواهم که هنگام گذر از این تنگه، از کشتی‌های خود محافظت کنند و در آینده با ما همکاری کنند… فکر کردم که باید بدانید.»
پس از سخنان ترامپ قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت ۲/۱ درصد جهش کرد و به ۶۳/۲۱ دلار رسید.
به نظر می رسد رئیس جمهور ایالات متحده هنوز در شوک سرنگونی پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری گلوبال هاوک قرار دارد و از هرفرصتی استفاده می کند تا این شکست حقارت بار را جبران نماید. خدشه ای که از این حقارت بر جان دولتمردان آمریکا افتاده سال های سال جبران نخواهد شد و آنها برای فرار از این افتضاح نظامی به دنبال جبران مافات هستند.
از سوی دیگر به نظر می رسد ترامپ همچون همیشه با ایجاد جنگ تبلیغاتی و لفاظی های بی محتوا تلاش دارد تا شکست های پی در پی این کشور را به نحوی جبران کرده و با تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی آمریکا خود را برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو
آماده نماید و از سوی دیگر کشورمان را که در تمامی عرصه ها آمریکا را تحقیر کرده تحت تاثیر پیام های نابخردانه خود قرار دهد.
ضمن اینکه آمریکایی ها از التهاب و ناامنی در خلیج فارس استقبال می کنند و تلاش دارند تا با امنیتی کردن این منطقه، به ویژه تنگه هرمز، ائتلافی جهانی برای مقابله با حضور قانونمند و استراتژیک کشورمان در خلیج فارس فراهم آورند و در این راه به حمایت های مالی دنباله های خود در منطقه نیز چشم دارند.
اما به نظر می رسد این اقدامات تنها چهره کریه و مزورانه دولت ایالات متحده آمریکا و هم پیمانانش را بیش از گذشته برای مردم جهان روشن کرده و بر عزت و اقتدار ملت ایران بیفزاید.
در ادامه انتشار این خبر سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، ادعای رئیس جمهورآمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی را تکذیب کرد. سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اعلام کرد: بر خلاف ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تمامی پهپادهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز از جمله پهپاد مورد نظر رئیس جمهور آمریکا پس از انجام ماموریت شناسایی و کنترل برنامه ریزی شده به سلامت به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند و هیچ‌گونه گزارشی دال بر مقابله عملیاتی ناو یو. اس. ‌اس. باکسر آمریکایی گزارش نشده است.
سردار شکارچی اینگونه اظهارات بی پایه رئیس جمهور آمریکا را در راستای ایجاد التهاب و ناامن سازی منطقه مهم خلیج فارس و آب‌راه استراتژیک تنگه هرمز
تلقی و اظهار کرد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره با هوشیاری کامل و طبق موازین
بین المللی، ماموریت قانونی حراست، کنترل و مراقبت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را وظیفه قانونی خود می‌دانند.
در ادامه واکنش ها به ادعای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای با مضحک خواندن عملیات مورد ادعای آمریکایی‌ها در سرنگون کردن پهپاد ایرانی در تنگه هرمز، اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپاد نیروی هوافضای سپاه از ناوچه آمریکایی ها را منتشر و سند بی پایه و اساس بودن ادعای آنان را در معرض افکار عمومی جهانیان قرار می‌دهیم.
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه بیانیه‌ خود اعلام کرد: به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه «یو. اس. اس. باکسر» آمریکایی که مدعی سرنگون ساختن آن در روز پنج‌شنبه بر فراز تنگه هرمز شده است را منتشر خواهیم کرد تا دروغ و بی پایه و اساس بودن این ادعا در معرض افکار عمومی جهانیان قرار گیرد. در این بیانیه تاکید شده است: این تصاویر نشان خواهد داد پهپاد نیروی هوافضای سپاه پیش از ورود ناوچه آمریکایی به تنگه هرمز در حال اجرای ماموریت جاری خود در منطقه بوده و از جمله تصاویر مربوط به رصد و مراقبت از ناوچه مذکور را نیز قبل و حتی بعد از زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها به ایستگاه خود ارسال و سالم به پایگاه خود بازگشته است. روابط عمومی کل سپاه در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: یگان های دریایی و هوافضای سپاه بر اساس ماموریت ها ی قانونی خود و در راستای برقراری امنیت آبراه تنگه هرمز و خلیج فارس ، تحرکات بیگانگان به ویژه نیروهای تروریست آمریکا و انگلیسی‌ها در این منطقه راهبردی را هوشمندانه و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل دقیق داشته و با اشراف اطلاعاتی و آمادگی های مطمئن موجود، هرگونه اقدام تجاوزکارانه و خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی آنان را با پاسخ متناسب، مواجه خواهند ساخت.
محمدجواد ظریف وزیرامور خارجه کشورمان نیز در گفت وگو با نشنال اینترست با اشاره به اینکه افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس، کمکی به امنیت و ثبات منطقه نمی کند تصریح کرد : در تماسی که با تهران داشتم، ما هیچ اطلاعی درباره از دست دادن پهپاد نداریم. تا این زمان نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که آنها این پهپاد را هدف قرار داده‌اند. نمی‌دانیم این پهپاد چه کسی است، ما اطلاعاتی نداریم.
در عین حال معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز در واکنش به ادعای رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه هیچ جای دیگر از دست نداده‌ایم. سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه در صفحه شخصی خود در توئیتر در واکنش به ادعای رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر سرنگونی پهپاد ایرانی در تنگه هرمز نوشت: «ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه هیچ جای دیگر از دست نداده ایم.» وی به طنز تاکید کرد: «نگرانم که ناو یو. اس. اس. باکسر اشتباهی یکی از پهپادهای خودشان را هدف قرار داد باشد.»

نویسنده : حسن شجاعی |
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.