تولید نفت ایران ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز شد/ متوسط ۸۰.۵ دلاری قیمت نفت ایران در نوامبر ۲۰۲۱ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56294
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۲۶ |

تولید نفت ایران ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز شد/ متوسط ۸۰.۵ دلاری قیمت نفت ایران در نوامبر ۲۰۲۱

گزارش ماهانه اوپک نشان می‌دهد کل تولید این گروه در ماه نوامبر تا ۲۷.۷۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش‌یافته و تولید نفت ایران در این ماه به ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز رسیده است.
تولید نفت ایران ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز شد/ متوسط ۸۰.۵ دلاری قیمت نفت ایران در نوامبر ۲۰۲۱

اوپک در ماه نوامبر ۲۸۵ هزار بشکه در روز به تولید خود افزود و ۲۷٫۷۲ میلیون بشکه تولید کرد، اما کل تولید ۱۰ عضو اوپک حاضر در قرارداد اوپک پلاس هنوز هم کمتر از سهمیه تعیین‌شده برای ماه گذشته بود.

گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که در روز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد کل تولید این گروه تا ۲۷٫۷۱۷ میلیون بشکه در روز افزایش‌یافته است. غیر از ۳ کشوری که از قرارداد اوپک پلاس معاف شده‌اند، یعنی ایران، لیبی و ونزوئلا، سایر تولیدکنندگان اوپک نتوانسته‌اند به سهمیه تولید ۲۴٫۰۴۷ میلیون بشکه در روز برای ماه نوامبر برسند.

ایران، لیبی و ونزوئلا روی‌هم‌رفته ۴٫۲۳۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر تولید داشتند و تولید ۱۰ عضو دیگر اوپک برابر با ۲۳٫۴۷۸ میلیون بشکه در روز بوده یعنی کمتر از سقف ۲۴ میلیون بشکه‌ای که برای ماه گذشته تعیین شده بود.

تولید نفت ایران در ماه نوامبر ۹ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته و به ۲ میلیون و ۴۷۴ هزار بشکه در روز رسیده است. قیمت نفت سنگین ایران در ماه نوامبر نیز ۸۰ دلار و ۵۰ سنت بوده است.

عربستان در ماه نوامبر با ۱۰۱۰۰۰ بشکه در روز بیشترین افزایش تولید را داشت که در کل به رقم ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش ماهانه طبق قرارداد اوپک نزدیک بود. عراق و نیجریه دومین و سومین کشوری بودند که بیشترین افزایش تولید را در این ماه داشتند. تولید نفت نیجریه نسبت‌به ماه اکتبر هم افزایش داشت. این کشور در ماه نوامبر ۱٫۴۲ میلیون بشکه در روز تولید کرد که بیش از ۲۰۰ هزار بشکه با سهمیه ۱٫۶۴۹ میلیون‌بشکه‌ای آن فاصله داشت.

اوپک ماه‌هاست به‌خاطر کمبود ظرفیت تولید و سرمایه‌گذاری در اعضای آفریقایی خود ازجمله آنگولا، نیجریه، کنگو و گینه استوایی نتوانسته به هدف تولید ماهانه طبق قرارداد اوپک پلاس برسد. کل اعضای ائتلاف اوپک پلاس هم کمتر از سهمیه تعیین‌شده تولید کرده‌است.

ائتلاف اوپک پلاس از ماه اوت تا نوامبر ۱٫۰۴ میلیون بشکه در روز به کل تولید خود افزوده‌ که تقریباً ۶۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از هدف تعیین‌شده‌ آن برای این ۴ ماه بوده‌است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.