توطئه برجامی دموکرات‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33621
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۵۴ |
آیا دولت بایدن حاضر است خسارات خروج ترامپ از برجام را جبران کند؟

توطئه برجامی دموکرات‌ها

«وندی شرمن» سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در مذاکرات منتهی به برجام، اخیرا تأکید کرده است که به دلیل تفاوت شرایط امروز با سال 2016 میلادی و  پروسه حقوقی سخت بازگشت به تعهدات آمریکا در برجام ، دولت بایدن مسیر سختی را در این خصوص پیش رو خواهد داشت!
توطئه برجامی دموکرات‌ها

گروه بین الملل
«وندی شرمن» سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در مذاکرات منتهی به برجام، اخیرا تأکید کرده است که به دلیل تفاوت شرایط امروز با سال ۲۰۱۶ میلادی و  پروسه حقوقی سخت بازگشت به تعهدات آمریکا در برجام ، دولت بایدن مسیر سختی را در این خصوص پیش رو خواهد داشت! به عبارت بهتر  از اکنون مقامات آمریکایی بهانه جویی را برای  کسب امتیازات بیشتر از ایران در عین   عدم بازگشت واقعی به تعهدات   در قبال ایران آغاز کرده اند. 
براساس رفتار مشابه دموکرات‌ها و جمهوری خواهان است که وزیر انرژی رژیم صهیونیستی (اشتاینیتز)  بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گوید:  «اگر دولت بایدن با ایران توافق کند، ایران ضعیف باقی خواهد ماند. ایران در وضعیتی دشوار قرار دارد و حتی اگر توافق هسته‌ای دیگری با آمریکا منعقد کند، وضعیتش تغییر نخواهد کرد.»
وزیر امور خارجه آلمان نیز با ابراز خرسندی از پیروزی بایدن اعلام می کند: « باید با ایالات متحده و ایران درباره این‌که آیا امکان گسترش این توافق   به نحوی که بتوان مسائل دیگر را در آن گنجاند وجود دارد یا خیر.»با استناد به مواضع وزیر امور خارجه و همچنین تلاش فرانسوی ها و شخص ماکرون در گنجاندن بندهای دیگر به برجام که عملا باعث تهی سازی قدرت جمهوری اسلامی است، به نظر می رسد که غرب به دنبال یک توطئه خطرناک دیگر در بستر دیپلماسی باشد. 
اندیشکده مرکز امنیت آمریکایی نیز در مقاله ای تحت عنوان این‌که « ریل گذاری مجدد برای تعامل با ایران»، می نویسد:«  ایران برای رهایی از سیاست فشار حداکثری، به سمت مذاکره با جو بایدن خواهد رفت. این اندیشکده استراتژی دیپلمات آمریکا برای مذاکره با ایران را چنین می شمارند
   الف:« جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح
 هسته ای» . منظور آن‌ها در این بند این است كه بند غروب در برجام را حذف کنند و محدودیت جمهوری اسلامی ایران را مادام العمر کنند. سیاستی که در قاموس ملت ایران نیست و دولتمردان باید در این زمینه  حساسیت خاصی داشته باشند.
ب: «مهار سیاست های منطقه ای ایران که به منافع آمریکا ضربه وارد نکند.» به این معنی که اگر سیاست آمریکا ایجاد داعش در منطقه است، نباید ایران با آن مخالفت کند و یا اگر گروه تروریستی دیگر به‌همراه رژیم صهیونیستی امنیت منطقه را  برهم زدند،ایران نه تنها مخالفت نکند بلکه باید رفتاری شبیه سعودی ها ایفا کند و فرش قرمز زیر پای آن‌ها پهن کند. این سیاست که در زمان اوباما از آن به‌عنوان برجام ۲ یاد می شد و در زمان ترامپ نیز در قالب مذاکره جدید با پیشخور ۱۲ شرط پمپئو دنبال می شد، همگی بر گرفته از یک هدف است، نرمال سازی ایران از دیدگاه آمریکا.  
حال که قدرت در آمریکا به دموکرات‌ها برگشته است آن‌ها نه تنها با بازگشت به برجام به تعهدات خود عمل نخواهند کرد بلکه با رفتارهای سمبلیک به دنبال امتیاز گیری بیشتر از ایران خواهند بود. آمریکای زمان بایدن به‌دنبال اعتماد سازی با ایران به‌صورت نمادین خواهند بود. پیشنهاد اندیشکده های آمریکایی به بایدن در این زمینه به این صورت است که« محدودیت های سفری که ترامپ در نظر گرفته بود باید توسط بایدن لغو شود، تحریم های سمبلیک مقامات ایرانی برداشته شود، از بسته حمایتی صندوق بین المللی پول در مورد کرونا حمایت کند و گام های عملی برای برداشتن تحریم هایی که مانع از ارسال تجهیزات درمانی ویژه کرونا است را انجام دهد. بدیهی است که هیچ یک از تعهدات مطرح شده مربوط به خود آمریکا در مرحله اول نمی شود و دو این‌که این اقدامات در مقابل تعهدات جمهوری اسلامی حتی ارزش پرداختن نیز ندارد. آمریکا تا به الان ثابت کرده است که اراده ای بر انجام تعهدات خود مبنی بر لغو تمامی تحریم ها که در برجام به آن‌ها متعهد شده است را ندارد. تا به الان جمهوری اسلامی ایران ‌هیچ‌ نفعی   در ارتباط با برجام نداشته است؛ برای زنده نگه داشتن آن هزینه های سنگینی را پرداخت کرده است. بیشتر تحریم ها را بعد از برجام تحمل کرد، اما خودش را با برجام علی رغم این‌که برجام
 یک توافق نامتوازن بود، تطبیق داد تا آن را به‌عنوان یک توافق زنده نگه دارد. حال اگر دولت جدید آمریکا بخواهد به برجام برگردد، باید از تکرار سیاست های قبلی خود دست بردارد و به فکر گنجاندن بیشتر تعهدات جمهوری اسلامی ایران نباشد اقدامی که نشانه ای از تعهد بایدن و دموکرات‌ها نسبت به آن وجود ندارد. بنابراین باید مراقب بازی خطرناک دموکرات‌ها بود . کاملا مسلم است که  دموکرات‌ها برای اعتماد سازی ، در مرحله نخست تمامی تعهدات  خود را انجام دهند و در مرحله دوم زیانی که ایران در طول چهار سال گذشته تحمل کرده است را بپردازد.اما آیا بایدن  چنین اقدامی را صورت می دهد؟ بدون شک اگر بخواهیم با ساده انگاریبه بازی دموکرات‌ها در برجام بنگریم، شاهد افزایش بیشتر خسارت‌های برجام( حتی نسبت به شرایط فعلی) خواهیم بود.
مواضع شرمن و دیگر دموکرات‌ها نشان می دهد که آن ها قصد احیای توافق هسته ای را نخواهند داشت و در عمل نیز به برجام باز نخواهند گشت! نباید فراموش کرد که نخستین کارشکنی های علنی آمریکا در مغایرت با برجام، در دوران ریاست جمهوری اوباما و حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید صورت گرفت. همگان به یاد دارند که وزارت خزانه داری آمریکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌ای، مانع عادی سازی روابط بانکی و اعتباری با ایران و لغو تحریم‌ها شد. پس از آن نیز ترامپ با استفاده از ظرفیت‌هایی که دموکرات‌ها در برجام و خارج آن تعریف کرده بودند( خصوصا مکانیسم ماشه و لزوم تأیید تعلیق تحریم‌های ایران در بازه زمانی ۱۲۰ روزه از سوی رئیس جمهور آمریکا ) از این توافق خارج شد.از این رو، دموکرات‌ها  «شریک جرم اصلی» ترامپ در خروج از برجام محسوب می شوند. 
اکنون ، دموکرات‌ها با یک چهره ظاهری متفاوت از ترامپ، در حال پیشبرد همان پروسه اعمال فشار علیه کشورمان هستند. سران حزب دموکرات معتقدند که اگر آن‌ها بخواهند به برجام باز گردند، باید از جمهوری اسلامی ایران امتیازات جدید و بیشتری بگیرند! بنابراین، نباید فریب بازی هدفمند دموکرات‌ها را در این خصوص خورد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.