تقويت نظام فقط به مدح نيست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4540
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱ |
گفت‌و گوي رسالت با آيت‌الله خاتمي عضو مجلس خبرگان رهبري

تقويت نظام فقط به مدح نيست

30 سال دوره زعامت مقام معظم رهبري در تداوم رهبري امام راحل عظيم الشان بود.
تقويت نظام فقط به مدح نيست

|حسن شجاعي|
۳۰ سال دوره زعامت مقام معظم رهبري در تداوم رهبري امام راحل عظيم الشان بود.
حضرت آيت الله سيداحمدخاتمي عضو هيت رئيسه مجلس خبرگان رهبري در گفت‌وگو با رسالت ضمن بيان مطلب فوق و در پاسخ به اين پرسش كه تا چه اندازه ميزان بازدارندگي نظام جمهوري اسلامي را با تدابير و راهبري هاي امام راحل و مقام معظم رهبري همسو مي بينيد گفت: به لطف خدا همان خطي را كه امام(ره) ترسيم كرده بودند پس از ارتحال ايشان ازسوي مقام معظم رهبري نيز پي گرفته شده است و به‌حمدالله آن پرچمي را كه امام(ره) برافراشت با هدايت هاي ايشان برافراشته ماند.
وي ادامه داد: از جمله روحيات رهبر نظام اسلامي، روحيه استكبارستيزي است كه اين موضوع در آيات زيادي در قرآن كريم با عنوان كفر به طاغوت و اجتناب از آن مطرح شده است. در آيات فراواني از قرآن فرعون مورد نكوهش قرار گرفته است. اينها يعني اسكتبار ستيزي. بنابراين آن چراكه امام(ره) مطرح كرد و مقام معظم رهبري پي گرفت، در حقيت احياي فرهنگ قرآني است. آنچه امام(ره) در مورد نوع رفتار با آمريكا فرمود اين است كه تا وقتي آمريكا آدم نشده نبايد با آن رابطه داشت. آدم شدن به چيست؛ آدم شدن به آن است كه با روحيه استكباري كه روحيه فرعوني است فاصله بگيرندكه متاسفانه تاكنون اين اتفاق نيفتاده و در حال حاضر ترامپ به عنوان عصاره رذايل روساي جمهور سابق آمريكا در جهان مطرح مي شود. و تمام رذايلي كه روساي جمهور سابق آمريكا داشتند در ترامپ جمع شده است.
امام(ره) همواره مي فرمود كه آمريكا شيطان بزرگ
است. در اين زمينه من بر اين باورم كه شيطنت آمريكا در اين ۴۰ سال ۴۰ برابر شده، گرچه به فضل خدا دامنه نفوذش ۴۰ برابر كم تر شده است. شما ببينيد در هرجا كه در جهان اسلام پاي آدم كشي مطرح است پاي آمريكا هست. در يمن فرمانده اتاق جنگ عليه مسلمانان يمن آمريكاست. در سوريه همين وضعيت است. در افغانستان همين شرايط حاكم است. در عراق در عرصه حمايت از داعش باز همين اتفاق افتاده است. اما اينكه مي‌گويم دامنه نفوذ آمريكا ۴۰ برابر كمتر شده نفرتي است كه در سطح جهاني به‌ويژه جهان اسلام از آمريكا وجود دارد و از رئيس جمهور مغرور آمريكا ديده مي شود.
امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر اينكه به نظر مي‌رسد آمريكا هيچ راهي جز تسليم شدن برابر ملت ايران ندارد خاطر نشان كرد: در مسابقه دو مي گويند كسي كه نفس بيشتري داشته باشد برنده است ودر اين مصافي كه با آمريكا داريم اين ملت ايران است كه نفسش بيشتر است. ما ۴۰ سال در مواجه با توطئه هاي آمريكا هستيم؛ انواع تحريم ها اقتصادي و غير اقتصادي و به‌حمدلله ملت مقاوم است و ايستادگي مي كند. وي با تاكيد بر اينكه در اين زمينه اهل شعار دادن نيست گفت: راه پيمايي روز ۲۲ بهمن و روز قدس نشانه اين ايستادگي است. يعني ملت ما همچنان پاي كار هستند و خسته نشده اند.
ولي آنها خسته مي شوند. آنها نفس ايستادگي دراز مدت را ندارند و هجمه نظامي هم مي دانند براي آنها بسيار سنگين است. به همين خاطر مثلث شرارت ترامپ، پمپو و بولتون‌اين موضوع كه قصد جنگ با ايران را ندارند تكرار مي كنند. اما سوال اينجاست كه آيا نمي خواهيد يا نمي توانيد كه پاسخ اين است كه مي خواهيد
اما نمي توانيد چون هزينه اش براي شما بسيار سنگين است.
عضو مجلس خبرگان رهبري همچنين در پاسخ به اين سوال كه ويژگي هاي مقام معظم رهبري در طول اين ۳۰ سال را چگونه ارزيابي مي كنيد خاطرنشان كرد: بنده بر اين باورم، از آنجا كه انقلاب اسلامي مورد لطف خداوند است ،رهبر ديروز ما امام راحل و رهبر امروز شباهت هاي بسياري دارند. اخلاص، شجاعت، خستگي ناپذيري، زيركي، كشور شناسي و‌تدبير بخشي از ويژگي هايي است كه رهبر ديروز و امروز ما داشته و دارند. رهبري زمان امام(ره) دشواري هاي خودش را داشت رهبري دوره ۳۰ ساله مقام معظم رهبري سختي ها و دشواري هاي ويژه خودش را دارد، ولي اين دو رهبر بزرگ با ويژگي هاي كه برخي از آنها را ذكر كردم به فضل خدا توانسته اند كشتي انقلاب را به ساحل برسانند و مديريت كنند و در برابر انبوه توطئه ها بايستند و مقاومت كنند و ان شاءالله
پيروز اين ميدان مقام معظم رهبري و امت همراه ايشان خواهد بود.
آيت الله خاتمي سپس به پرسشي در زمينه چرايي هجمه هاي دنياي استكبار و رسانه هاي مرتبط با آنها درخصوص روحانيت پاسخ داد و گفت: سخن اين است كه يك معياري را امام راحل و مقام معظم رهبري عرضه كردند كه اگر ديديد دشمن روي كسي حساس است البته نقل به معني مي كنم، معنايش اين است كه از آن ناحيه دشمن آسيب ديده است. روحانيت همواره لبه تيز هجمه دشمنان انقلاب بوده و هست. نه از زمان پيروي انقلاب اسلامي بلكه از زمان نهضت ميزراي شيرازي كه توطئه انگليس ها را نقش بر آب كرد، از آن زمان تاكنون در عرصه هاي
حساس كه پاي نجات يك ملت مطرح شده روحانيت جلودار بوده است. در پيروزي انقلاب اسلامي كيست كه بتواند منكر اين واقعيات شود كه افتخار اسلام و تشيع، امام راحل پرچم پيروزي انقلاب را به دست گرفت. نقشه ها عليه روحانيت و تخريب روحانيت سال هاست كه در دستور كار دشمنان قرار دارد. يادمان نرفته است چه تخريب هاي شديدي نسبت به شهيد بهشتي داشتند و قبل از آن مرحوم آيت الله كاشاني چگونه مورد تخريب قرار گرفت و همچنان تلاش دارند هم در عرصه ترور شخصيت و هم ترور فيزيكي روحانيت را مورد هجوم قرار دهند. مردم ما شهداي محراب را به ياد دارند. شهيد مطهري را به ياد دارند كه چگونه ترور شخصيتي مي شدند. بايد دانست كه يك انقلاب بزرگ در اين كشور شكل گرفته و كساني مي خواهند روحانيت را از عرصه حمايت ازانقلاب اسلامي جدا كنند و با انگ آخوند حكومتي ديروز كه زمان طاغوت مطرح بود و مايه ننگ و عار به حساب مي آمد،امروز مي خواهند با همان انگ آنها را تخريب نمايند. اما امروز كه نظام اسلامي شكل گرفته و پرچم توحيد و ارزش هاي اسلامي در اين كشور به فضل خدا بلند شده برخي مي‌خواهند تعبير آخوند حكومتي زمان طاغوت را بر روحانيتي كه از نظام اسلامي دفاع مي كنند تحميل نمايند، درحالي كه در روايت داريم امام صادق(ع) در تحف العقول مي فرمايد: هركسي كه براي تقويت والي عادل تلاش كرده و او را در استمرار ولايتش كمك نمايد در حقيقت اطاعت خدا و دين را حمايت كرده است. امروز ارزش به تقويت نظام اسلامي است. به صراحت مي گويم تقويت نظام اسلامي فقط با مدح و ثنا نيست؛ تقويت نظام اسلامي بر اين است كه جهات مثبت و خدمات تجليل بشود نقاط ضعف هم گفته بشود. متاسفانه ديده مي شود برخي افراد در اظهار نظرهاي خود تمامي امامان جمعه كشور را زير سوال مي برند كه چرا درد مردم را نمي‌گويند؛ درد مردم مگر غير از معيشت و گراني و مشكلات اجتماعي و … است. تمام ۹۰۰ امام جمعه ايران اسلامي اين موضوعات را فرياد مي زنند.
وي ادامه داد: به عنوان امام جمعه موقت تهران در اكثر خطبه ها از مشكلات مردم گفته ام. روحانيت آنچنان كه در اصل انقلاب دخيل و موثر بوده در تداوم انقلاب هم موثر خواهد بود. اينها مي خواهند همكاري با نظام اسلامي را ضد ارزش تلقي كنند. ارزش در نگاه اين ها همسويي با شبكه هاي بيگانه و نظام سلطه است اما روحانيت ارزشي و ولايي ما هرگز اين شيوه را نخواهد پذيرفت. ارزش در نظر اينها اين است كه در خطبه چيزي گفته شود كه صداي امريكا و اسرائيل و انگليس بگويد آفرين و اين نماز جمعه كه آنها مي خواهند شكل نگرفته و نخواهد گرفت.
آيت الله خاتمي در پايان متذكر شد: امامان جمعه ما علمداران و سرداران فرهنگي در جبهه انقلاب هستند و به اين جايگاه خود افتخارمي كنند.

نویسنده : حسن شجاعي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.