تفرقه افکنی حربه کهنه استعمار - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32429
  پرینتخانه » بین الملل, فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۵۹ | 693 بازدید |
راهکارهای دول غربی در شکستن اتحاد مسلمین بررسی‌شد

تفرقه افکنی حربه کهنه استعمار

روزهای ۱۲ تا ۱۷ربیع‌الاول را به‌عنوان هفته وحدت نام‌گذاری کرده‌اند. شروع هفته‌ای که یادآور ولات پیامبر خوبی‌ها و بشارت‌دهنده وحدت و اقتدار مسلمانان است.
تفرقه افکنی حربه کهنه استعمار

گروه فرهنگی
روزهای ۱۲ تا ۱۷ربیع‌الاول را به‌عنوان هفته وحدت نام‌گذاری کرده‌اند. شروع هفته‌ای که یادآور ولات پیامبر خوبی‌ها و بشارت‌دهنده وحدت و اقتدار مسلمانان است.
ایده شکل‌گیری هفته وحدت و جشن گرفتن مشترک شیعه و سنی، نخستین بار پیش از انقلاب به پیشنهاد رهبر معظم انقلاب در دوران تبعید ایشان در شهر ایرانشهر در سیستان و بلوچستان مطرح و اجرا شد. ایشان در خاطراتی که از دوران تبعید پیش از انقلابشان به 
سیستان و بلوچستان دارند، ماجرا را این‌گونه تعریف می‌کنند: «من خودم در بلوچستان تبعید بودم … دستگاه‌ها نمی‌خواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد؛ اما درعین‌حال ما گفتیم بیایید کاری کنیم که یک نشانه‌ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئله هفته وحدت، ولادت نبی اکرم صل‌الله علیه و آله در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل سنت و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم.»
آغاز این هفته، فرصتی است تا همبستگی و یکدلی جهان اسلام به‌ویژه در این برهه زمانی پر از فتنه که دشمنان اسلام همواره درصدد تحریف دین مبین اسلام هستند با دقت مورد بررسی قرار گیرد. «رسالت» برای بررسی بیشتر این موضوع به گفت‌وگو با سید محسن میرطالبی پژوهشگر فرهنگی و ادیان پرداخت.
سایه عطوفت پیامبر صل‌الله علیه وآله بر جهانیان
وی در ابتدا با بیان ویژگی‌های پیامبراکرم صل‌الله علیه و آله و اهمیت سیره ایشان در نزدیکی و وحدت مسلمان به «رسالت» عنوان کرد: «مهم ترین رسالت نبی مکرم اسلام نزدیک ساختن عقاید مختلف و دیدگاه های گوناگون زیر چتر اسلام عزیز بود و به همین دلیل با نگاهی به تاریخ اسلام به ویژه سال های ابتدایی آن در می یابیم که حضرت تا چه اندازه برای این موضوع خون دل خورده و در ادامه مسیر رسالت نیز در این زمینه با چه دشواری ها و مشکلاتی روبه‌رو بودند.»
میرطالبی افزود: «پیامبر صل‌الله علیه و آله همان‌طور که در قرآن کریم به آن اشاره‌شده رحمت‌ للعالمین هستند و رحمت و عطوفت یکی از ویژگی‌های بارز ایشان است؛ به همین خاطر حضرت در معرفی دین الهی از این ویژگی استفاده کردند تا دل هایی که به سختی و 
به دلایل قومی و نژادی برای گرایش به اسلام سخت شده بود نرم سازند. این خصلت رسول الله صل الله علیه و آله سبب شد تا اسلام با اتحاد و یکپارچگی شکل بگیرد. در زمان حاضر نیز باید توجه داشت که از این خصلت ایشان برای نزدیکی قلوب مسلمین و اقلیت ها و فرق‌های گوناگون استفاده کرد تا دشمنان از اختلافات سوء استفاه نکنند.»
این پژوهشگر فرهنگی تصریح کرد: «پیامبر اکرم صل‌الله علیه و آله مرکز تمام خوبی‌ها و مهربانی‌هاست. قرآن می‌گوید؛ ای پیامبر، اگر زبان نرم تو نبود مردم به دور تو جمع نمی‌شدند. به همین خاطر تأکید من به مبلغان اسلامی این است که برای حفظ وحدت اسلامی و کاهش اختلافات با زبان نرم با مردم سخن بگویند و آنان را به مسیر و صراط حق رهنمون سازند.»
اسلام هراس‌ها درصدد تحریف وحدت مسلمانان
این پژوهشگر فرهنگی و ادیان همچنین‌در ادامه با بیان این نکته که دشمنان اسلام با اختلاف افکنی و هراس تلاش کردند تا بین مسلمانان اختلاف ایجاد کنند خاطرنشان کرد: «آنچه که پس از پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شد، دیدگاه اسلام‌ستیزی بود و سرمنشأ اسلام هراسی، کشورهای غربی بودند زیرا از وحدت مسلمان هراس داشتند. این موضوع پیش از انقلاب نیز رواج داشت و در سال‌های بسیار دور، عده‌ای به دلیل اسلام هراسی همواره درصدد تفرقه‌افکنی مسلمان با فرقه‌های خودساخته بودند.»
وی اضافه کرد: «با دسیسه‌های استکبار فرقه‌های خودساخته‌ای همچون وهابیت و بهائیت روی کارآمد تا یکپارچگی مسلمانان را کمرنگ کنند. اگر تاریخچه این فرقه سازی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که منشأ آنان انگلیسی‌ها هستند. ضمن این‌که کشورهای غربی و تمامی آن‌هایی که از وحدت مسلمانان هراس داشتند، کوشیدند تا با تشکیل فرقه های‌نو، یگانگی مسلمانان را از بین ببرند.»
میرطالبی با تأکید بر این نکته که تداوم این تفرقه به توسعه سلطه گری استعمارگران منجر خواهد شد افزود: «استعمارگران از ابتدا برای آن‌که بتوانند منابع کشور‌های اسلامی به‌ویژه خاورمیانه را غارت کنند، دست به حملات نظامی و استعمار‌ی می‌زدند و باسیاست استعمار نو به معنای تفرقه بینداز تا بتوانی حکومت کنی بر مسلمانان چیره شدند، اما حالا با گسترش جنبش های اسلامی و آگاهی بخشی مسلمانان دیگر نباید اجازه داد این اتفاق در قرن حاضر تداوم پیدا کند و باید با وحدت و اتحاد در مقابل آن ها ایستاد.»
این پژوهشگر فرهنگی و ادیان با اشاره به نقش فرقه های وهابی و ساختگی  از سوی استکبار برای اختلاف افکنی در بین مسلمانان بیان کرد: «اگر به بررسی نقش داعش بپردازیم، مشخص می‌شود که این موجود ناخلف، ساخته دست غربی‌ها برای تفرقه‌ میان مسلمانان بود،‌ چراکه همواره با نشر فیلم و رواج برخی مسائل نادرست سعی در تخریب نقش اسلام داشتند و اگر در این مسیر جمهوری اسلامی وارد میدان نمی شد قطعا مشکلات جهان اسلام بیش از این بود.»
 با الگوبرداری از پیامبر صل‌الله علیه و آله  توهین‌ها را با مهربانی پاسخ دهیم
وی ادامه داد: «تنها راه مقابله با این اقدام‌ها الگوبرداری از سیره پیامبر صل الله علیه و آله است تا با بیان ویژگی های مثبت و خلق‌وخوی ایشان در مقابله با مسلمانان و غیر مسلمانان این نگاه اشتباه را اصلاح کنیم.  درکشورهای اروپایی، مسلمان به مسیحیان گل تقدیم می‌کنند و همین اقدام به‌ظاهر کوچک سرکوب تبلیغ نادرست غربی‌ها و دشمنان اسلام است.»
میرطالبی درباره اظهارات توهین‌آمیز اخیر ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نسبت به پیامبر صل‌الله علیه و آله نیز می‌گوید: «فرانسه کشوری است که بیش از ۱۰ میلیون مسلمان دارد و معروف به مهد تمدن و آزادی است
 اما اقدام‌های ضد آزادی آنان همواره این ادعا‌ها را نقض می‌کند. این کشور پرمدعا طی چند سال گذشته، با توهین به مقدسات درصدد تخریب چهره اسلام بود و اکنون طی اقدامی تازه، رئیس‌جمهوری این کشور هرگونه توهین را آزادی بیان خواند. آزادی بیان خوب است اما باید از ماکرون پرسید به چه دلیل افرادی را که علیه‌شما در فرانسه ایستادگی می‌کنند، مجازات می‌کنید؟ آزادی بیان در فرانسه تنها بازی با کلمات و فاقد اعتبار است.»این پژوهشگر فرهنگی و ادیان در پایان این گفت‌وگو عنوان کرد: «مهم‌ترین هدف کنونی غربی‌ها و دشمنان اسلام تحریک و تحریف مسلمانان از دین مبین اسلام است لذا تنها راه مقابله، الگوبرداری از منش پیامبر صل‌الله علیه و آله و وحدت هرچه ‌بیشتر و حفظ آرامش است.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.