تعلیق سیاسی جودوی ایران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25537
  پرینتخانه » مطالب روزنامه, ورزشی, ویژه تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۱۶ | 631 بازدید |
بررسی وضعیت تعلیق فدراسیون جودو در گفت‌و‌گوی «رسالت» با آرش میراسماعیلی:

تعلیق سیاسی جودوی ایران

شهریورماه سال قبل سعید ملایی چهره شاخص جودوی ایران و یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلای المپیک ۲۰۲۰، پس از شکست در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های جودوی قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در ژاپن، در اقدامی با حمایت رئیس فدراسیون جهانی اعلام کرد که مجبور شده به‌طور عمدی در نیمه‌نهایی رقابت‌ها ببازد تا با جودوکار رژیم صهیونیستی روبه‌رو نشود، موضوعی که از سوی مقامات ورزش ایران به‌شدت رد شد اما درنهایت این ماجرا و اتفاقات پس‌ازآن باعث تعلیق کلیه فعالیت‌های جودوی ایران شد.
تعلیق سیاسی جودوی ایران

گروه ورزشی
شهریورماه سال قبل سعید ملایی چهره شاخص جودوی ایران و یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلای المپیک ۲۰۲۰، پس از شکست در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های جودوی قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در ژاپن، در اقدامی با حمایت رئیس فدراسیون جهانی اعلام کرد که مجبور شده به‌طور عمدی در نیمه‌نهایی رقابت‌ها ببازد تا با جودوکار رژیم صهیونیستی روبه‌رو نشود، موضوعی که از سوی مقامات ورزش ایران به‌شدت رد شد اما درنهایت این ماجرا و اتفاقات پس‌ازآن باعث تعلیق کلیه فعالیت‌های جودوی ایران شد.
این در حالی است که فدراسیون جهانی جودو با ارسال نامه‌ای به مسئولان ورزش ایران، بخشی از چت‌های سعید ملایی با مسئول برگزاری مسابقات فدراسیون جهانی جودو را ارسال می‌کند که در آن تأکید کرده در شرایط سختی در ایران زندگی می‌کند و به‌صورت جدی پیگیر پناهندگی‌اش در کشورهای دیگر است. افشای این نامه نشان‌دهنده برنامه‌ریزی از قبل این ورزشکار برای دریافت پناهندگی و خروج همیشگی از ایران است.
اکنون فدراسیون جودوی ایران برای احقاق حقوق خود، شکایتش را در دادگاه حکمیت ورزش مطرح کرده است تا در جلسه‌ای که شهریورماه امسال برگزار می‌شود، طرفین اسناد و مدارک خود را ارائه دهند و تکلیف تعلیق فدراسیون مشخص شود. برای شفاف شدن پیرامون مسئله تعلیق فدراسیون جودو، گفت‌وگویی را با آرش‌میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو انجام داده‌ایم که در ادامه آمده است.
آرش میراسماعیلی درباره چندوچون روند تعلیق جودوی ایران به «رسالت» گفت: چند ماه قبل از آن‌که برای ریاست فدراسیون در سال ۹۷ انتخاب شوم، سعید ملایی در مسابقات «گرنداسلم» در فرانسه، مسابقه خود را واگذار می‌کند و قضیه تحریم جودوی ایران از همان زمان کلید می‌خورد. فدراسیون جهانی جودو از ایران برای واگذاری بازی توسط ملایی توضیح می‌خواهد و این موضوع به انتخاب رئیس جدید فدراسیون جودو موکول می‌شود. 
وی ادامه داد: بعد از ورودام به فدراسیون، فدراسیون جهانی مجددا درخواست ارائه توضیحات درباره وضعیت ملایی می‌کند. من به‌اتفاق صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک جلسه‌ای را با رئیس فدراسیون جهانی برگزار کردیم و مذاکراتی هم صورت گرفت، اما ریاست فدراسیون از توضیحاتی که داده شد، قانع نشد و مقرر گردید بعد از مشورت با هیئت اجرایی نتیجه را به ما اعلام کند. درنهایت فدراسیون جهانی از ما خواست که تا به منشور المپیک وفادار بمانیم. 
میر اسماعیلی با اشاره به ادعای سعید ملایی مبنی بر شکست عمدی در مسابقات قهرمانی جهان توکیو برای روبه‌رو نشدن با ورزشکار اسرائیلی گفت: در مسابقات ژاپن که ملایی ادعای کذبی را مطرح کرد و فدراسیون جهانی برای روشن شدن مسئله به آن ورود کرد و از وی حمایت کرد و از فدراسیون جودوی کشور توضیح خواستند. کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جلسه‌ای برگزار کرد و ابتدا  رأی موقت و سپس رأی مشروطی داد مبنی بر این‌که اگر ورزشکاران ما با ورزشکاران اسرائیلی به‌طور نمادین مسابقه بدهند، تعلیق از فدراسیون برداشته می‌شود. فدراسیون جهانی به دنبال سیاسی کردن این موضوع است و مقصر اصلی در به وجود آمدن این شرایط، سعید ملایی است. 
رئیس فدراسیون جودو اضافه کرد: ملایی مدعی است که به او گفته‌شده تا بازی را از روی عمد ببازد تا با ورزشکار اسرائیلی روبه‌رو نشود، درحالی‌که اگر چنین بود چرا هفت دقیقه بازی را ادامه داد. طبق گفته کارشناسان او تمام تلاش خود را کرده بود تا پیروز شود، اما بازی را واگذار کرده بود. هیچ شخصی از ایران به این ورزشکار اجبار برای باخت نکرده بود. 
میر اسماعیلی تصریح کرد: بعضی از ورزشکاران با اقدامات اشتباه، همه پل‌های پشت سرخود را خراب می‌کنند و منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می‌دهند. به‌عنوان نمونه یک ماه بعد از ادعای ملایی و نیامدن او به کشور، سرمربی سابق تیم ملی جودو نیز به او می‌پیوندد. این مسئله نشان می‌دهد که این سناریو از قبل نوشته‌شده بود و آن‌ها اجراکننده بودند. 
جودوکار سابق تیم ملی بابیان این‌که ملایی از یک سال قبل برای گرفتن پناهندگی بسترهای لازم را ایجاد کرده بود، افزود: طبق گزارش فدراسیون جهانی، سعید ملایی از یک سال قبل با مسئول برگزاری مسابقات در فدراسیون جهانی در ارتباط بوده و اعلام می‌کند که به دنبال گرفتن پناهندگی از کشور آذربایجان است. این موضوع نشان‌دهنده این است که ملایی از یک سال قبل به دنبال زمینه‌سازی برای گرفتن پناهندگی بود. دروغ‌ها و ادعاهای کذبی که از طرف او مطرح شد، باعث حمایت‌های اشتباه فدراسیون جهانی از او و شکل‌گیری وضعیت فعلی شد.  
وی یادآور شد: ما همان زمان با هماهنگی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک، برای احقاق حق ورزش جودو و ناعادلانه دانستن تعلیق جودو و دفاع از آن، پرونده‌ای باز کردیم و شکایت خود را در دادگاه حکمیت ورزش مطرح نمودیم. برای رسیدگی به این شکایت ۲۰ فروردین، برای تشکیل جلسه رسیدگی مطرح شد، اما به دلیل شیوع کرونا جلسه به ۲۶ شهریورماه موکول شد. 
میر اسماعیلی بابیان این‌که در جلسه شهریورماه سه ایرانی علیه فدراسیون جودوی ایران شهادت می‌دهند، گفت: مشخص است افراد و سازمان‌هایی از آن‌ها حمایت می‌کنند. اسناد و مدارکی علیه فدراسیون جودو وجود ندارند. اسنادی که ما ارائه کرده‌ایم صرفا ورزشی است درحالی‌که آن‌ها به این مسئله نگاه سیاسی دارند.  
رئیس فدراسیون جودو با اشاره به این‌که اگر بتوانیم در جلسه شهریورماه در پرونده پیروز شویم، فدراسیون از تعلیق خارج و روال سابق طی می‌شود، گفت: ما یک سال تا زمان برگزاری المپیک فاصله‌داریم و کسب سهمیه هم هنوز ادامه دارد. محمدمحمدی بریمانلو که نفر سوم جهان است در صورت در اختیار داشتن فرصت، می‌تواند سهمیه کسب کند، اما اکنون در بلاتکلیفی قرار داریم.
میر اسماعیلی در پایان سخنانش تصریح کرد: اگر پرونده به ضرر ما تمام شود بازهم با فدراسیون جهانی وارد مذاکره می‌شویم و سعی می‌کنیم این اختلاف را حل‌وفصل کنیم در غیر این صورت تعلیق باقی می‌مانیم. البته فدراسیون جهانی هم نیت تعلیق فدراسیون را برای همیشه یا طولانی‌مدت ندارد و می‌توان با تعامل و مذاکره مشکلات را رفع کرد. ما زیرمجموعه فدراسیون جهانی هستیم که به دنبال منزوی کردن فدراسیون ایران نیست. فدراسیون جهانی درصدد توسعه ورزش جودو در دنیاست و احتمال می‌رود مشکلات با مذاکره رفع شود. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.