تعطیلی‌های گسترده بار اقتصادی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33599
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰ |
ربیعی در نشست خبری:

تعطیلی‌های گسترده بار اقتصادی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند

سخنگوی دولت گفت: تعطیلی های گسترده بار اقتصادی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند اما به هرحال ناچار به این تصمیم بودیم.
تعطیلی‌های گسترده بار اقتصادی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند

علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بازهم مهمترین و اصلی‌ترین مسئله ما در هفته گذشته کرونا بود. کرونا در دنیا خشن‌تر و بی‌رحمانه‌تر شده و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا، هر روز تجارب جدیدتری را چه در زمینه درمان و چه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.

ربیعی افزود: در زمینه مقابله دارویی با کرونا، جهان در حال پیشرفت است ولی هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای درمان موثر نهایی یا درمان منجر به میرایی کرونا مشخص کنیم. با پیگیری‌هایی که شاید از اسفند در کشور شروع شد، مراکز علمی و دانشگاهی در خصوص داروهای کرونا تلاش‌های شایسته‌ای انجام دادند و امروز جزو تولید کنندگان داروهایی هستیم که در دنیا تجویز می‌شود و تاثیراتی را هم دارد.

وی تاکید کرد: امروز همین داروهایی که تجویز می‌شود و در سطح جهان اثربخشی هم داشته است، تولید می‌کنیم. بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن، تولید کیت های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور، داروهای مطرح در درمان کرونا، بنابر گزارش مطرح شده در دولت تولید کیت‌های تست فوری کرونا از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرآیند تشخیص و درمان خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: با توجه به شرایط پیش آمده در کشور که متاسفانه به خاطر عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه بوجود آمده است، کشور با وضعیتی مواجه شده که باید تصمیمات متناسب با آن اتخاذ کرد.

ربیعی تاکید کرد: تعطیلی گسترده در شهرهای قرمز، فاصله گذاری فیزیکی، تست های گسترده، افزایش پوشش بیمه ای کرونا، غربالگری، قرنطینه مبتلایان، ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر نهادینه سازی اجتماعی رعایت دستورالعمل های بهداشتی از عناصر استراتژی دولت است.

وی تاکید کرد: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم‌گیری دشواری است. با این وصف ولی در نهایت، ملاک تصمیم گیری نهایی، برنامه سلامت افراد جامعه خواهد بود.

سخنگوی دولت گفت: در یک ماه گذشته طرح های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.

ربیعی تصریح کرد: لازم است اعلام کنم هیچ تاخیری درباره تصمیم گیری در مورد پیشنهادهایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی گیرد.

وی افزود: تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارجوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استانها نیز است. بر مبنای آن، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص های ابتلا و مرگ و میر شده باشد، تعطیلی براساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز بطور گسترده اِعمال خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنابر نظریه وزارت بهداشت محدودیت مجددا تمدید خواهد شد. نظر رئیس جمهور اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه شنبه یعنی امروز بود اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیروهای مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد.

ربیعی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور نیز نظر اعضا را برای تاخیر در اجرای طرح پذیرفتف گفت: لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می شود.

وی ادامه داد: تا کنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: در جلسه روز یکشنبه هیات دولت نیز آقای نمکی وزیر بهداشت با اشاره به این موضوع از رئیس جمهور تشکر کرد. آقای نمکی همچنین اظهار داشت که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بودند و اعتقادی هم به آن ندارند و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده اند.

ربیعی با اشاره به مصوبات دولت گفت: دو جلسه اخیر هیات دولت مصوباتی در راستای مقابله با کرونا اتخاذ کرد. دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان هم صورت بگیرد. بیماران کرونایی که بستری می شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت به صورت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی افزود: در حقیقت بیمه روی تخت صورت می گیرد و صرفا ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می کنند و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواهد شد. داروهای مطرح و حتی داروهای گران قیمتی مثل «فاوی پی راویر – رم دی سیور» نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

سخنگوی دولت گفت: مراکز سرپایی برای کرونایی دو برابر وشد و به ۵ هزار برابر رسید. کلیه خدمات از آزمایش تست کرونا و داروهای آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگری تمهید شد. مانند واکسن کودکان و زنان باردار.

ربیعی خاطرنشان کرد: در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا براساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلان شهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی های گسترده در آن شهرها ایجاد خواهد شد. این بدین معنا است که تعدادی بیکار و تعدادی با مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبرو خواهند شد. این موضوع از طرف رئیس‌جمهور امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

ربیعی تاکید کرد: تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هم وطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

وی افزود: همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است. در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی های مکرر هم بی فایده خواهد بود.
اکنون مسئولیت پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجددا به دنیا نشان داده شود.

سخنگوی دولت گفت: لایحه ای هم در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شوراهای حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.

ربیعی با اشاره به وضعیت بازار بورس، گفت: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور وزرای ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رییس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد: تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد. بانک مرکزی در این راستا به صندوق هایی که مدیریت آنها توسط بانکها هستند افزایش سقف داد. سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت به طوری که در بانک‌ها از ۱۰هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان، افزایش یافت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این تصمیم فرصت خوبی را به سرمایه گذاران جدید می دهد که با مراجعه به بانکها و به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق هایی که سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تامین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

ربیعی با بیان اینکه در هفته جاری اولین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد، گفت: این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می گویم. متاسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی از کلیه حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، ‌حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند.

وی تاکید کرد: بر اساس برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل ا ین ازدواج‌ها است. از آنجایی که قانون درباره هویت این افراد بعد از ۱۸ سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.

سخنگوی دولت با اشاره به هفته کتابخوانی، گفت: در هفته جاری مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در ۲۴ آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتاب خوانی است. تاثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی توان انکار کرد و برخی از کتاب‌ها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک تک ما را دارند.

ربیعی گفت: امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدود کردن فعالیت های عمومی و حضور در اجتماع به انسان ها داده است، این فرصت را برای ما به وجود آورده باشد که مجددا به دنیای کتاب رجوع کنیم.

وی به موضوع انتقال خون اشاره کرد و گفت: سخنگوی سازمان انتقال خون اخیرا اعلام کرده که ذخائر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند. مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل ها و اصول بهداشتی را رعایت می کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف کننده همیشگی خون هستند از مردم درخواست می‌کنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا،‌ دولت در داخل آماج حمله قرار گرفته است، گفت: همه اقدامات دولت در هفت سال گذشته در چارچوب قانون و با مجوزهای قانونی بوده است و دولت بدون طی مراحل و اخذ مجوزها کاری انجام نداده است.

ربیعی تاکید کرد: جوری از انتخابات آمریکا حرف می زنند که گویی آمریکا از طریق انتخابات و دموکراسی به ما لطمه زده است. انتخابات آمریکا مسئله داخلی آمریکاست و به ما ربطی ندارد. ما هم مشکلی با انتخابات آمریکا نداریم. آمریکا نه از طریق انتخاباتی بلکه از طریق جنگ و ترور اقتصادی به ما تهاجم کرده است.

وی ادامه داد: تنزل دادن مسئله سلامت به امر سیاسی در رقابت های سیاسی زودرس خط قرمز دولت بوده است. به همان ترتیب تنزل دادن امر معیشت مردم به موضوع مجادله ها و کشاکش های سیاسی به مصلحت نظام و مردم و جامعه نیست. دولت خود دست به چنین اقدامی غیرمصلحانه و مغایر با منافع جامعه نخواهد زد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: تفسیر نادرست از تلاش های دولت برای رسوا کردن تحریم گران، به عنوان چشم دوختن به خارج در توسعه اقتصادی کشور هم ظلم به دولت است و هم ستم به ملت.

ربیعی گفت: این ظلم به دولت است چون این واقعیت را کتمان می کند که دولت به رغم تحریم ها و تلاش دشمنان برای پاشیدن نه بر ناامیدی، تلاش شبانه روزی خود برای افزایش تاب آوری اقتصاد ملی در گام اول و پیشبرد برنامه‌های توسعه ای در گام بعدی متوقف نکرده است. اما ظلم به مردم هم هست چون حتی وقتی دادگاههای بین المللی رژیم آمریکا را در آسیب رساندن به مردم ما بواسطه تحریم ها محکوم کرده اند و جامعه بین المللی از قانون‌شکنی و شدت شقاوت این رژیم علیه مردم ما به حیرت افتاده است، کم اهمیت دانستن تحریم ها بی رحمانه تر از اعمال تحریم هاست.

وی ادامه داد: کسانی که تحریم ها را کم اهمیت نشان می دهند ناخواسته به شایستگی مردم ما برای برخورداری مزایای ارتباطات بین المللی اهانت می کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه دولت در تریبون‌های مختلف از جمله مجلس متهم به بی تفاوتی نسبت به گرانی و تولید ملی می‌شود و برای این مشکلات آدرس پاستور، بهارستان، میرداماد و باب همایون را می‌دهند، گفت: امروز در مورد سلامت و معیشت مردم نه نقد اجتماعی و اقتصادی بلکه نقدهای سیاسی زیادی می شنویم.

ربیعی تاکید کرد: بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزان است که می خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند، لذا بطور کلی، بنا بر عدم پاسخگویی است. پاسخ ها در حد روشن شدن فضا و ابهام ها باید باشد. ما اجازه نداریم مناقشات جدیدی را ایجاد کنیم، همه ما و مردم به آرامش و اعتماد نیاز داریم.

وی افزود: روزهای سختی را سپری می‌کنیم، تحولات جهانی در حوزه بین الملل به سرعت در حال تغییر سریع است. بر مشکلات ناشی از تحریم بر زندگی مردم آگاهیم و این موضوعی اصلی و جدی برای همه ما باید باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از سویی همه ما این روزها باید تمرکز خود را بر استفاده از فرصت‌های پیش‌رو متمرکز کنیم و با برنامه های خود از آلام و رنج‌های مردم بکاهیم. معتقدم علاوه بر هم افزایی که ضرورت این دوران است به انسجام ملی و همدلی بیشتر نه تنها بین قوا بلکه ملت و دولت نیازمندیم.

ربیعی تصریح کرد: دولت با تمام توان در دو جبهه کمک به مردم و به عقب راندن تحریم و ایجاد زمینه برای استفاده از فرصت های جهانی که حق مردم ایران است.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی به نام تضعیف دولت به گونه ای حرف می زنند که گویی امریکا نه ترور فیزیکی کرده نه ترور اقتصادی. حرف ما این است که دولت از نقد استقبال می کند اما نباید به نام نقد دولت، آمریکا را از نقد مصون کرد و جنایات جنگ اقتصادی آن کشور علیه معیشت و ثروت و امنیت این مردم را تبرئه کرد.

سخنگوی دولت گفت: به بهانه اینکه نباید وضعیت خودمان را به آمریکا گره بزنیم، آیا انتظار دارند وقتی آمریکا سردار ملی ما را ترور می کند چیزی نگوییم، نگوییم که آمریکا میلیاردها دلار پول این کشور را در خارج از کشور در معرض راهزنی قرار داده است؟ اگر ما جنایات اقتصادی آمریکا را لاپوشانی کنیم، اگر آمریکا را تبرئه کنیم و نگوییم که امریکا ثروت ها و دلارهای این کشور را در معرض ترور و راهزنی قرار داده چه پاسخی برای میلیاردها دلار ربوده شده که می توانست وضع جامعه و مردم را دگرگون کند خواهیم داشت؟

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نامه یکی از استانداران درمورد استخدام تعدادی فعالین ستادهای انتخاباتی رئیس‌جمهور در دولت گفت: مرجع صدور مجوز استخدام در دستگاه های اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور است و انجام مکاتبات با دستگاه هایی غیر از آن سازمان دلیلی بر انجام درخواست نیست.

وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه در طول چهارسال اخیر بیش از ۱۳۲ هزار نفر در دولت استخدام شده اند طبیعی است فعالان ستادهای انتخاباتی کاندیداهایی در بین این افراد باشند کما اینکه تعدادی از فعالان ستادهای انتخاباتی دیگر کاندیداها نیز هم اکنون با طی مراحل قانونی در بدنه دولت و دیگر مجموعه های نظام مشغولند.

سخنگوی دولت گفت: این دولت به جد مساله عدالت استخدامی را پیگیری و اجرا کرده است و استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق برگزاری آزمون استخدامی انجام می شود و نخبگان به دلیل توانایی هایی که دارند فرصت بهتر و بیشتری برای استخدام پیدا می کنند.

ربیعی گفت: هر نامه نگاری یا توصیه ای که صورت می گیرد اگر از مسیر و فرآیند قانونی خود اقدام نکرده باشد قابل توجه و اعتنا نیست. این دولت در طول هفت سال گذشته افراد را براساس آزمون استخدامی و یا طی مراحل قانونی جذب کرده است. یادمان نمی رود قبلا و یک شبه چطور چندین هزار نفر را بدون آزمون جذب دستگاه‌های اجرایی کردند.

وی در خصوص ورود چک و اسکناس های جدید به بازار گفت: انتشار اسکناس‌های جدید با ابعاد و استانداردهای امنیتی بالا است و ارتباطی با تورم ندارد. چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی جدید که به زودی وارد بازار می شوند، می تواند تسهیل بیشتری در مبادلات ایجاد کند.

سخنگوی دولت گفت: اسکناس های ۱۰ هزار تومانی چند ماه آینده با فرم و شکل جدیدی وارد چرخه می شوند. صفرهای این اسکناس ها در راستای لایحه حذف چهار صفر دولت کمرنگ شده است که اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید این اسکناس ها بتوانند در جریان باشند.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح قیر رایگان که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید گفت: طرح نهایی که به تصویب شورای نگهبان رسیده دارای چارچوب مشخص و براساس دیدگاه های کارشناسی نهایی شد و قابلیت اجرایی دارد.

وی در خصوص ریشه یابی یا آسیب‌شناسی حوادث آبان سال گذشته و دلجویی از خانواده‌های آسیب‌دیدگان از سوی دولت گفت: درباره حوادث تلخ آبان۹۸ از ابتدا نظر دولت این بود که نسبت به جوانانی که با هیجان وارد آن قضایا شدند با رافت برخورد شود. چون آنان از بچه‌های این سرزمین و عضو خانواده بزرگ ایران هستند. از اقدام اخیر قوه قضائیه که تعدادی از محکومان مورد رافت قرار گرفتند خوشحالیم و این امر همیشه مورد تاکید دولت بوده است.

سخنگوی دولت گفت: همچنین دستور و اختیارات ویژه ای هم از طرف رئیس‌جمهور به استانداران سراسر کشور برای سرکشی به خانواده ها و افراد آسیب دیده و کمک و همراهی با آنان داده شد. در همین راستا مسئولان دولتی نیز با حضور در منزل خانواده های آسیب دیده از آنان دلجویی کردند.

ربیعی گفت: در عین حال، تمام دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع اعم از امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی، اجتماعی، رسانه ای و قضایی گزارشات مربوط به حادثه را با رویکرد آسیب شناسی ارائه دادند که در شورای امنیت کشور جمع‌بندی و نتیجه نیز برای تمام مسئولان کشور و دستگاه‌های اجرایی ارائه شد که مبتنی بر آن اقدامات مختلفی در حوزه های مربوطه انجام گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آسیب دیدگان شناسایی و به چند گروه شهدا، دیه‌بگیران و محکومان تقسیم شدند که متناسب با آن اقدامات مختلف از جمله دلجویی و حمایت برای همه آنها صورت گرفت. این روند یعنی ارتباط با خانواده های محترم و حمایت، کمک و مساعدت هم ادامه خواهد داشت چون به جد معتقدیم جدا از خود افراد، خانواده های آنها باید مورد تفقد و حمایت قرار گیرند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.