تضعیف آشکار سعودی‌ها با کنار رفتن ترامپ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42362
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۶:۲۲ | 430 بازدید |
احمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح کرد:

تضعیف آشکار سعودی‌ها با کنار رفتن ترامپ

احمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد اخبار منتشرشده مبنی بر شکل‌گیری مذاکره بین ایران و عربستان سعودی در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: عربستان سعودی بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به ایران تغییر رویکرد داد و با پشتوانه حمایت جمهوری خواهان اقدامات علنی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی داشت. از آن زمان 5 سال می‌گذرد که مناسبات ما با آن‌ها قطع‌شده است.
تضعیف آشکار سعودی‌ها با کنار رفتن ترامپ

گروه سیاسی
احمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد اخبار منتشرشده مبنی بر شکل‌گیری مذاکره بین ایران و عربستان سعودی در گفت‌وگو با «رسالت» بیان کرد: عربستان سعودی بعد از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به ایران تغییر رویکرد داد و با پشتوانه حمایت جمهوری خواهان اقدامات علنی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی داشت. از آن زمان ۵ سال می‌گذرد که مناسبات ما با آن‌ها قطع‌شده است.
وی افزود: اما اکنون با پیروز شدن بایدن، سعودی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که روابطشان با دموکرات‌ها به گرمی جمهوری خواهان نخواهد بود و همین مسئله را می‌توان باعث تغییر رویکرد و سیاست فعلی آن‌ها دانست.
آوایی عنوان کرد: ارتباط با کشورهای همسایه از  جمله کشورهای منطقه از الزامات ایجاد فضای امن در غرب آسیاست. همزمان با شکست ترامپ در برابر بایدن سیاست فشار حداکثری که عربستان یکی از حامیان آن بود شکست خورد و اکنون سعودی‌ها خود را در موضعی تنها و ضعیف پیداکرده‌اند.
عربستان به ضعف خود در برابر نیروهای مقاومت پی برده است
این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: شکست‌های مکرر سعودی‌ها در برابر نیروهای مقاومت یمن و سایر کشورهای منطقه نیز مهر تأییدی بر رویکرد فعلی است. اما مسئله مهم این است که عربستان هرگاه خود را ضعیف دیده با ایران بهتر شده و هرگاه توانسته آمریکا را با خود همراه کند، شدیدترین رفتارها را با جمهوری اسلامی ایران داشته است.
او ادامه می‌دهد: اما سعودی‌ها می‌دانند که بدون جلب نظر و رضایت ایران در منطقه راهی از پیش نمی‌برند و در حال حاضر هم به دلیل پیشرفت‌های یمنی‌ها در جنگ ظالمانه، عربستان درصدد جمع‌کردن آبروی ریخته شده‌اش است.
آوایی در انتها تصریح کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ارتباط با کشورهای دنیا به‌جز رژیم نامشروع اسرائیل است و تاز مانی که کشورها تحت امر و بله قربان گوی آمریکا نباشند با آن‌ها ارتباط خواهیم داشت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.