تشریح دلایل و انگیزه‌های تشکیل خانه دیپلماسی/ دیپلماسی اقتصادی باید صدر برنامه مجموعه وزارت امور خارجه باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69347
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۷ |

تشریح دلایل و انگیزه‌های تشکیل خانه دیپلماسی/ دیپلماسی اقتصادی باید صدر برنامه مجموعه وزارت امور خارجه باشد

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی با بیان این که دیپلماسی اقتصادی نیازمند ساختار و سازماندهی است ، بر لزوم تعریف این حوزه برای مردم و تغییر قوانین مانع سفرا و بازرگانان در کار اقتصادی تاکید کرد
تشریح دلایل و انگیزه‌های تشکیل خانه دیپلماسی/ دیپلماسی اقتصادی باید صدر برنامه مجموعه وزارت امور خارجه باشد

اولین همایش دیپلماسی اقتصادی روز ۲۵ تیرماه امسال با حضور چهره‌هایی از دولت و مجلس، دیپلمات‌ها، سفرای سایر کشورها و… همراه با پنل‌های تخصصی با حضور وزرا، روسای کمیسیون‌های مجلس و فعالان اقتصادی بخش خصوصی برگزار می‌شود.

 

به گزارش خانه دیپلماسی، رامین مهمانپرست، دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی، ظهر امروز در نشست خبری نخستین همایش دیپلماسیاقتصادی با اشاره به ضرورت بحث دیپلماسی اقتصادی در کشور ، از تشکیل خانه دیپلماسی در قالب NGO خبر داد و گفت که دیپلماسی اقتصادی عامل نجات دهنده و به اوج رسیدن کشور است.

 

وی با اشاره به این که« مدیران ما باید با دیپلماسی اقتصادی آشنایی پیدا کنند»، افزود: در حال حاضر ما تعریف مشخصی از دیپلماسی اقتصادی نداریم و اگر دیپلماسی اقتصادی در اولویت است ضرورت دارد که همه مجموعه وزارت امور خارجه به این سمت حرکت و در راستای تحقق اهداف این حوزه عمل کنند.

 

مهمانپرست ادامه داد: متاسفانه هماهنگی لازم بین مجموعه های مختلف در کشور وجود ندارد در واقع دو مشکل وجود دارد نخست اینکه تعریف مشخصی از دیپلماسی اقتصادی در کشور وجود ندارد مشکل دوم این است که ساختار اقتصادی مشخص نیست همچنین نوع هماهنگی بین مجموعه های اقتصادی مشخص نشده است.

 

دیپلماسی اقتصادی نیازمند ساختار و سازماندهی است

وی در تشریح ملزومات ایجاد این هماهنگی نیز گفت: سوال مهم این است که این هماهنگی ها در کجا باید صورت گیرد؟ دیپلماسی اقتصادی نیازمند ساختار و سازماندهی است یعنی مشخص شود وزارت خارجه، وزارت کار، وزارت اقتصاد، گمرک و…. چه نقشی دارند. در دیپلماسی اقتصادی وقتی مشخص شد ضروری است در یک جا همه تصمیمات وزارتخانه ها منسجم شود در نتیجه کارها بهتر انجام خواهد شد. همه دستگاه ها برای یک هدف ملی باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

 

مهمان پرست با بیان این که «سازمانی که باید دیپلماسی اقتصادی را رهبری کند وزارت امور خارجه است»، افزود: برای تحقق دیپلماسی اقتصادی باید همه در کشور باید بسیج شوند و وزارت‌خارجه در انتخاب کسانی که به عنوان نمایندگی های وزارت خارجه فعالیت می کنند نهایت دقت را به عمل آورد .

 

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۵۰ دیپلمات با سابقه بالای ۴۰ سال سفارت در کشور داریم.

 

مهمانپرست ادامه داد: بعد از برگزاری همایش، ملاقات‌های رودررو بین شرکت‌های بزرگ صادراتی ایران و طرف‌های خارجی برگزار می‌شود و در تلاش هستیم هر سال همایش با یک رویکرد برگزار شود، به عنوان مثال یک سال همایش کشورهای اوراسیا، جنوب شرق آسیا و یا همایش کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

دو میلیون نیروی کار تخصصی در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج اعزام کنیم

وی همچنین گفت:‌ با توجه به وجود نیروی تحصیل‌کرده و متخصص ایران و شرایط بازار کار داخلی، هیچ ایرادی ندارد که نیروهای متخصص آموزش ببینند و دو میلیون نیروی کار تخصصی در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج اعزام کنیم که هم برای آنها درآمد و شغل به همراه داشته باشد و هم برای کشور ارزآوری داشته باشد.

 

عزم خانه دیپلماسی برای برگزاری دوره های DBA در رشته‌های این حوزه

وی همچنین گفت:‌ خانه دیپلماسی ایران در نظر دارد دوره‌های DBA در رشته‌های دیپلماسی، تشریفات، ارتباطات با کشورهای دیگر برگزار کند که در این دوره‌ها از دیپلمات‌هایی به عنوان مدرس استفاده می‌شود که دارای سابقه ۴۰ سال و بیشتر در زمینه دیپلماسی هستند.

 

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی از عقد قرارداد با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور خبر داد و گفت: از ظرفیت ۱۸ هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برای ارائه آموزش دیپلماسی به شرکت‌ها و متقاضیان استفاده می‌کنیم به عنوان مثال شرکتی که در زمینه طراحی لباس کار می‌کند و می‌خواهد با مؤسسات معتبر خارجی ارتباط بگیرد آموزش مهارت دیپلماسی به آنها می‌تواند زمینه‌ساز ارتباط با شرکت‌های خارجی باشد.

 

نیازمند تزریق افراد جدید متخصص به وزارت خارجه هستیم

مهمانپرست همچنین گفت: دوره‌های تخصصی DBA‌ در ۱۳ رشته از جمله آداب تشریفات، فنون مذاکره و شناخت دیپلماسی کشورها، زبان بدن و دیپلماسی عمومی ارائه می‌شود البته هنوز دوره‌ها رسما شروع نشده اما به محض اعلام این خبر از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، علم و صنعت، پیام نور و حتی دانشگاه اصفهان درخواست برگزاری دوره‌های دیپلماسی دریافت کرده‌ایم.

 

وی همچنین گفت:‌ در ابتدای انقلاب به ضرورت آن زمان ۹۰ درصد افراد شاغل در وزارت خارجه تغییر پیدا کردند و مدیران جدید جایگزین شدند که این مدیران بعد از ۳۰ سال تجربه و خدمت یکباره با هم بازنشست شدند بنابراین نیاز بود افراد متخصص جدید به وزارت خارجه تزریق شوند.

 

برخی از قوانین مانع فعالیت سفرا و رایزنان بازرگانی در کار اقتصادی در کشورهای هدف است

وی با بیان اینکه ساختار وزارت خارجه قبلاً دارای معاون اقتصادی بود و تغییر کرد،‌ ادامه داد: الان ساختار وزارت خارجه به‌گونه‌ای است که معاون سیاسی دارد و معاون دیپلماسی عمومی و ۵ مدیرکل با جایگاه دستیار ویژه وزیر امور خارجه در زمینه دیپلماسی خارجی فعالیت می‌کنند چون در مذاکرات با طرف‌های خارجی مذاکره‌کنندگان باید همسطح باشند.

 

وی با تاکید بر این که « برخی از قوانین مانع فعالیت سفرا و رایزنان بازرگانی در کار اقتصادی در کشورهای هدف بودند» بر لزوم تغییر این قوانین تاکید و تصریح کرد که کسانی که قصد دارند در جهت افزایش ارتقاء اقتصاد ملی و افزایش روابط تجاری و نه روابط فردی فعالیت کنند باید حمایت شوند.

 

مهمانپرست این را هم گفت:‌ باید قوانین کشور مانند قوانین گمرکی و قوانین واردات و صادرات با دیپلماسی اقتصادی هماهنگ باشد و فعالان اقتصادی بتوانند با رقبای خارجی رقابت کنند. بنابراین قوانینی از مجلس باید بیرون بیایند که بتوانند به توسعه روابط تجاری اقدام کنند.

تعریف دیپلماسی اقتصادی برای همگان روشن شود

دبیر اولین همایش دیپلماسی اقتصادی گفت:‌ قبلا وزارت نفت برای صادرات نفت فقط می‌گفت باید دلار بگیرد اما بعد از تحریم‌ها، بسیاری از کشورها خواهان نفت ایران هستند اما به خاطر تحریم حاضرند به جای دلار کالاهای مورد نیاز ما را فراهم کنند و دیپلماسی اقتصادی باید زمینه این نوع روابط با کشورها را تسهیل کند.

 

وی افزود: ابتدا باید تعریف دیپلماسی اقتصادی برای همگان روشن شود و آن این است که از همه ظرفیت‌های قانونی و ساختارهای موجود برای ارتقاء روابط تجاری و اقتصادی با کشورها استفاده شود تا هم به توسعه اقتصاد و هم رفاه مردم منجر شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.