تسهیل صادرات برای تولیدکنندگان ایرانی در عمان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80558
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۶:۵۳ |
ظرفیت های ایران برای تجارت با 15 کشور همسایه مهیا می شود

تسهیل صادرات برای تولیدکنندگان ایرانی در عمان

ایران در شرایطی که از موقعیت ژئوپلیتیک برای توسعه صادرات به کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان برخوردار است، اما همواره نتوانسته نقش جدی خود را در بازارهای هدف صادراتی ایفا کند و یا این حضور را استمرار بخشد.  حضور موفق تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای صادراتی نیازمند بستری برای معرفی محصولات ایرانی است تا خریداران سایر کشورها با کالاهای ایرانی آشنا شوند. به همین منظور نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی با هدف تسهیل و توسعه صادرات با عنوان «البزار الاایرانی» 14 بهمن ماه در کشور عمان با حضور فعالان اقتصادی ایران، عمان و سفرای سایر کشورها افتتاح می شود. 
تسهیل صادرات برای تولیدکنندگان ایرانی در عمان

ایران در شرایطی که از موقعیت ژئوپلیتیک برای توسعه صادرات به کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان برخوردار است، اما همواره نتوانسته نقش جدی خود را در بازارهای هدف صادراتی ایفا کند و یا این حضور را استمرار بخشد.  حضور موفق تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای صادراتی نیازمند بستری برای معرفی محصولات ایرانی است تا خریداران سایر کشورها با کالاهای ایرانی آشنا شوند. به همین منظور نمایشگاه دائمی محصولات ایرانی با هدف تسهیل و توسعه صادرات با عنوان «البزار الاایرانی» ۱۴ بهمن ماه در کشور عمان با حضور فعالان اقتصادی ایران، عمان و سفرای سایر کشورها افتتاح می شود. 
علی توسطی، رئیس اتاق اصناف تهران در ابتدای نشست خبری برگزاری نمایشگاه محصولات ایرانی در عمان با اشاره به ضرورت توسعه صادرات در شرایط فعلی گفت: اکنون با توجه به کاهش قیمت نفت و اعمال تحریم های
 ظالمانه می توانیم بستر توسعه صادرات را فراهم کنیم. موقعیت ژئوپلیتیک ایران برای رشد صادرات مزیت محسوب می شود اما متاسفانه اتکاء به درآمدهای نفتی، پتانسیل های صادراتی ایران را تحت الشعاع قرار داده است. وی اضافه کرد: ما با ۱۵ کشور هم مرز هستیم که ۷ مرز خشکی و ۸ مرز کشور آبی است. این موقعیت فرصت مناسبی برای معرفی کالای ایرانی و بازارسازی است و باید منافع این موقعیت ژئوپلیتیک به کشور بازگردد.  توسطی کالای صادراتی را سفیر راستین کشور عنوان کرد و افزود: در قرن حاضر خلاقیت و نوآوری حاکم است و کسانی که با خلاقیت در عرصه بازار حضور دارند، موقعیت های زیادی را ایجاد می کنند. در منطقه خاورمیانه فقط دو کشور ترکیه و ایران دارای واحدهای تولیدی هستند درحالی که ترکیه موقعیت ژئوپلیتیک و انرژی ارزان ما را در اختیار ندارد اما با خلاقیت  در تولید کالا توانست بازار کشورهای همسایه را در اختیار بگیرد و بازار داخلی ما را هم تحت الشعاع قرار دهد. 
توسطی با تاکید بر اینکه وظیفه ملی تولیدکنندگان و تجار، بازاریابی و بازارسازی در کشورهای همسایه است، گفت: باید صادرات کالاهایی که دارای مزیت مطلق اقتصادی مانند پسته، زعفران و فرش هستند، افزایش پیدا کند زیرا هیچ کشوری پسته با کیفیت ایرانی را نمی تواند تولید کند.  وی اضافه کرد: عمان دروازه ورودی به کشورهای آفریقایی است که ثروتمند و تشنه کالای ایرانی هستند ولی ما برای افزایش صادرات خوب عمل نکردیم و ترکیه بازارهای هدف صادراتی ما را در اختیار گرفت، کمااینکه آن کشورها دلبستگی بیشتری به فرهنگ و کشور ما داشتند. 
پریناز پیشدادیان، مدیرعامل مجموعه بین المللی فکر برتر نیز در این نشست با بیان اینکه نمایشگاه عمان به صورت رایگان برای تولیدکنندگان برگزار می شود، افزود: نمایشگاه محصولات ایرانی در عمان شامل مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی، دارویی، سلولزی، ساختمانی، پتروشیمی، الکترونیک، صنایع دستی، لوازم خانه و پلاستیک می شود. تولیدکنندگان بعد از حضور در این نمایشگاه امکان انعقاد قرارداد با خریداران عمانی را پیدا می کنند اما در صورت عدم موفقیت، موقعیت آنها به برند دیگری اختصاص پیدا می کند.  وی تاکید کرد: ما تلاش می کنیم تولیدکننده شرکت خود را ثبت کرده و برند و حساب بانکی شخصی خود را داشته باشد و موسسه هم در این مسیر کمک می کند تا کالای صادراتی توسط تولیدکنندگان ارسال شود. لزومی ندارد که دلال و واسطه گر در کشورهای دیگر از این فرصت ایجاد شده سوء استفاده کنند و سود ببرند. 
وی با اشاره به آشنایی اتحادیه ها و اصناف با امر تجارت و بازرگانی گفت: اصناف می توانند کالای تولیدشده داخلی را با قیمت هایی به مراتب بالاتر در کشور دیگر به فروش برسانند به همین منظور تلاش می کنند تا کالای خود را به استانداردهای کشور مقصد برسانند اما تولیدکننده خیلی با این شرایط آشنا نیست. ما این بستر را ایجاد کردیم تا اصناف بتوانند نماینده انحصاری محصولاتی که تولید می کنند را داشته باشند و کالاهای استاندارد صادراتی را شناسایی کرده و به عمان صادر کنند. مدیرعامل موسسه فکر برتر اضافه کرد: من همه تلاش خود را برای رونق صادرات کشور انجام داده ام تا حضور خود را در بازار سایر کشورها اعلام کنیم. به اندازه کافی  ایران را که دارای
 ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم است، تحت فشارهای بین المللی قرار داده اند اما باید تلاش کنیم حضورمان در دیگر کشورها پررنگ شود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.