تسهیل صادرات؛ مکمل رونق تولید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 97578
  پرینتخانه » اسلایدر, اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۳ |
لزوم بهره گیری جدی از فرصت های صادراتی بررسی شد؛

تسهیل صادرات؛ مکمل رونق تولید

به حداکثر رساندن فرصت‌های صادراتی یکی از اولویت‌های مهم توسعه اقتصاد و حرکت در مسیر پیشران‌های رونق تولید می‌باشد. در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا این مهم با اولویت گسترش تولید و رفع موانع در دستورکار‌ قرار می‌گیرد و به همین خاطر فعالان اقتصادی و کارشناسان تجارت بین الملل‌ معتقدند که در گام نخست می‌بایست موانع پیش‌روی تولید را شناسایی کرد.
تسهیل صادرات؛ مکمل رونق تولید

به حداکثر رساندن فرصت‌های صادراتی یکی از اولویت‌های مهم توسعه اقتصاد و حرکت در مسیر پیشران‌های رونق تولید می‌باشد. در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا این مهم با اولویت گسترش تولید و رفع موانع در دستورکار‌ قرار می‌گیرد و به همین خاطر فعالان اقتصادی و کارشناسان تجارت بین الملل‌ معتقدند که در گام نخست می‌بایست موانع پیش‌روی تولید را شناسایی کرد، تسهیل مقررات گمرکی را در دستورکار قرار داد و درتعرفه‌ها و اجرای طرح‌های‌اشتغال‌زا نیز بازنگری‌ و اهتمام بیش‌تری داشت. به عقیده مسئولان و فعالان این حوزه اجرای پروژه‌های ثروت آفرین و تکمیل زنجیره صنایع پایین دستی نیز از دیگر مولفه‌های‌ مور‌دنیاز می‌باشد که بهتر است به صورت اقدامات عملی از سوی وزارتخانه مربوطه همچون وزارت صمت در‌ دست بررسی قرار‌گیرد. 
شایان ذکر است تا بگوییم که در سال جاری وزارت صمت برنامه‌های توسعه محور بسیاری را در دستورکار قرار داده و  حال‌نیز‌ مطابق با اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت،اجرای طرح‌های ثروت آفرین و سه طرح مرتبط با این مهم را در دستورکار خود قرار داده است. 
عباس علی آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دراین باره
 اظهارکرده است: برای آینده سه گروه کار در نظر داریم، در گام اول اجرای پروژه‌هایی که منجر به رفع گلوگاه‌های ملی می‌شود؛ مثلاً رفع گلوگاه‌های حوزه تکنولوژی تولید هواپیما و شناور.  دومین گام، اجرای پروژه‌های ثروت آفرین است که خلق ثروت می‌کند؛ از جمله صنایع پایین دستی معادن؛ تولید خودروی برقی و طرح پیشران هواپیما، با این اقدام می‌توان محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید و در بازار داخلی و صادراتی عرضه کرد. سومین گام، طرح‌های اشتغال زاست، در کشور اسلامی نباید کسی فاقد شغل باشد. وی همچنین اظهارکرده است: بعد از اجرای این پروژه‌ها باید در راستای به حداکثر رساندن فرصت‌های صادراتی هم تلاش کرد. متأسفانه در بخش صادرات با چالش‌های متعددی مواجه هستیم.  رفع چالش ارزی، تسهیل مقررات گمرکی ، بازنگری تعرفه‌ها و… از اقداماتی است که می‌تواند به تسهیل و تسریع صادرات کمک کند. به گفته او، اقداماتی هم در راستای تکمیل طرح‌های نیمه تمام که توجیه اقتصادی داشته باشد و احیای شرکت‌های راکد و متوقف، انجام شده است. در بررسی بیش‌تر این موضوع و چگونگی‌ افزایش ظرفیت‌های صادراتی به گفت‌‌وگو با‌ حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معا‌دن مجلس و اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
گره تولید داخل با صادرات به خارج باز می‌شود

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا، نماینده مردم سنقر و کلیایی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح لزوم به حداکثر رساندن فرصت‌های صادراتی از مسیر رفع موانع پیش‌روی تولید پرداخت و دراین باره اظهارکرد: در بررسی فرآیند چگونگی افزایش فرصت‌های صادراتی چندین نکته مطرح و قابل تامل می‌باشد؛ موضوع نخست، ظرفیت‌های داخلی کشور است.  دراین راستا ضرورت دارد تا ظرفیت‌های داخلی کشور را به خوبی شناسایی کنیم و آگاه شویم که از کدام مسیر و بهره‌گیری از چه ظرفیتی امکان صادرات به کشورهای مقصد و بازار جهانی وجود دارد. 
وی با اشاره به لزوم افزایش مقاصد صادراتی افزود: نکته دیگری که در فرآیند به حداکثر رساندن ظرفیت‌های صادراتی اهمیت دارد، موضوع بازاریابی جهانی است. باید بکوشیم تا ظرفیت‌های بازارهای جهانی را سهم خود کنیم و بکوشیم تا مقاصد بین المللی بیش‌تری برای صادرات محصولات داخلی داشته باشیم. حجت الاسلام حسینی کیا
 با تاکید بر‌ شناسایی موانع موجود در بخش‌های تولیدی کشور تصریح کرد: تسهیل امور صادراتی و شناسایی موانع صادراتی از دیگر مولفه‌های مهم و موردنیاز است. ضرورت دارد تا موانع پیش‌روی تولید و صادرات را بشناسیم و درصدد رفع آن‌ها باشیم. باید به سمت تولید کالا با هدف بازاریابی جهانی حرکت کنیم؛ چنانچه کالای داخلی در بازارهای جهانی متقاضی داشته باشد، فرصت صادراتی به حداکثر خود خواهد رسید. نماینده مردم سنقر و کلیایی با اشاره به لزوم برندسازی‌ برای رونق صادرات محصولات داخلی همچنین خاطرنشان کرد: قدرت رقابت پذیری گامی مهم و رو به جلوست. دراین مسیر‌ می‌بایست با استفاده از‌ تولید محصول موردنیاز و برندسازی بکوشیم تا متقاضیان کالای داخلی در سطح بین المللی افزایش پیدا کنند. متاسفانه یکی از نقاط ضعف پررنگ در فرآیند تولید کالای داخلی، موضوع برند سازی است و نتوانسته‌ایم به درستی برند سازی‌ مربوطه را در دستورکار قرار دهیم. این درحالی‌ست که با برند سازی صحیح مسیر صادراتی کشور دگرگون و متحول خواهد شد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه‌ باید تولید را با معافیت‌های مالیاتی تقویت کنیم، همچنین خاطرنشان کرد: چنانچه برای هر واحد تولیدی که بتواند در حوزه صادراتی گام بردارد، به صورت پلکانی به میزان صادرات واحد تولیدی معافیت مالیاتی ایجاد کنیم، شاهد رشد تولید و توسعه صادرات خواهیم بود. بنابراین این مهم خود می‌تواند راهکار به حداکثر رساندن فرصت‌های صادراتی تلقی شود و مسیر صادرات بین المللی را همواره سازد. وی با بیان اینکه رفع موانع پیش‌روی تولید به شتاب صادرات و افزایش ظرفیت‌ها کمک خواهد کرد، افزود: یکی از اولویت‌های کشور در‌مسیر تحول صادراتی، تکمیل‌ زنجیره‌های تولید می‌باشد. یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح در حوزه صادراتی، خام فروشی است. باید مانع از خام فروشی شویم و‌ بکوشیم تا‌ مواد نهایی با ارزش افزوده قابل توجه تولید شوند. او با اشاره به معایب خام فروشی گفت: خام فروشی ارزش افزوده به همراه ندارد و متاسفانه در حوزه معادن کشور‌ به قوت وجود دارد. جلوگیری از خام فروشی می‌تواند فرصت‌های صادراتی را تقویت کند و موجب تکمیل زنجیره‌های تولید شود. وی در‌پایان این گفت‌وگو بیان کرد: معافیت مالیاتی باید در مسیر صادرات قرار بگیرد؛ به گونه‌ای که در ابتدای زنجیره‌ها معافیت مالیاتی به میزان کمتر و با نزدیک شدن به انتهای زنجیره و تکمیل آن، معافیت مالیاتی ۱۰۰ درصدی رقم بخورد. به موجب‌این امر و عوامل مذکور تولید تقویت و ظرفیت‌های صادراتی نیز به حداکثر خود خواهد رسید. 

اصغر سلیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
اولویت بازاریابی بین المللی با محصول نهایی و تولیدات کشاورزی است

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در‌گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» و در‌ پاسخ به اینکه‌ چطور می‌توان ظرفیت‌های صادراتی کشور را‌ به حداکثر و موانع پیش‌روی تولید را به حداقل‌ ممکن رساند، اظهارکرد: یکی از موضوعاتی که می‌تواند موجب‌ارز‌ آوری کشور‌ شو‌د و به عنوان پشتوانه اقتصاد کشور تلقی گردد، صادرات محصولات داخلی است. از‌ این رو می‌بایست تلاش کنیم تا‌ موانع صادراتی پس از فرآیند شناسایی، مرتفع شوند و ظرفیت‌های صادراتی نیز به حداکثر میزان خود برسند. وی با بیان اینکه تقویت صادرات، مشکلات تحریمی‌را برطرف خواهد کرد، افزود: به سبب آنکه کشور در شرایط تحریمی قرار دارد و بسیاری از فرآیندهای ارزی و مالی با دشواری راه و سختی‌ همراه است، انتظار است که مسیرهای صادراتی تقویت گردد. بی‌شک رونق صادرات بسیاری از مشکلات موجود را‌ حل‌ خواهد کرد و موجب‌ تقویت تولید خواهد شد. به موجب تقویت تولید زمینه اشتغال بیش‌تر نیز‌ فراهم خواهد شد و هدف اشتغال‌زایی در کشور نیز‌ تحقق پیدا خواهد کرد. 
نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فروش‌ محصولات ایرانی با بسته بندی و برندینگ دیگر کشورها همچنین خاطرنشان کرد: در‌فرآیند به حداکثر رساندن ظرفیت‌های صادراتی می‌بایست یکایک مولفه‌های اثرگذار را شناسایی کنیم و درصدد تقویت‌شان باشیم؛ به عنوان مثال یکی از مولفه‌های مهم در فرآیند صادرات محصولات داخلی و بازاریابی جهانی، امر برند سازی است. طی سال‌های گذشته تا به امروز‌ موضوع‌ برندسازی با قوت دنبال نشده و همواره بسیاری از بسته بندی‌ها‌ نامناسب است و رضایت بازارهای بین المللی را‌ کسب‌ نمی‌کند. به موجب‌‌ نبود برند سازی صحیح و قابل قبول، بسیاری از کشورها محصولات‌مان را‌ تهیه می‌کنند و با نام و بسته‌بندی مختص به خود، وارد بازارهای جهانی‌ می‌شوند و محصول تولید داخل کشور‌ را به فروش می‌رسانند. 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم ضمن اشاره به اهمیت برندسازی متذکر شد: انتظارمان این است که‌ موانع صادراتی بیش از‌پیش شناسایی و مرتفع شوند. در این مسیر تقویت برندسازی موضوعی مهم و قابل ارزیابی است. لذا ضرورت دارد تا امر مهم برندسازی با قوت بیشتری دنبال شود و مجوزهای صادراتی نیز تسهیل گردد. 
او در پایان این گفت‌وگو با تاکید بر‌ لزوم تسهیل سازوکارهای صادراتی یادآور شد: جلوگیری از خام فروشی 
و کمک به صادرات محصولات نهایی می‌تواند شرایط اقتصادی را بهبود ببخشد. بی‌شک تسهیل صادرات، رونق معیشت کشاورزان را رقم خواهد زد چراکه زحمت بسیاری می‌کشند و علی‌رغم تمامی دشواری به تولید محصول می‌پردازند. محصولات تولیدی کشاورزان ‌داخلی اغلب از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است اما به سبب عدم تسهیل سازوکارهای صادراتی، در موعد مناسب زمانی صادر نمی‌شود. امیدواریم با شناسایی موانع صادراتی و تسهیل شرایط همچون صدور مجوزها‌، ظرفیت‌های صادراتی کشور بیش از پیش شود و حیات پررونقی برای کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی رقم بخورد. 

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.