تست شخصیت شناسی چقدر قابل اعتماد است؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82847
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹ |

تست شخصیت شناسی چقدر قابل اعتماد است؟

تست شخصیت شناسی هم در محیط های حرفه ای و هم برای استفاده شخصی به طور فزاینده ای محبوب شده است. در حالی که برخی از افراد ممکن است در مورد دقیق بودن تست شخصیت سوال کنند، بسیاری از مطالعات قابلیت اطمینان آنها را آزمایش می کنند و از صحت آن اطمینان می یابند. در این مقاله مطالعاتی در مورد صحت تست های شخصیت را پوشش خواهیم داد.
تست شخصیت شناسی چقدر قابل اعتماد است؟

تست شخصیت شناسی هم در محیط های حرفه ای و هم برای استفاده شخصی به طور فزاینده ای محبوب شده است. در حالی که برخی از افراد ممکن است در مورد دقیق بودن تست شخصیت سوال کنند، بسیاری از مطالعات قابلیت اطمینان آنها را آزمایش می کنند و از صحت آن اطمینان می یابند. در این مقاله مطالعاتی در مورد صحت تست های شخصیت را پوشش خواهیم داد. بسیاری از افراد برای آگاهی از خود، تست شخصیت شناسی انجام می دهند. البته، این تست ها فقط آنچه را که ما درباره خودمان فکر می‌کنیم منعکس می‌کنند، اما نتایج می‌توانند دیدگاه منحصربه‌فردی از ویژگی‌های ما ارائه دهند. ، یک تست شخصیت شناسی خوب در مورد بسیاری از جنبه های شخصیتی ما می پرسد، بنابراین نتایج آن تصویر جامع تری از ما را نسبت به یک بازخورد معمولی ارائه می دهد و نتایج با مقایسه نمرات ویژگی ما با استانداردهای علمی محاسبه می شود. اما چقدر می توان به این تست ها اعتماد کرد؟

اعتبار یک تست شخصیت شناسی چگونه سنجیده می شود؟

روانسنجی، شاخه ای از علم روانشناسی است که کیفیت آزمون ها را با اصطلاحات پایایی و اعتبار یا روایی توصیف می‌کنند. پایایی بدین معناست که اگر در چند زمان مختلف در یک جمعیت از آن آزمون استفاده کنیم در نتیجه به دست آمده اختلاف چندانی مشاهده نمی کنیم و اختلاف ها ممکن است به دلیل تغییر خلق و خوی افراد، عدم اطمینان کامل از خودشان، یا صرفاً پرت شدن حواسشان، ایجاد شود. دامنه ضریب پایایی از صفر تا +۱ است به این معنا که اگر ضریب صفر باشد عدم پایایی و اگر این ضریب یک باشد پایایی کامل را نشان می­ دهد. هرچند پایایی کامل به ندرت دیده می­ شود و اغلب در صورت مشاهده، به نتایج حاصل شک می­ کنند. و اگر عدد پایایایی به یک نزدیک باشد خوب است.

روایی بدین معناست که روش یا ابزار به کار رفته تا چه حد می ­تواند خصوصیت مورد نظر را درست اندازه گیری کند. مقصود از روایی این است که ابزاری که برای اندازه گیری مورد نظر انتخاب شده است ویژگی و خصوصیتی که ابزار برای آن طراحی شده است را دارد یا خیر. به عبارت دیگر مفهوم روایی، به این سوال پاسخ می­ دهد که ابزار اندازه گیری تا چه حد خصیصه مورد نظر را می­ سنجد. مثلا یک تست شخصیت شناسی نباید ویژگی های هوش را بسنجد.

تست شخصیت شناسی

به عنوان مثال، می توانیم نمرات آزمون افراد را در موارد زیر مقایسه کنیم:

 • نمرات آزمون‌های دیگری که احتمالاً همان ویژگی را اندازه‌گیری می‌کنند.
 • امتیازات بر اساس رتبه‌بندی افراد دیگر، مانند دوستان یا شرکا است.

هر چه نمرات افراد مشابه تر باشد، صرف نظر از اینکه در کدام آزمون خاص شرکت می کنند یا اینکه آنها یا شخص دیگری ویژگی های خود را ارزیابی می کنند، بیشتر می توانیم باور کنیم که نمرات نتایج معتبر در مورد ویژگی های افراد می گویند.

البته نباید انتظار داشته باشید که دوست یا شریکتان اطلاعات مشابهی با شما به اشتراک بگذارد. اما اعتبار بخشیدن به نظر خود در برابر نظر دیگران اغلب یکی از ساده ترین راه ها برای بررسی واقعیت است. علاوه بر این، گاهی اوقات دیگران در موقعیت بهتری برای ارزیابی شخصیت ما قرار می‌گیرند، ما را در یک زمینه وسیع‌تر می‌بینند و لزوماً تمایل ما به ادعای بیش از حد ویژگی‌های مطلوب را ندارند. در سایت جعبه ابزار ذهنی، همه تست ها روایی و پایایی شان ذکر شده و قابل مشاهد است.

چه چیزی یک تست شخصیت را قابل اعتماد و معتبر می کند؟

از آنجایی که اندازه گیری شخصیت می تواند چالش برانگیز باشد و معمولاً عوامل دیگری نیز در آن نقش دارند، تست های شخصیت شناسی معمولاً اگر چندین بار انجام شوند قابل اعتمادتر هستند. یک مطالعه روایی قوی همچنین شامل مجموعه نمونه متنوعی از شرکت کنندگان در تحقیق از سنین، فرهنگ ها، زبان ها و جنسیت های مختلف خواهد بود. ارائه یک مجموعه نمونه گسترده از داده ها تضمین می کند که نتایج برای طیف وسیعی از فرهنگ ها و جمعیت ها اعمال می شود. دقت تست شخصیت قابل مقایسه با دقت اندازه گیری در علوم تجربی مثل پزشکی نیست. این قابل درک است زیرا ذهن و رفتار انسان بسیار بسیار پیچیده تر است و ویژگی های شخصیتی فقط الگوهای گسترده ای را در آنها خلاصه می کند – همانطور که انسان ها خودشان گاهی از این پیچیدگی گیج می شوند. با این حال، تست شخصیت شناسی می‌توانند با خلاصه کردن کامل طیف وسیعی از ویژگی‌ها و نشان دادن اینکه ما در مقایسه با سایر افراد کجای این ویژگی‌ها ایستاده‌ایم، دیدگاه ارزشمندی در مورد شخصیت‌مان به ما ارائه دهند. این به نتایج کمی عینیت می بخشد در مقایسه با بررسی کردن شخصیت با روش های غیر علمی، قطعا بهتر خواهد بود. استفاده از چند نوع تست شخصیت شناسی مختلف در شناخت خودتان به شما بیشتر کمک می کند.

شخصیت شناسی

تست شخصیت شناسی آنلاین قابل اعتماد است؟

تست های شخصیت شناسی چه به صورت کاغذی و چه آنلاین، اگر تست معتبری باشد، قابل اعتماد است. گرچه نکاتی هست که در انتخاب تست و سایت تست شخصیت شناسی آنلاین می توان به آنها دقت کرد:

 • اعتبار سایت
 • پشتیبانی و امکان ارتباط با سایت
 • تخصص سایت مورد نظر ( مثلا یک سایت بازرگانی یا مهندسی حق ارائه تست روانشناسی ندارد.)
 • استفاده از تست های معتبر
 • ذکر کردن پایایی و روایی تست
 • دستورالعمل واضح و روشن تست
 • تفسیر شخصی و کامل
 • استفاده از جدیدترین و کامل ترین نسخه تست

بهترین تست های شخصیت شناسی

تست های شخصیت متنوعی در اینترنت هست اما در ادامه به معرفی ۵ تا از برترین و معتبرتریت تست های شخصیت موجود می پردازیم.

۱. تست شخصیت MBTI

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از معتبر ترین و شناخته شده ترین تست های شخصیت شناسی است که کاربردهای متنوعی در زمینه های خودشناسی، انتخاب شغل، استعداد یابی، مشاوره ازدواج و بهبود ارتباطات کاری دارد.

۲. تست مینه سوتا MMPI

تست شخصیتی چند وجهی مینه سوتا یا به اصطلاح تست MMPI یکی از آزمونهای مهم شخصیتی است که مورد استفاده روانشناسان در بسیاری از کشورهای جهان قرار می گیرد. بر اساس برآوردهایی که در زمینه ی میزان استفاده ی روانشناسان از آزمون MMPI انجام گرفته است معلوم شده است که این آزمون از نظر تعداد اجرا در بین آزمونهای شخصیتی رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است.

۳. تست طرحواره یانگ

 تست طرحواره یانگ یا همان تست ۱۸ تله زندگی در سال ۱۹۹۸ توسط یانگ برای یافتن طرحواره های ناسازگار اولیه شخص پایه گذاری و طراحی شد. نسخه های متعددی از این تست وجود دارد که اصلی ترین و کامل ترین آنها همان نسخه ۲۳۲ سوالی است که در سایت جعبه ابزار ذهنی به طور کامل تست طرحواره آنلاین در اختیار شما قرار گرفته است.

۴. تست کتل، آزمون شخصیت ۱۶ عاملی

 تست شخصیت کتل امروزه به طور گسترده در تجارت، در انتخاب پرسنل، به ویژه برای انتخاب مدیران استفاده می شود. همچنین در تشخیص بالینی و برنامه ریزی درمان برای ارزیابی اضطراب، سازگاری و مشکلات رفتاری استفاده می شود.

۵. تست شخصیت شناسی دیسک DISC

تست شخصیت شناسی دیسک آنلاین (تست DISC) یکی از قوی‌ترین تست های شخصیت شناسی است. آزمون دیسک که در واقع یک مدل رفتاری است، به شما کمک می‌کند نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌ها و انگیزه‌های خود آگاهی یابید.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.