تزریق سرمایه بر پیکر مسکن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74198
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۱ - ۷:۲۰ |
مزایا و معایب صندوق املاک و مستغلات بررسی شد؛

تزریق سرمایه بر پیکر مسکن

یافتن راه‌های جدید در قضیه مسکن می‌تواند به پویایی وضعیت مسکن کمک شایانی کرده و مشکل مسکن را به‌مرورزمان حل کند، یکی از راه‌های نوین صندوق املاک و مستغلات بوده که ابزار مالی است که تأمین‌کننده هزینه‌های مسکن بوده و از طرف دیگر می‌تواند یک ابزار نیز برای سرمایه‌گذاری لقب بگیرد، هدف اصلی این صندوق‌ها کمک گرفتن از سرمایه‌های خرد برای پروژه‌های کلان برج‌سازی یا پروژه‌های کلان ویلا سازی است که می‌تواند تحولی درزمینه مسکن به وجود بیاورد.
تزریق سرمایه بر پیکر مسکن

گروه اقتصادی 
یافتن راه‌های جدید در قضیه مسکن می‌تواند به پویایی وضعیت مسکن کمک شایانی کرده و مشکل مسکن را به‌مرورزمان حل کند، یکی از راه‌های نوین صندوق املاک و مستغلات بوده که ابزار مالی است که تأمین‌کننده هزینه‌های مسکن بوده و از طرف دیگر می‌تواند یک ابزار نیز برای سرمایه‌گذاری لقب بگیرد، هدف اصلی این صندوق‌ها کمک گرفتن از سرمایه‌های خرد برای پروژه‌های کلان برج‌سازی یا پروژه‌های کلان ویلا سازی است که می‌تواند تحولی درزمینه مسکن به وجود بیاورد.
براساس مقررات، حداقل ۹۰ درصد از درآمدهای دریافتی حاصل از اجاره دارایی‌های غیرمنقول و نیز سود دریافتی ناشی از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تحت تملک صندوق پس از کسر هزینه‌های صندوق بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.
مجتبی یوسفی، نماینده مجلس نیز دیروز در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها گفته بود ابتدا لازم است از رئیس‌جمهوری برای تشکیل پنج جلسه شورای عالی مسکن در یک سال گذشته تشکر کنم؛ وضعیت مسکن در بستری از شهرها به‌گونه‌ای است که حداقل ۶۰ درصد از سبد خانوار به مسکن اختصاص پیدا می‌کند.باید در شرایط فعلی برخی از مسئولان در وزارت راه و شهرسازی به‌جای مصاحبه، گام‌های عملی در اجرای قانون بردارند؛ کوتاهی در برخی وزارتخانه‌ها در راستای جمع‌آوری سرمایه خرد مردم و همچنین بانک مرکزی در حوزه کنترل ارز بخشی از دلایل وضعیت فعلی بازار مسکن است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی  درباره پذیره‌نویسی در فرابورس برای راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات گفت: یکی از راه‌های مدیریت منابع مردم پذیره‌نویسی در فرابورس است بنابراین باید به این نکته توجه شود که مردم از دولت قبل ذهنیت منفی از حضور در بورس دارند و روش‌های گذشته باید اصلاح شود لذا با اجرای تعهدات دولت در این راستا و اجرای قانون جهش تولید می‌توان انتظار تحولاتی در بازار مسکن را داشت.
 پذیره‌نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور
به‌تازگی مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران از پذیره‌نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات در فرابورس ایران خبر داد و اظهارکرد. این پذیره‌نویسی از سه‌شنبه ۱۹ مهرماه آغاز شد و ۱۰ روز کاری نیز مهلت دارد.علیقلی‌پور ضمن معرفی صندوق سرمایه‌‎گذاری املاک و مستغلات به‌عنوان یک‌نهاد مالی که باهدف کسب سود به خریدوفروش املاک و مستغلات و مدیریت آن اقدام می‌کند، بیان کرد: بازدهی این صندوق برای سرمایه‌گذاران از دو محل توزیع عواید حاصل از اجاره‌داری و خریدوفروش املاک که به‌صورت سالانه بر اساس الزامات تقسیم سود میان سرمایه‎‌گذاران صندوق که دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری هستند، توزیع خواهد شد. و نیز تفاوت ارزش روز املاک تحت مدیریت صندوق است که در قالب بازدهی سرمایه‌ای می‌تواند برای دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری محقق شود.
*صندوق املاک و مستغلات، بازار‌ی کم ریسک 
احسان رضاپور، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح مزایا‌ و معایب صندوق املاک و مستغلات پرداخت و اظهارکرد: در صندوق املاک و مستغلات افراد با منابع و سرمایه‌‌های کوچک‌تر سرمایه‌گذاری می‌کنند. این در حالی اتفاق می‌افتاد که افراد امکان حضور فیزیکی در بازار ملک ندارند و نمی‌توانند ملک موردنظر خود را در بازار مسکن خریداری کنند. درچنین حالتی فرد سرمایه‌گذار به شکلی غیرمستقیم در حوزه ملک سرمایه‌گذاری می‌کند و از نوسانات حوزه املاک و مستغلات بهره‌مند می‌شود. 
وی ضمن بیان اینکه صندوق‌های املاک و مستغلات فرد سرمایه‌گذار را از سود برخوردار خواهد کرد، افزود: درصورتی‌که ارزش‌افزوده اعم از ساخت، رهن و اجرا بر املاک موردنظر اعمال شود، فرد سرمایه‌گذار از ارزش روز صندوق منتفع خواهد شد. پیش از این‌ها ایراداتی بر صندوق‌های گذشته وارد بود چراکه حوزه فعالیت محدودی داشتند و تنها املاک مشخصی را شامل می‌شدند. رضا پور درباره سازوکار اخیر صندوق‌ املاک و مستغلات تصریح کرد: سازوکار جدید صندوق املاک و مستغلات با ادوار گذشته متفاوت است. خوشبختانه در شرایط کنونی دست مدیران صندوق در مقایسه با گذشته بازتر است و مدیران می‌توانند از ظرفیت‌های صندوق استفاده کنند و نسبت به تأمین مالی، سرمایه‌گذاری به‌منظور توسعه و بهره‌برداری از املاک اقدام کنند. 
 خاصیت نقدشوندگی و گردش مالی صندوق املاک و مستغلات 
کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه رقم سرمایه‌گذاری افراد در صندوق املاک و مستغلات نسبت به بازار مسکن کوچک‌تر است، گردش مالی آسان‌تری اتفاق خواهد افتاد. به‌عبارت‌دیگر‌ می‌توان اظهار داشت که صندوق املاک و مستغلات بازار کم ریسک تری‌ است. 
او متذکر شد هنگامی‌که گردش بیش‌تر و آسان‌تر اتفاق بیفتد، نقدشوندگی بهتری رقم خواهد خورد. 
وی در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر ضرورت حضور بازگردان بر صندوق‌های املاک و مستغلات، ابراز کرد: درصورتی‌که این صندوق‌ها از بازگردان‌‌ها بهره‌مند شوند، نقد شوندگی‌  بهتری خواهند داشت و معاملاتشان در محدوده ارزش واقعی اتفاق خواهد افتاد.
  مزیت‌های ویژه صندوق سرمایه‌گذاری املاک
اقتصاد تعاونی یکی از بهترین پلتفرم‌های اقتصادی در جهان است، صندوق‌های املاک و مستغلات نیز شبیه اقتصاد تعاونی عمل کرده و سرمایه‌های خرد را به خدمت سرمایه‌های کلان بسیج می‌کنند، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری مزیت مهم
 سرمایه پذیر بودن و ارزشمند شدن دارایی و آسان بودن و دارای ساختاری شفاف را نیز نسبت به اقتصاد تعاونی داشته  زمین و مصالح را به شکلی سودساز آورده و دارای گزارش عملکرد ماهیانه و ترازنامه فصلی است که می‌تواند شفافیت را دوچندان کرده و سودهای تقسیمی در مجامع سالیانه را با ساختاری شفاف به سرمایه‌گذاران واریز کند.
 تقویت بعد نظارتی دولت
 یکی از نقاط ضعف بازار مسکن فعلی نبود هیچ سازوکار نظارتی از طرف دولت بوده و برخی از صاحبان زمین یا ملک با کمک دلالان می‌توانند قیمت زمین و ملک خود را تا جایی که می‌توانند بالابرده و گرانی را به مردم تحمیل کنند، ایجاد
 پلت فرمی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند به دولت کمک کند تا وضعیت قیمت مسکن را نیز با ابزارهای کنترلی مانند بازارگردان‌ها و سهامداران عمده کنترل کرده تا قیمت واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری حبابی نشود، امکان رصد معاملات و گرفتن مالیات بر آن نیز نکته مثبت دیگری است که  می‌تواند به شکوفایی اقتصاد مسکن در کشور کمک زیادی کند.
  ضرورت توجه به بافت‌های فرسوده با مدل صندوق املاک و مستغلات
یکی از مشکلات کلان‌شهرهای ایران بافت‌های فرسوده است که هر چه سریع‌تر باید تبدیل به بافت‌های جدید شوند اما به دلیل نبود سازوکاری از طرف دولت یا بخش خصوصی این حرکت هنوز اجرایی نشده است، صندوق املاک و مستغلات می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای این اتفاق مبارک شده و سرمایه‌های خرد را به خدمت کار زیرساختی بیاورد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.