ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 11294
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵ |

ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از روسای جمهور به رئیس جمهورمان می‌گفت که ترامپ گفته است ایران کوتاه بیاید چرا که تا چند ماه دیگر کار ملت ایران تمام است.
ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است

محمدباقر نوبخت در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی با اشاره به برنامه‌های ایجاد اشتغال طبق قانون بودجه اظهار داشت: سال گذشته برای ایجاد ۹۸۸ هزار شغل برنامه‌ریزی کردیم و در هر استان یک برنامه اشتغال داریم.

وی با بیان اینکه در سفرهای استانی اول این موضوع را پیگیری می‌کنم، گفت: همان ابتدا ۲۵ درصد اعتبارات اشتغال استان‌ها را پرداخت کردیم که این طرح‌ها در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی،‌ خدمات،‌ احیای بافت فرسوده،‌ ایجاد واحدهای مسکونی و سایر بخش‌ها هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رسانه متعهد برنامه ایجاد اشتغال را از سازمان برنامه و بودجه بگیرد. برای ایجاد اشتغال ۱۸۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی و ۷۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در قالب تبصره ۱۸ بودجه پرداخت شد؛ همچنین ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق  توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری برای اشتغال روستایی اختصاص یافت که از این میزان ۱.۲۵۵ میلیارد دلار آن از سوی صندوق توسعه ملی پرداخت شد؛ همچنین معادل ریالی آن ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود که در این راستا ۱۰۹ هزار طرح پذیرفته شد. 

وی ادامه داد: ۲۳۷ هزار شغل با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی در روستاها ایجاد شد؛ اینکه انتظار داشته باشیم نرخ بیکاری کاهش یابد و این را سر چهارراه از افرادی که ایستاده‌اند بپرسیم مستند نیست؛ آمارهای اعلامی مرکز آمار متقن است. 

* پرداخت ۲۹ هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی در ۶ ماهه امسال

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بودجه دوسالانه و همچنین اعتبار طرح‌های عمرانی گفت: طبق گزارش رسمی خزانه در ۶ماهه نخست سال ۲۸ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پول پرداخت شده است. 

وی ادامه داد: اینکه سر چهارراه پرسیده شود و پاسخ بدهند این چه کارهایی است اوضاع من داغون است نرخ بیکاری اساسا یعنی چه و تعریف آن را هم اطمینان دارم بلد نیستند نمی‌تواند مبنای آمار باشد چه ضرورتی دارد که مردم بدانند و تعریف نرخ بیکاری را بلد باشند و انتظار نیست همه مردم خبر داشته باشند.

وی با بیان اینکه هر فردی زندگی خودش را می‌بیند که تغییر و تحولی نداشته، افزود: توقعی نداریم اگر آ‌مار نامناسب است شما آن را مناسب کنید کما اینکه در بحث نرخ تورم که آمارها تا ۵۰ درصد هم رسید منعکس شد. آنچه واقعیت است باید بیان شود. وقتی پایین هم می‌آید نباید تشکیک کرد. 

* افت قابل توجه تورم نقطه به نقطه

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه نظارت بر دستگاه‌ها است که در کنار دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی، سازمان حسابرسی، دیوان محاسبات،‌ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های نظارتی عهده‌دار نظارت هستند. 

نوبخت ادامه داد: برای اینکه بتوانیم بودجه‌ریزی انجام دهیم موضوع جمع‌آوری اطلاعات و آمار مهم است به همین دلیل دو مرکز یعنی مرکز آمار ایرانی برای داده‌های عمومی و سازمان نقشه‌برداری به عنوان متصدی اطلاعات داده‌های مکانی را در زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه داریم. 

وی با تاکید بر اینکه آمارها باید به هنگام و سریع باشد گفت: مطمئنم پس فردا صبح پیامکی از سوی رئیس مرکز آ‌مار در رابطه با نرخ تورم و شاخص مصرف کننده مهرماه دریافت خواهم کرد.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: طی دو ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مدت مشابه سال قبل و همچنین دو ماه اخیر افت قابل توجه داشته البته نرخ میانگین همچنان بالا است که به دلیل نوسانات سال قبل است. در هر یک از این ماه‌ها تورم تا ۶ واحد درصد تقلیل یافته است. در حال حاضر روند نرخ تورم مثبت است و خوشحالیم برخی البته از این موضوع خوششان نمی‌آید.

* ترامپ پیغام داده بود کار ملت ایران تمام است

وی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران موج بزرگی را که برخی کشورها را دچار مشکل می‌کند در زمان کوتاهی پشت سر گذاشت و به خود آمد. یکی از روسای جمهور به رئیس جمهورمان می‌گفت که ترامپ گفته است ایران کوتاه بیاید چرا که تا چند ماه دیگر کار ملت ایران تمام است. این بار التماس برای مذاکره را دیدید در حالی که فکر می‌کردند تحریم‌ها کار ملت را تمام کند. مذاکره را مشروط به چیزی کردند که برای ما قابل قبول نیست. 

به گفته  رئیس سازمان برنامه و بودجه، آمار  باید صریح و صحیح باشد که بتواند واقعیت امر را برای برنامه‌ریزان نشان دهد.

وی گفت: نرخ بیکاری تابستان ۱۰.۵ درصد شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۸ درصد  تقلیل یافت در این راستا ۸۴۳ هزار نفر شاغلان افزوده شد و ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکاران کاهش یافت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.