ترامپ جای امنی در منطقه ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15355
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱ |
ربیعی در حاشیه جلسه دولت:

ترامپ جای امنی در منطقه ندارد

سخنگوی دولت گفت: آمریکا از دست کشورهای منطقه هم در امان نخواهد بود و قطعا ترامپ جای امنی در منطقه نخواهد داشت.
ترامپ جای امنی در منطقه ندارد

علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: نمی‌توان بحث را آغاز کرد، بدون آنکه اشاره‌ای داشت به اتفاق عظیمی که غیرقابل پیش بینی بود و هیچ پژوهشگر و مفسری در خارج از کشور پیش بینی چنین استقبال عظیمی از تشییع پیکر مطهر را نمی‌کرد.

وی ادامه داد: به اعتقاد همه ما حضور مردم برای تشییع پیکر شهیدان مقابله با تروریسم، اولین سیلی محکمی بود که به صورت ترامپ و اطرافیانش در آمریکا خورد. اولین سیلی محکم به تحلیلگرانی بود که شرایط ایران را در حال فروپاشی ارزیابی می‌کردند. قطعاً این اتفاق در جهان بی نظیر بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: کشورهای متعددی به سوگ نشستند. من معتقدم اگر این پیکر مطهر در شمال آفریقا و بخش‌های دیگری از آسیا حرکت می‌کرد، قطعاً شاهد شور حضور مردم و سپاس جهان اسلام و حتی افرادی از جهان غیراسلام که آزادیخواه هستند، می‌بودیم.

وی افزود: جمعیتی که تاکنون ایران تجربه نکرده بود، در چند شهر ایران این پیکر مطهر را با حضور میلیونی تشییع کردند. امروز ترامپ چهره منفوری در میان مردم ایران و جهان اسلام و همچنین در میان روشنفکران و آزادیخواهان اروپایی و آمریکایی دارد. از جهت دیگر این حضور گسترده مردم یک فرصت تاریخی برای ما خلق کرد. از خون پاک این شهیدان، فرصتی نو برای ایران پدید آمد.

ربیعی تصریح کرد: همگان دیدند که پایه‌های مشروعیت مدنی نظام جمهوری اسلامی ایران چگونه استوار است و این مشروعیت مجدداً به رخ جهانیان کشیده شد.

سخنگوی دولت افزود: ترامپ و پمپئو احمقانه می‌گفتند مردم با این نظام نیستند. من فکر می‌کنم با چنین تحلیل و تخیلی آمریکا جسارت این ترور را به خود داد. بدون تردید این ترور ثابت کرد که داعش و تروریسم بخشی از بازی آمریکا برای چپاول در منطقه است و آنها اساساً آن گونه که ادعا می‌کردند، برای مقابله با داعش در منطقه حضور نداشتند.

وی اظهارداشت: قطعاً سردار سلیمانی مهمترین نظامی در جهان بود که بیشترین تأثیر را در داعش زدایی در منطقه آسیا و شمال آفریقا داشت. اگر شهید سلیمانی و همراهان آن شهید بزرگوار نبودند، قطعاً امروز تروریسم، منافع اروپا و آمریکا را تهدید می‌کرد.

سخنگوی دولت گفت: آمریکایی‌ها فراموش کرده‌اند که چگونه در مقابل القاعده ضعیف در آن دوران ناتوان بودند. عقب راندن داعش، فلسفه حضور آمریکا و چپاول را با سوال بزرگ روبرو کرد. ما امروز از همه صلح‌طلبان در دنیا می‌خواهیم که با صدای بلند علیه تروریسم دولتی و جنگ‌طلبی ترامپ فریاد بزنند و سخن بگویند. ترامپ در جهانی ناامن به دنبال منافع خودش است.

ربیعی با اشاره به سخنان روز گذشته وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا افزود: دیروز شاهد بودیم که مایک پمپئو  و وزیر خارجه انگلیس تلاش زیادی کردند که تکذیب کنند سردار سلیمانی برای پیام صلح به عراق رفته بود و هیچ سندی را ارائه نمی‌کردند. حداقل سخنان نخست‌وزیر عراق و کشوری که پیام داده، شاهد این مدعا هستند. ما هم موظف به پاسداشت خون شهید سلیمانی و همرزمانش هستیم.

وی با اشاره به وحدت به وجود آمده پس از شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: با وحدت و انسجام با هم و در کنار هم موفق به جلو خواهیم رفت. از سوی دولت از همه مردم در همه جای ایران و از همه آنهایی که در سطح جهان به سوگ این سردار شهید نشستند، سپاسگزاری می‌کنیم و حضور آنها در مراسم تشییع را ارج می‌نهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدام سحرگاه امروز نیروی هوا فضای سپاه در هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکا گفت: سپاهیان انقلاب اسلامی پاسخ موعود را تحقق بخشیدند. از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل انجام این عملیات دقیق سپاسگزاریم. با قدرت تمام بدون واکنش امکان پدافندی، مرکز توطئه و کانون تروریسم دولتی آمریکا مورد هدف قرار گرفت. ما جنگ‌طلب نبوده و نیستیم. این پاسخ داده شده، حق مشروع ما بود. اگر واکنشی نشان دهند، متقابلاً و البته شدیدتر اقدام خواهیم کرد.

به گزارش مهر، ربیعی با بیان اینکه خون شهید سلیمانی دستاوردهایی برای ما داشت که اولین آن این بود که چنددستگی عراق به وحدت تبدیل شد، گفت: محوریت مرجعیت در عراق دستاورد دیگری بود که در همین زمان به دست آمد.

وی افزود: ضربه ما آنقدر مستحکم بود که ده‌ها موشک بالستیک بدون رهیابی آنجا را هدف قرار دادند. قطعاً ترامپ جای امنی در منطقه نخواهد داشت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آمریکا از دست کشورهای منطقه هم در امان نخواهد بود، گفت: البته ما هیچ مداخله‌ای نداریم و آنها خودشان تصمیم می‌گیرند که نتیجه عملکرد خودشان است. آمریکا نمی‌تواند آزادانه در منطقه به چپاول بپردازد.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر آمریکایی‌ها منطقه را ترک کنند پاسخگویی تمام می‌شود؟ بیان کرد: بله، قطعاً ترک منطقه به امنیت منطقه کمک خواهد کرد و اگر ترامپ حرکت نابخردانه دیگری انجام ندهد صلح در منطقه حاکم خواهد شد.

وی افزود: ما هیچ عملیاتی با هیچ کشوری نداشته ایم و با کشورهای مسلمان منطقه تعارضی نخواهیم داشت. این پایگاه محل استقرار تروریسم بود و علیه سردار سلیمانی اقدام تروریستی انجام داده بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه برخی جریانات صحبت‌های تندی در مورد عملکرد و نقش دولت در منطقه داشته اند، پاسخ دولت چیست؟ گفت: حرکت خون شهید وحدت و انسجام ملی در کشور ایجاد کرده است. خوشبختانه جریان استخوان بندی اصولگرای کشور از آنها تبری جستند. امیدواریم مدعی العموم در جهت حفظ آرامش کشور در این مورد تصمیم گیری کنند.

ادامه دارد…

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.