تدوین طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71089
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸ |
پیرهادی خبر داد

تدوین طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراها

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی از پیش نویس طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراهای شهر و روستا خبر داد و تاکید کرد: در طرح جدید مردم در انتخاب شهردار مشارکت خواهند داشت.
تدوین طرحی برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران توسط شوراها

محسن پیرهادی در نشست هم اندیشی شورای‌عالی استان ها که به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزارشد، با اشاره به تغییر قانون انتخاب شهردار از جانب شوراهای شهر و روستا، بیان کرد: مجلس شورای اسلامی پیش نویسی برای تغییر قانون در کمیته و کارگروه های تخصصی تدوین کرده که براساس مدل بسیاری از کشورهای دیگر است. موضوعی که اهمیت دارد این است که بتوانیم براساس الگوهای دیگر پیاده شده در سایر کشورها مردم را در انتخاب شهردار مشارکت دهیم.

 

ترکیب هیات نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می کند

 

وی در ادامه اظهار کرد: در پیش نویس اولیه طرح مجلس هیات های نظارت دیگر فقط در اختیار و انحصار مجلس نیست، براساس طرح تدوین شده یک حقوقدان و یک شخصیت اجتماعی به انتخاب شورای عالی استان ها در هیات های نظارت حضور خواهند داشت تا ترکیب قوی تری شکل گیرد. همچنین در مدل پیش بینی شده این نکته قید شده که انتخاب شهردار به پیش از زمان انتخابات اعضای شورای شهر و روستا بازگردد به این معنا که اعضای شورای شهر و روستا پیش از انتخابات اعلام کنند در صورتی که رأی از مردم کسب کنند شهردار آینده آن ها فرد موردنظر است.

 

روشی جدید برای انتخاب شهرداران

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: چنانچه نظرات نیز برای انتخاب شهردار متفاوت باشد پیش بینی های لازم صورت گرفته تا کار انتخاب شهردار قفل نشود، حتی این موضوع پیش بینی شده اگر با شهردار انتخابی ادامه کار انجام نگیرد انتخاب های بعدی نیز براساس اولویت هایی که از کاندیداهای شورا پیش از انتخابات اعلام کرده اند برگزیده شود. این مدل روشی است که در بسیاری از شهرها از جمله سیدنی در حال پیاده سازی است، در صورتی که اعضای شورای شهر با یکدیگر هم نظر نباشند شهردار توسط گروهی انتخاب خواهد شد که بیشترین کرسی را در شورا به خود اختصاص داده باشد. حتی در شرایطی که آرا بین اعضای شورا مساوی بود و برای نمونه ۵ نفر از اعضای شورا روی یک گزینه و ۵ نفر از اعضای دیگر روی گزینه دیگری اتفاق نظر داشتند به آرای مردمی مراجعه می شود که آرای کدام گروه بیشتر است و شهردار براین اساس انتخاب شود.

 

چراغ سبز مجلس برای مشارکت اعضای شوراها در تدوین اسناد بالادستی

 

وی در ادامه تاکید کرد: این طرح قطعا در کارگروهی تخصصی بین مجلس و شورای عالی استان ها چکش کاری خواهد شد و طرحی جامع تدوین می شود، نسبت به پخته شدن و بومی بودن این طرح باید اقدامات بیشتری صورت گیرد تا یک طرح جامع برای انتخاب شهردار تدوین شود. موضوع برنامه هفتم توسعه و ارجاع آن از مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس یکی دیگر از موضوعاتی است که شورای عالی استان ها می تواند نسبت به آن ورود کرده و نظرات خود را در این زمینه به مجلس ارائه کنند. قطعا این نظرات در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه لحاظ خواهد شد و با وجود اینکه اعضای شورا درگیر مسائل خرد و روزمره زیادی هستند، می توانند در زمینه تدوین اسناد بالادستی نیز در سیاستگذاری مشارکت سازنده داشته باشند.

| منبع خبر : ایسنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.