تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می‌مانند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31902
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۹:۳۰ |

تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می‌مانند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با بیان اینکه جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک همیشه بخشی از خاک ایران بوده‌اند، گفت: این جزایر ایرانی هستند و تا ابد ایرانی باقی خواهند ماند.
تخت روانچی: جزایر سه گانه، ایرانی هستند و تا ابد ایرانی می‌مانند

سفیر و نماینده دائم  جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ضمن رد اظهارات مداخله جویانه بر مشارکت ایران در ترویج صلح و امنیت منطقه و همچنین مالکیت ایران بر جزایر سه گانه تاکید کرد.
مجید تخت‌روانچی سه‌شنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد، پس از آنکه برخی کشورها عضو و همچنین منطقه اتهاماتی را متوجه ایران کردند، درخواست وقت سخنرانی برای پاسخ کرد.
وی در این جوابیه به طور کلی این ادعاها را بی اساس خواند و افزود: ایران نقش انکارناپذیری در امنیت انرژی، حمل و نقل تجاری و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا می‌کند.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر “مشارکت ایران در ترویج و ارتقای صلح و امنیت در این منطقه حساس”، ادامه داد: نیازمندی‌های دفاعی ایران همچون برنامه موشکی در محاسبات ژئواستراتژیک و تجربه تاریخی خاص، ریشه دارد.
وی در این خصوص گفت: هیات من قصد نداشت مجددا درخواست وقت سخنرانی کند، اما امروز صبح ادعاهای بی اساسی علیه کشور من مطرح شد که ضمن رد کامل آنها، ناگزیر به پاسخگویی هستم. جمهوری اسلامی ایران نقشی غیرقابل انکار در تأمین امنیت انرژی ، حمل و نقل بازرگانی و ثبات در منطقه خلیج فارس داشته و کماکان به ارتقای صلح و امنیت در این منطقه حساس کمک خواهیم کرد.

*امنیت باید از درون کشورها سرچشمه بگیرد
تخت روانچی افزود: الزامات دفاعی ایران از جمله برنامه موشکی آن ناشی از محاسبات ژئواستراتژیک و یک تجربه تاریخی ارزشمند است. در طول تجاوزات هشت ساله صدام حسین علیه ایران که مورد حمایت همه جانبه‌ً آمریکا و تعدادی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بود، شهرهای ما توسط عراق موشک باران می‌شد و مردم ما قربانی سلاح های شیمیایی و دیگر سلاح‌های کشنده‌ای شدند که عمدتا توسط کشورهای غربی در اختیار صدام قرار می‌گرفت.

نماینده ایران در سازمان ملل اضافه کرد: همزمان، تحریم‌ها و محدودیت‌های ناعادلانه ما را از اقلام اولیه دفاع از خود محروم کرد. اکنون مسئولیت ماست که از تکرار چنین وضعیت وحشتناکی جلوگیری کنیم.

وی گفت: باید در نظر داشت که امنیت باید از درون کشورها سرچشمه بگیرد و نمی‌توان آن را از خارج خریداری کرد. کسانی که در منطقه ما سالانه صدها میلیارد دلار صرف خرید تسلیحات پیشرفته می کنند باید بدانند که هزینه های هنگفت نظامی، نه مشروعیت ایجاد می کند و نه امنیت طولانی مدت.  آنها فقط منطقه ما را به یک بشکه باروت تبدیل کرده اند و تنها ذینفع آن، صادرکنندگان این سلاح های مرگبار هستند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از این تسلیحات پیشرفته علیه مردم بیگناه یمن استفاده می‌کنند که با بدترین فاجعه انسان دوستانه تاریخ معاصر مواجه بوده و یک نمونه واضح از جنایات جنگی به شمار می‌رود. 
وی افزود: می‌شود یک لیست طولانی از اقدامات نادرست بین‌المللی کشورهایی تهیه کرد که اتهامات بی اساسی را به ایران وارد می‌کنند.  با این وجود، اینجا نیامده‌ایم تا به گذشته بپردازیم. اولین و مهمترین اولویت ما باید ایجاد اعتماد متقابل و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و عدم دخالت در امور داخلی آنها و ارتقای همکاری‌ها در شرایط برابر برای ایجاد منطقه‌ای بهتر و امن‌تر باشد.
 تخت روانچی اضافه کرد: از آنجا که موضوع مربوط به جزایر ایران در اینجا ذکر شد، باید بگویم جزایر ابوموسی و تنب‌های بزرگ و کوچک همیشه بخشی از خاک ایران بوده‌اند. این جزایر ایرانی هستند و تا ابد ایرانی باقی خواهند ماند.
وی افزود: اجازه بدهید با تاکید مجدد بر گفت‌وگوی سازنده با همسایگان با هدف رفع سوء تفاهم‌ها و برقراری روابط دوستانه بین تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس، صحبت‌های خود را به پایان برسانم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.