تخت روانچی: ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70446
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۵:۲۵ |

تخت روانچی: ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای است

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل بر سه رکن اصلی معاهده؛ شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز تاکید کرد.
تخت روانچی: ایران حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای است

پس از نزدیک به دو سال و نیم تعویق، دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای (۱ لغایت ۲۶ آگوست ۲۰۲۲) با حضور نمایندگان ۱۸۸ کشور عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل آغاز بکار کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، بر سه رکن اصلی معاهده شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز تاکید کرد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل ضمن حمایت از بیانیه عدم تعهد، با اشاره به سابقه امر، تصریح کرد؛ در کنفرانس بازنگری سال ۲۰۰۰، کشور‌های هسته‌ای با ۱۳ گام عملی برای اجرای ماده ۶ معاهده درباره خلع سلاح هسته‌ای موافقت کردند که گام ۶ آن شامل تعهد واضح و بدون ابهام این کشور‌ها به امحاء کامل زرادخانه هسته‌ای شان در نیل به خلع سلاح هسته‌ای بوده است. در طرح اقدام سال ۲۰۱۰ نیز، این کشور‌ها متعهد شدند همه انواع سلاح‌های هسته‌ای خود را کاهش داده و در نهایت امحاء کنند. با وجود این، نیم قرن پس از لازم الاجرا شدن این تعهد حقوقی الزام آور، هنوز هزاران سلاح هسته‌ای آماده به پرتاب در انبار‌ها وجود دارد، صد‌ها میلیارد دلار برای جایگزینی و ارتقاء زرادخانه‌های هسته‌ای هزینه می‌شود و یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای کمی و کیفی مداوم همچنان در جریان است.
مجید تخت روانچی با اشاره به این که از زمان آخرین کنفرانس بازنگری در سال ۲۰۱۵، مذاکره‌ای میان کشور‌های هسته‌ای جهت کاهش یا امحاء سلاح‌های هسته‌ای شروع نشده و کاهش جدیدی در نیرو‌های هسته‌ای رخ نداده است، نسبت به تداوم سیاست کشور‌های هسته‌ای به صورت کاملا ناسازگار با معاهده و خلاف هدف دستیابی به دنیای عاری از سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل تصریح کرد؛ در حالی که دیوان بین المللی دادگستری در سال ۱۹۹۶ بر این تعهد حقوقی کشور‌های هسته‌ای صحه گذاشته است، با توجه به اقدامات و سیاست‌های برخی کشور‌های هسته‌ای این طور به نظر می‌رسد که آن‌ها در عمل تعهدات خلع سلاح هسته‌ای خود را رها کرده و دیگر قصد ندارند آن‌ها را محترم بشمارند. به عنوان مثال در یک اقدام اشاعه ای، آمریکا با صرف بودجه‌ای بالغ بر یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در حال نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود بوده و طی سال‌های اخیر تعداد و نقش سلاح‌های هسته‌ای را افزایش داده است. انگلستان قصد خود را برای توسعه و ساخت ۸۰ کلاهک هسته‌ای جدید اعلام کرده و بدین ترتیب سقف فعلی سلاح‌های هسته‌ای خود را بالا می‌برد. فرانسه با صرف میلیارد‌ها یورو به تدریج در حال تقویت و ارتقاء سلاح‌های هسته‌ای خود و سامانه‌های پرتاب آنهاست.
دیپلمات ارشد کشورمان یادآوری کرد که پیامد‌های بحران عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاحی بسیار نگران کننده است و ما معتقدیم این بحران، اعتماد به معاهده را به طور جدی تضعیف کرده است. این معاهده توازنی ظریف بین خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز برقرار کرده و ماده ۶ بخش محوری معامله‌ای است که «ان پی تی» بر آن مبتنی می‌باشد یعنی: عدم اشاعه در عوض خلع سلاح هسته ای.
تخت روانچی با تاکید بر این که اگر هدف این کنفرانس بازنگری، همانگونه که برخی کشور‌ها اخیرا پیشنهاد کرده اند، فقط مدیریت ریسک‌های هسته‌ای باشد، به جایی نخواهیم رسید.
وی افزود: هدف و اولویت اصلی این کنفرانس بازنگری باید تعریف مسیری رو به جلو برای تغییر وضع موجود و از بین بردن ریسک‌های ناشی از سلاح‌های هسته‌ای باشد؛ در این راستا، ما معتقدیم که توافق در مورد شروع فوری مذاکره برای تدوین کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای به منظور امحاء کامل این تسلیحات در یک چارچوب زمانی مشخص مسیر واقعی برای تغییر وضع موجود را فراهم خواهد ساخت.
بنا به اظهار نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، کشور‌های غیرهسته‌ای به استثنای چند کشور اروپایی از جمله آلمان که با نقض روح و نص معاهده میزبان تعداد زیادی از سلاح‌های هسته‌ای در قلمرو خود هستند، به تعهد عدم اشاعه‌ای خود پایبند بوده اند. جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای است، به عدم اشاعه نیز متعهد است و از اجرای غیر تبعیض آمیز و بی طرفانه نظام پادمان‌های توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند. ایران تاکید می‌کند که آژانس وظایف خود را به صورت حرفه‌ای و فارغ از فشار طرف‌های ثالث و بخصوص اتهامات بی اساس سازمان‌های جاسوسی انجام دهد.
تخت روانچی همچنین گفت: مفاد عدم اشاعه باید به طور جهانشمول و بدون استثنا اجرا گردد. متاسفانه در نتیجه استاندارد‌های دوگانه در اعمال مفاد عدم اشاعه، سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی که با حمایت و کمک آمریکا تولید شده اند، همچنان تهدیدی جدی علیه امنیت کشور‌های خاورمیانه‌ای عضو معاهده محسوب می‌شوند. این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته‌ای بیگناه را ترور کرده است. این رژیم اشغالگر و متجاوز، در تلاشی باج خواهانه، اخیرا تهدید کرده به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز تحت پادمان‌های آژانس در جمهوری اسلامی ایران حمله می‌کند. به منظور جلوگیری از وقوع یک بحران جدی برای معاهده، کشور‌های عضو علاوه بر محکومیت این تهدید به استفاده از زور، لازم است یک اقدام بازدارنده مناسب علیه این رژیم قانون شکن اتخاذ نمایند. بدون تردید، در صورت ارتکاب چنین تجاوز احمقانه ای، این رژیم بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد. بعلاوه، منافع عالیه ما به عنوان یک عضو معاهده به خطر خواهد افتاد. کنفرانس بازنگری بایستی سریعا با تهدید رژیم اسرائیل برخورد کند.
بنا به تصریح نماینده دائم کشورمان، جمهوری اسلامی ایران از ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه قویا حمایت می‌کند و نگرانی عمیق خود را نسبت به تاخیر مستمر و طولانی در قطعنامه ۱۹۹۵ و برنامه اقدام ۲۰۱۰ در خصوص خاورمیانه ابراز می‌دارد. بدون شک تا زمانی که به خطر برنامه سلاح‌های هسته‌ای مخفیانه رژیم صهیونیستی رسیدگی نگردد، خطر اشاعه بیشتر سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه باقی خواهد بود.
تخت روانچی در پایان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای چنین عنوان کرد که در حالی که ایران به گواهی ۱۵ گزارش صریح آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود طبق توافق هسته‌ای بود، آمریکا در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد و به اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه و راه اندازی یک کارزار فشار حداکثری علیه ایران دست زد تا مانع از انتفاع ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق گردد. جمهوری اسلامی ایران مسئولانه رفتار نموده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانست این توافق را حفظ کند. از آوریل ۲۰۲۱، ایران با حسن نیت مشغول مذاکره با طرف‌های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است. حصول این هدف به تاخیر افتاده، زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق را تضمین کند. وقتی آمریکا تصمیم درست بگیرد، در مقابل، ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته‌ای منطبق با توافق ۲۰۱۵ را از سر خواهد گرفت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.