تحقق وعده الهی با ظرفیت مردمی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 38533
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۰۵ |
اهداف انقلاب در تمدن سازی اسلامی بررسی شد؛

تحقق وعده الهی با ظرفیت مردمی

دهه فجر مطلع روشنایی انقلاب شکوهمند اسلامی نه صرفا برای ملت ایران که برای عالم اسلام و حتی فراتر از آن برای همه انسان‌های آزاده بوده و هست، از این رو گرامی داشت آن صرفا به شعار‌های رنگارنگ و تعارفات سیاسی نیست بلکه هنگامه‌ای برای یادآوری روز‌هایی است که با وحدت و از خودگذشتی، استقلال نسل‌های بعد از خود را تضمین کردند. 
تحقق وعده الهی با ظرفیت مردمی
گروه سیاسی
دهه فجر مطلع روشنایی انقلاب شکوهمند اسلامی نه صرفا برای ملت ایران که برای عالم اسلام و حتی فراتر از آن برای همه انسان‌های آزاده بوده و هست، از این رو گرامی داشت آن صرفا به شعار‌های رنگارنگ و تعارفات سیاسی نیست بلکه هنگامه‌ای برای یادآوری روز‌هایی است که با وحدت و از خودگذشتی، استقلال نسل‌های بعد از خود را تضمین کردند. 
البته این استقلال شئون مختلفی دارد که یکی از آن‌ها استقلال اقتصادی و در قانون اساسی نیز صراحتا از آن نام برده شده است. این روز‌ها که بیشترین رنج و زحمت مردم از ناحیه همین مسئله اقتصادی است، باید به ترویج تفکری اهتمام بورزیم که معتقد به استقلال اقتصادی است و حاضر نیست «زانوی قوی» خود را با «عصای لرزان» بیگانه عوض کند.
یکی از غنی‌ترین منابع برای ترویج چنین نگاهی که خروجی آن تأمین دین و دنیای انسان‌هاست، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.
رهبر حکیم انقلاب اسلامی در بخشی از این بیانیه، می‌فرمایند اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل می‌گذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اول درباره گذشته است. عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه خود یا گوش سپردن به تجربه دیگران نمی‌توان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی است، نزدیک کنید. برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدید‌های ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره گذشته و حتّی زمان حال را دنبال می‌کنند و از پول و همه‌ ابزار‌ها برای آن بهره می‌گیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید.
ایشان در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله) نیز درباره تمدن نوین اسلامی گفته بودند«یک تحول دیگری که امام به وجود آورد، تحول در نگاه به دین بود؛ مردم، دین را فقط وسیله‌ای برای مسائل شخصی، مسائل عبادی، حداکثر احوال شخصی می‌دانستند، فقط برای همین مسئله نماز و روزه و فرض کنید که وظایف مالی و ازدواج و طلاق؛ در همین حدود؛ دین را، وظیفه دین و مسئولیت دین و رسالت دین را محدود به این چیز‌ها می‌دانستند. امام برای دین، رسالت نظام‌سازی و تمدن‌سازی و جامعه‌سازی و انسان‌سازی و مانند این‌ها تعریف کرد؛ مردم نگاهشان به دین به کلی متحول شد. یک تحول دیگر، تحول در نگاه به آینده بود. در آن دورانی که نهضت شروع شد و امام وارد میدان شدند، با همه شعار‌هایی که حالا بعضی از احزاب و بعضی و از گروه‌ها و گروهک‌ها می‌دادند – که خیلی محدود و کوچک هم بودند- در نگاه مردم آینده‌ای دیده نمی شد. یعنی مردم یک افق و آینده‌ای در مقابل چشم نداشتند؛ این تبدیل شد به ایجاد تمدن نوین اسلامی. یعنی شما امروز به ملت ایران نگاه کنید، این دست مبارک امام است که این حالت را به وجود آورده؛ مردم دنبال این هستند که تمدن نوین اسلامی را تشکیل بدهند و به وجود بیاورند؛ اتحاد عظیم اسلامی را به وجود بیاورند، امت اسلامی را تشکیل بدهند. نگاه عامه‌ مردم و توده‌ مردم این است.»
درباره تمدن، علی‌اکبر ولایتی معتقد است تمدن می‌تواند حاصل تعالی فرهنگی و پذیرش نظم اجتماعی جامعه‌ای باشد که از شرایط بربریت یا بادیه‌نشینی خارج شده و قدم در شاهراه نهادینه شدن امور اجتماعی نهاده است، یا به گفته ابن خلدون
 عمران یافته است. به تعبیری جامعه‌ای که با ایجاد حاکمیت نظم‌پذیر شده، مناصب و پایگاه‌های حکومتی تشکیل داده، تا بر حفظ نظم نظارت نمایند و از حالت زندگی فردی به سوی زندگی شهر و شهرنشینی روی آورده و در این مقطع به رشد و تعالی فضایل و ملکات انسانی، چون علم، هنر و… پرداخته است، چنین جامعه‌ای از نظر ابن خلدون حائز مدنیت است.
به گفته، عبدالحکیم سلیمی هرچند تمدن اسلامی پس از اعتلا و پویایی بی‌نظیر، دچار انحطاط گردید، اما احساس بازگشت به اسلام و احیای تمدن اسلامی، همواره در جهان اسلام وجود داشت. 
نهضت‌های اسلامی صد ساله اخیر تجلی و تفسیر این احساس ارزشمند است. با توجه به ماهیت تکاملی اسلام، قانونمندی تمدن اسلامی و روند پر شتاب بیداری اسلامی از یک سو و ناتوانی تمدن شرق و غرب، اندیشه احیای تمدن اسلامی بار دیگر جوانه زده و انتظار امت اسلامی نسبت به آن عینیت خواهد یافت. 
به فرموده مقام معظم رهبری، پیروزی اسلام و احیای تمدن اسلامی وعده حتمی الهی است. شرایط زمان به نفع اسلام و بیداری اسلامی در جریان است که اگر به خوبی مدیریت شود. پیروزی اسلام گرایان در کشور‌های اسلامی قطعی است. هدف نهایی را باید امت واحده‌ اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی جدید بر پایه‌ دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار داد.
رهبر معظم انقلاب که کشتی انقلاب اسلامی ایران را از امواج سهمگین عصر کنونی به سلامت به ساحل آرامش رسانده‌اند، از تمدن نوین اسلامی به عنوان یک آرمان بزرگ یاد می‌کنند. آرمانی که نیل به آن گام‌های استوار می‌طلبد و قدرت بالقوه این گام‌ها از سوی انقلاب اسلامی تأمین شده است. نکته مهم آنجایی است که برای بالفعل کردن این قدرت و برداشتن گام‌های استوار نباید اجازه داد دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره گذشته و حتی زمان حال را دنبال کنند و از پول و همه ابزار‌ها برای آن بهره بگیرند چرا که به فرموده خلف صالح بنیانگذار انقلاب اسلامی، رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید.  
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.