تحریم؛ میوه باغ اروپا - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74389
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۶:۴۷ |
غربی ها به ابزارپوسیده تحریم متوسل شدند

تحریم؛ میوه باغ اروپا

اقدام اخیر اروپائیان در تحریم برخی مقامات ایرانی ، نمادی از فقدان عقلانیت و عدم مواجهه منطقی آنها با حقایق جاری در جهان امروزمحسوب می شود. اخیرا اتحادیه اروپا که از آغاز اغتشاشات اخیر در ایران بیانیه‌هایی مداخله جویانه در حمایت از اغتشاشگران صادر کرد، اخیرا  هم به ابزار پوسیده تحریم متوسل شد و ۱۱ مقام ایرانی و چهار نهاد را در فهرست تحریم‌ قرار داد.
تحریم؛ میوه باغ اروپا

گروه  بین الملل 
اقدام اخیر اروپائیان در تحریم برخی مقامات ایرانی ، نمادی از فقدان عقلانیت و عدم مواجهه منطقی آنها با حقایق جاری در جهان امروزمحسوب می شود. اخیرا اتحادیه اروپا که از آغاز اغتشاشات اخیر در ایران بیانیه‌هایی مداخله جویانه در حمایت از اغتشاشگران صادر کرد، اخیرا  هم به ابزار پوسیده تحریم متوسل شد و ۱۱ مقام ایرانی و چهار نهاد را در فهرست تحریم‌ قرار داد.
روز دوشنبه ۲۵ مهر ماه اتحادیه اروپا تحریم علیه چند مقام و نهاد ایرانی را کلید زد، آن هم به بهانه اغتشاشات داخلی در ایران. ۱۱ مقام ایرانی و چهار نهاد در فهرست این تحریم‌ها قرار گرفتند که مشمول ممنوعیت روادید اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی‌ها خواهند شد. اقدامی که واکنش جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشت و ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه دوشنبه شب در بیانیه‌ای تصمیم شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه برخی مسئولان و نهادهای ایرانی را قویا محکوم کرد و آن را نقض حقوق بین‌الملل و مصداق بارز مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران خواند و اعلام کرد که به‌زودی تحریم‌های متقابل علیه اشخاص و نهادهای ذیربط اروپایی اعمال و اعلام می‌شود. 
 خطای محاسباتی بزرگ اروپا
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه نیز در توییتی نوشت: اتحادیه اروپا امروز با اشتباه محاسباتی طی اقدامی غیرسازنده که مبتنی بر انبوهی از اطلاعات غلط بود، دوباربه به ابزار نخ نما و بی اثر تحریم علیه ایرانیان متوسل شد. اغتشاش و تخریب اموال عمومی در هیچ جای جهان تحمل نمی‌شود و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
پیش از اتحادیه اروپا نیز آمریکا، کانادا و انگلیس تحریم‌هایی را علیه مقامات و نهادهای ایرانی اعمال کردند. البته اتحادیه اروپا اخیرا نیز اقدام به صدور قطعنامه‌ای در این رابطه کرده بود که با واکنش ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه  مواجه شد و آن را بی ارزش خواند و گفت: ایران بر اساس احترام و منافع متقابل، آماده تعامل دوسویه با تمامی طرف‌هاست، اما در برابر هرگونه تلاش برای اعمال فشار یا توسل به اقدامات محدود کننده علیه مردم ایران، قاطعانه ایستاده و پاسخ متقابل و متناسب خواهد داد.
 مداخله‌گرایی‌های جوزپ بورل در امورایران 
در این مدت هم جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره اغتشاشات در ایران اظهاراتی مداخله جویانه مطرح کرده بود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی مداخله جویانه تهدید کرد که این اتحادیه علیه تدابیر قانونی ایران برای حفظ نظم و امنیت عمومی جامعه، اقدام می‌کند و افزود: «اتحادیه اروپا در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای پاسخ دادن به رویدادهای ایران است». بورل همچنین بیان کرد: «در آستانه نشست شورای وزیران خارجه، اتحادیه اروپا به بررسی همه گزینه‌های در اختیار خود برای پاسخ به مرگ مهسا امینی و همچنین نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به اعتراضات پس از آن ادامه خواهد داد. اتحادیه اروپا بر این باور است که استفاده نامتناسب از قوه قهریه توسط نیروهای امنیتی باعث تلفات در بین تظاهرکنندگان شده است». مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب ۱۲ مهر ماه در اظهاراتی از بررسی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران خبر داد و گفت: «ما به بررسی همه گزینه‌های در اختیارمان از جمله اقدامات محدود کننده برای رسیدگی به قتل مهسا امینی و نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به تظاهرات را ادامه خواهیم داد.» 
 هشدار جدی ایران به اتحادیه اروپا 
مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این نسبت به هرگونه اقدام غیرسازنده از سوی اتحادیه اروپا هشدار داده بودند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ۱۳ مهر ماه در گفت‌وگوی تلفنی با «لوئیجی دی مایو» همتای ایتالیایی و همچنین «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به هرگونه اقدام شتابزده و نسنجیده از سوی اتحادیه اروپا هشدار داد. وزیر خارجه ایران به همتای ایتالیایی گفت: ما بر اساس قوانین محکم خود نسبت به درگذشت یکی از فرزندان‌مان (مهسا امینی) متعهدیم و رسیدگی دقیق و عادلانه به آن با جدیت ادامه دارد. در عین‌ حال از مواضع و‌ مداخلات برخی مقامات اروپا در وقایع اخیر ناخرسندیم و اگر اتحادیه اروپا بخواهد با رفتاری دوگانه، اقدامی شتابزده و نسنجیده انجام دهد، باید منتظر اقدام مؤثر و متقابل جمهوری اسلامی ایران باشد.
از زمان آغاز اغتشاشات داخلی در ایران تعدادی از کشورهای اروپایی بیانیه‌های مداخله جویانه صادر کردند و حتی تعدادی از این کشورها ضمن احضار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشورها کرده نسبت به این وقایع اعتراض کردند. این کشورها حتی قادر به حفاظت از اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهایشان نبودند و در این زمینه سهل انگاری کردند. مسئولیتی که براساس کنوانسیون وین برعهده دولت پذیرنده است. بی مسئولیتی نیروهای پلیس این کشورها باعث تعرض به ساختمان‌های تعدادی از نمایندگی‌های ایران در این کشورها شد و خساراتی نیز به این اماکن وارد شد. حتی در نبود به موقع پلیس یک فرد مسلح به سلاح سرد اقدام به ورود به سفارت ایران در دانمارک کرده و ضمن تهدید خانم افسانه نادی پور سفیر ایران در کپنهاگ و مجروح کردن یکی از کارمندان محلی سفارت، خساراتی نیز به خودروهای داخل سفارتخانه وارد کرد.
 سکوت اروپائیان در برابر تعرض به اماکن متعلق به ایران 
علاوه بر این، نیمه شب یک‌شنبه ۲۴ مهر ماه نیز آشوبگران در خارج از کشور اقدام به آتش زدن مدرسه ایرانی در هامبورگ کردند به نحوی که به گفته ناصر کنعانی عملا امکان استفاده از مدرسه در آغاز سال تحصیلی فراهم نیست. ضد انقلاب لندن نشین هم اخیرا و در نبود پلیس از بالکن سفارت ایران در لندن بالا رفته و اقدام به تعویض پرچم جمهوری اسلامی ایران کردند که پس از حضور پلیس پرچم جمهوری اسلامی ایران در سر جای خود قرار گرفت.پیش از این نیز ناصر کنعانی در اظهاراتی گفته بود که  در نتیجه تحولات اخیر، در برخی از کشورها و مشخصا تعدادی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض افراد منتسب به جریان‌های معاند و ضد انقلاب و گروه‌های خشونت طلب قرار گرفت و در بخشی از کشورها، مهاجمان موفق شدند در نتیجه عدم وجود حفاظت کافی و عدم توجه اولیه از سوی نیروهای تأمین کننده امنیت به برخی از نمایندگی‌های ما به ویژه در اماکن بیرونی و جدار بیرونی نمایندگی‌های ما حملاتی صورت داده و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار گرفته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.