تحریم، سیاستی شکست‌خورده است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74699
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۴۴ |
جعفرقنادباشی کارشناس مسائل بین الملل:

تحریم، سیاستی شکست‌خورده است

جعفرقنادباشی،کارشناس مسائل بین الملل درگفت‌وگوباخبرنگار «رسالت»به تشریح ابزارایران برابرغرب و مواضع اخیر آمریکا‌ نسبت به ایران پرداخت واظهارکرد:کشورهای غربی در جریان مذاکرات، از سال‌های گذشته تا به امروز همواره تلاش کردند تا با اعمال فشارهای حداکثری، شرایط معیشتی را برای مردم دشوار کنند و آن‌ها را به ستوه بیاورند.
تحریم، سیاستی شکست‌خورده است

گروه سیاسی
جعفرقنادباشی،کارشناس مسائل بین الملل درگفت‌وگوباخبرنگار «رسالت»به تشریح ابزارایران برابرغرب و مواضع اخیر آمریکا‌ نسبت به ایران پرداخت واظهارکرد:کشورهای غربی در جریان مذاکرات، از سال‌های گذشته تا به امروز همواره تلاش کردند تا با اعمال فشارهای حداکثری، شرایط معیشتی را برای مردم دشوار کنند و آن‌ها را به ستوه بیاورند. هدف از این سیاست، قرارگیری مردم در مقابل آرمان‌هایشان و نظام جمهوری اسلامی بود. وی افزود: کوشش آمریکایی‌ها این بود که مردم نظامی را  که حاصل خون شهدای گرانقدر است، با دست خود تغییر دهند. این معادله از دیرباز تاکنون ادامه داشت و تلا‌ش‌های بسیاری صورت گرفت تا اهداف جنایتکارانه‌شان را مردم مرتکب شوند. قنادباشی تصریح کرد: با اعمال فشار‌های هرچه بیشتر اما هیچ‌گاه اهداف‌شان تحقق پیدا نکرد و مردم نیز با آگاهی در جبهه آن‌ها قرار نگرفتند. از این رو تلاش کردند تا بهانه‌ای را دست آویز قرار دهند و خمیرمایه یک شورش مردمی را تهیه کنند. کارشناس مسائل بین الملل همچنین خاطرنشان کرد: جنگ ترکیبی آمریکائیان با حضور اغتشاشگران، بهانه‌ای برای تحقق اهداف شوم‌شان بود. هدف از این جنگ تجزیه طلبی و مسیر جنگ، سوار شدن بر موج احساسات جوانان کشور بود. وی متذکر شد: تحریک احساسات مردم به گمان غربی‌ها، فرصتی مناسب برای ایجاد یک حرکت مردمی علیه نظام بود. از این رو تمام توان خود را به کارگرفتند تا بلکه به نتیجه مورد نظر دست یابند. او ادامه داد: نسخه جدیدی از طرح انگلیس طی روزهای گذشته کلید خورد که خوشبختانه با هوشیاری مردم همراه شد. امروز فتنه جدید دنیای غرب به سبب آنکه طبقات آبرومند و قشرهای هویت‌دار جامعه پای کار نیامدند، شکست خورده است. همراهان آن‌ها فرومایگان، محدود قشرهای گول خورده و جوانانی بودند که احساسات‌شان تحریک شده بود. قنادباشی ابراز کرد: متأسفانه در جریان اغتشاشات برخی گروه‌های ورشکسته سیاسی نیز همراه شدند تا حیثیت‌ از دست رفته‌شان و حمایت غرب را تحت عنوان حمایت‌ از گروه‌های تجزیه طلب و شورشگر به‌دست بیاورند. خوشبختانه مردم فهیم جمهوری اسلامی ایران دریافتند که این افراد همان 
شعبان بی مخ‌‌های گذشته اما در نسخه جدید هستند. کارشناس مسائل بین الملل در تشریح همسویی آمریکا و اروپا در جریان اغتشاشات و جریان مذاکرات بیان کرد: آمریکایی‌ها امیدوار بودند که شورش‌ها به سرانجام برسد تا اهداف خود را عملی و خواسته‌هایشان را تحمیل کنند. اکنون که به موقعیت برتر دست نیافته‌اند و جریان اغتشاشات همانند ادوار گذشته شکست خورده، به التماس افتاده‌اند و در پنهانی خواستار از سرگیری مذاکرات شده‌اند. موضع جدید آن‌ها به سبب شکست است.
 قنادباشی در پایان این گفت‌وگو عنوان کرد: موضع اخیر آن‌ها تازگی ندارد و تجربه‌ای مشابه سال ۸۸ است. در سال ۸۸ باراک اوبامادر آستانه پذیرش حق مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی بود که فتنه اتفاق افتاد. دلیل فتنه آن روزها این بود که احساس شکست بر کشور‌حاکم شود تا آن‌ها بتوانند بر مواضع سرسختانه خود حاکم شوند و خواسته‌هایشان را تحمیل کنند. اکنون نیز مشابه همان سال‌هاست و غربی‌ها به سبب آنکه در آستانه توافق قرار داشتیم، چنین فتنه‌ای را ایجاد کردند تا موقعیتی را برای تحمیل خواسته‌های خود فراهم کنند. حال که این سیاست موفق نشده به التماس افتاده و خواستار از سرگیری مذاکرات شده‌اند. 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.