تجمع بیش از ۲۰ نفر در مناطق نارنجی ممنوع است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 36193
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۷:۱۸ |
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا؛

تجمع بیش از ۲۰ نفر در مناطق نارنجی ممنوع است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: تجمع بیش از ۲۰ نفر با فاصله ۴ متر در مناطق نارنجی ممنوع است.
تجمع بیش از ۲۰ نفر در مناطق نارنجی ممنوع است

علیرضا رئیسی، در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، با قدردانی از همه مردم و کسبه و اصناف که پروتکل‌ها را رعایت کردند، افزود: اگر محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد و همکاری خود مردم و کسبه و اصناف نبود و روند بیماری کرونا نزولی نشده بود تا الان ۵۰ هزار نفر بیشتر بستری شده بودند و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتری داشتیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مصوبات روز گذشته ستاد ملی کرونا، گفت: بنا بر اعلام رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، ممنوعیت رفت و آمد شبانه در کاهش بیماری خیلی مؤثر بوده است، البته فقط بحث محدودیت نیست این فقط یک هشدار است و خود مردم با آگاهی دارند رعایت می‌کنند، الان در تهران بالای ۸۰ درصد بعد از ساعت ۲۱ و شروع محدودیت‌ها رعایت می‌کنند.

رئیسی با اشاره به تأثیر دورهمی‌های خانوادگی در گسترش بیماری، ادامه داد: با توجه به تأثیر خوب محدودیت تردد شبانه، تصمیم گرفته شد این طرح در شهرهای زرد هم اجرا شود.

وی افزود: درباره بازگشایی مدارس همه پیشنهاداتی شده بود که با توجه به شرایط بیماری، ستاد با بازگشایی مدارس موافقت نکرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با ابراز نگرانی از تراکم جمعیت در وسایل حمل و نقل عمومی، گفت: این را می‌دانیم که زدن ماسک کافی نیست و فاصله گذاری و تهویه مناسب هم باید باشد، اما در این مورد واقعاً راهکاری به جز افزایش ظرفیت‌ها نیست که این مورد با دستور رئیس جمهوری در دستور کار شهرداری و مترو قرار گرفته است.

رئیسی با اشاره به دستاوردهای خوب طرح‌های اجرا شده افزود: ۵ هفته پیش تعداد بستری‌ها به حدود ۳ هزار نفر در روز رسید، اما امروز ۷۳۲ نفر بستری شدند، با رعایت همه پروتکل‌ها واقعاً ۴۰ درصد ورودی بیمارستان‌ها کم شده و تعداد فوتی‌ها حداقل ۵۰ درصد کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز امیدواری کرد که با انجام تست‌ها و شناسایی بیماران و اجرای محدودیت‌ها و پروتکل‌ها و اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی روند نزولی بیماری ادامه پیدا کند.

رئیسی با بیان اینکه روزانه ۶۰ هزار تست سریع و پی سی آر انجام می‌گیرد، گفت: با توجه به کاهش مراجعه بیماران سرپایی، فرصت شناسایی مبتلایان و ناقلان، بیشتر فراهم شده و الان اکثراً از اطرافیان و نزدیکان افراد مبتلا تست می‌گیریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جهش خاص ویروس در انگلیس و افزایش سرعت سرایت آن، افزود: این ویروس جهش یافته در ایران مشاهده نشده، بررسی ژنی بیماران ایران نشان داد که پیکی که اتفاق افتاد به علت ویروس جهش یافته نبوده است.

وی گفت: در هر صورت چه ویروس در ایران جهش پیدا کند یا اینکه ویروس جهش یافته به ایران سرایت کند، کاری جز همین کارهایی که الان داریم انجام می‌دهیم نمی‌توانیم بکنیم و تنها راهکار، رعایت دقیق و کامل پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

رئیسی تاکید کرد: اگر رعایت نکنیم با کوچک‌ترین غفلتی بیماری باز اوج خواهد گرفت.

وی درباره واکسن هم گفت: حتی با زدن واکسن هم باز باید رعایت کنیم برای اینکه طول می‌کشد تا همه بخواهند واکسن بزنند و و مدت زمانی هم طول می‌کشد تا واکسن اثر کند و تازه اثر گذاری واکسن هم در هیچ کجای دنیا ۱۰۰ درصد نیست، اما خوب واکسن به ما کمک خواهد کرد.

رئیسی افزود: با این ویروس حدود ۶۶ درصد جامعه باید ایمن شوند تا زنجیره انتقال قطع شود و با ویروس جدید ۸۰ درصد جامعه باید ایمن شوند تا زنجیره انتقال آن قطع شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مناسبت‌ها و برگزاری تجمعات هم گفت: در این خصوص باید نظر کارشناسان حوزه درمان و سلامت کشور را بپذیریم و پروتکل را رعایت کنیم، هر تجمعی آن هم در فصل سرما که فضاها بسته است بسیار گرفتاری ایجاد خواهد کرد، پروتکل در این باره این است که از تجمعات باید پرهیز کرد، تجمع خودش خلاف پروتکل است، در مناطق قرمز تجمع بیش از ۱۵ نفر، در مناطق نارنجی بیش از ۲۰ نفر و در مناطق زرد هم بیشتر از ۳۰ نفر نباید باشد و آن هم با رعایت فاصله حداقل ۴ متر است.

رئیسی تاکید کرد: با توجه به فصل سرما ۲ ماه سرنوشت ساز پیش رو داریم و هنوز روزانه ۱۷۳ نفر را داریم از دست می‌دهیم که واقعاً یک نفر هم نباید بمیرد و باید به صفر برسد از این رو همه باید رعایت کنیم، در غیر این صورت بیماری دوباره به شدت اوج خواهد گرفت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.