تبدیل وزارت خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 33060
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۲۵ |
ابوالفضل عمویی ،سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد:

تبدیل وزارت خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره عملکرد و اقدامات وزارت خزانه‌داری آمریکا در مقابله با ایران، اظهار داشت: وزارت خزانه‌داری در سال‌های اخیر عملا به اتاق جنگ آمریکا علیه ایران تبدیل شده است.
تبدیل وزارت خزانه‌داری آمریکا به اتاق جنگ

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره عملکرد و اقدامات وزارت خزانه‌داری آمریکا در مقابله با ایران، اظهار داشت: وزارت خزانه‌داری در سال‌های اخیر عملا به اتاق جنگ آمریکا علیه ایران تبدیل شده است. این وزارتخانه، بخش ایران و قسمتی را که به ادعای آنان منابع مالی تروریسم در آن بررسی می‌شود را توسعه زیادی داده است. پیش‌ازاین نیز شخصیت‌های وابسته به وزارتخانه، موضوع تحریم‌ها علیه ایران را دنبال می‌کردند. درواقع آن‌ها قائل به این هستند که باید جنگ را از طریق ابزارهایی غیر از سلاح نظامی پیش ببرند. یکی از ابزارهایشان، سلاح اقتصادی یعنی تحریم است. در همین چارچوب، وزارت خزانه‌داری از آن شأن دارایی و مالی که در دنیا برای چنین وزارتخانه‌ای متصور است، دور شده و به یک وزارتخانه دارای سربازان کت‌وشلواری تبدیل شده است که سعی می‌کند تحریم‌ها بر ایران را تحمیل کند و به بررسی عناوین تحریمی بپردازد. 
ابوالفضل عمویی ادامه داد: متأسفانه برخی از جریانات برانداز فارسی‌زبان هم با مجموعه وزارت خزانه‌داری همکاری می‌کنند و تلاش دارند با دادن اطلاعات، منافذ مالی و ابزارهای ایران برای دور زدن تحریم‌ها، به‌نوعی  دسترسی کشورمان به راه‌های رفع نیازهای اقتصادی کشور را ببندند و در حق هموطنان خودشان خیانت کنند. 
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: وزارت خزانه‌داری از همان ابتدا در موضوع تحریم‌ها نقش‌های مختلفی را عهده‌دار بوده است. مهم‌ترین موردی که به تحریم‌های ایران مرتبط است،  OFAC است که درواقع مجوز تجارت شرکت‌ها با ایران را صادر می‌کند و تأییدیه می‌دهد تا شرکت‌ها بتوانند تجارت کنند. این نهاد، یکی از زیرمجموعه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکاست. مشکلاتی کهOFAC برای ایران ایجاد کرده تنها مربوط به دوره ترامپ نیست بلکه قبل از آن و در دوره دموکرات‌ها نیز چنین مشکلاتی بود اما در دوره اخیر تشدید شده است. 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: روند فعلی نیروهای کارشناسی که در حوزهOFAC هستند، روند منفی است و تا اصلاح نشود نمی‌توان چشم‌انداز مناسبی را برای اصلاح رویکرد وزارت خزانه‌داری آمریکا در نظر داشت. در موضوع تحریم‌ها، آمریکایی‌ها شعار تحریمی زیاد می‌دهند اما حرف واقعی را رابرت اوبرایان  مشاور امنیت ملی کاخ سفید زد که هفته پیش گفت: «ما در موضوع تحریمی، تحریم جدیدی علیه ایران نمی‌شناسیم و درواقع تحریم‌ها به انتهای مسیر خودش رسیده است». حالا کسانی مثل آبرامز که رویکرد تندرویی دارند، سعی می‌کنند مؤسساتی در ایران را که قبلا تحریم شده‌اند را با عناوین دیگر تحریم کنند و یا افراد دیگری را جزء لیست تحریمی خود قرار بدهند. البته تمامی  این تلاش‌ها بی‌نتیجه است. جمهوری اسلامی، راه دور زدن تحریم‌ها و عبور از آن‌ها پیدا کرده است و اگر مسیر فعلی که در راستای تقویت ساخت اقتصادی کشور دنبال می‌شود نتیجه دهد، شرایط اقتصادی کشور از تحریم‌ها مصون می‌گردد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.