تامین «دارو» منوط به تخصیص پایدار «ارز» /آخرین وضعیت داروهای بیماران پیوندی و هموفیلی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 88903
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۱۲ |

تامین «دارو» منوط به تخصیص پایدار «ارز» /آخرین وضعیت داروهای بیماران پیوندی و هموفیلی

مشاور رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه تامین پیوسته دارو به تخصیص، تامین و گشایش‌های ارزی پایدار از طرف بانک مرکزی برای شرکت‌های تامین کننده بستگی دارد، در عین حال آخرین وضعیت تامین «سیکلوسپورین» (داروی بیماران پیوند عضو) و همچنین فاکتور هشت بیماران هموفیلی که روند تامین آنها با مشکل مواجه شده بود را تشریح کرد.
تامین «دارو» منوط به تخصیص پایدار «ارز» /آخرین وضعیت داروهای بیماران پیوندی و هموفیلی

دکتر سجاد اسماعیلی – مشاور رئیس سازمان غذا و دارو درباره اقدامات انجام شده جهت تامین داروی بیماران پیوند عضو (سیکلوسپورین) گفت: در زمینه تامین «سیکلوسپورین» در ۱۰ روز اخیر مجموعا از دوز ۵۰ و ۲۵ میلی‌گرم یک میلیون عدد توزیع شده است و این توزیع در سراسر کشور با توجه به ضریب‌های توزیع دارویی استان‌ها انجام شده است.

مجوز سازمان غذا و دارو جهت تامین داروها برای ۲۵ ماه آینده

تامین پیوسته دارو منوط به تخصیص ارز

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو از سال گذشته سیاست و مجوز تامین داروها به شرکت‌ها را برای ۲۵ ماه آینده داده است، افزود: اما قاعدتا تامین پیوسته دارو به تخصیص، تامین و گشایش‌های ارزی از طرف بانک مرکزی برای شرکت‌های تامین کننده بستگی دارد؛ بنابراین اگر این‌ موارد به درستی انجام شود در ادامه روند تامین مشکلی نخواهیم داشت.

علت کمبود داروی بیماران پیوند عضو

اسماعیلی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت فعلی تامین و ذخیره «سیکلوسپورین» ویژه بیماران پیوند عضو، گفت: در شرایط فعلی میزان «سیکلوسپورین» موجود، نیاز همه بیماران را تامین نمی‌کند اما به دنبال اقدامات صورت گرفته مشکل در حال رفع شدن است؛ علت هم آن است که در چند ماه اخیر مشکل جدی در تامین و گشایش‌های ارزی داشتیم و اکنون حدود سه الی چهار هفته است که این مشکل حل شده و متعاقب آن نیز شرکت‌ها در حال تامین این دارو هستند.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی بلندمدتی که سازمان غذا و دارو برای تامین این دارو انجام داده، اگر مشکل تامین ارز به صورت پایدار حل شود، مشخص است که در زمینه تامین دارو نیز مشکل نخواهیم داشت؛ اما آنچه که مشخص است آن است که در شرایط فعلی هنوز به وضعیت پایداری در داروی «سیکلوسپورین» نرسیده‌ایم و تلاش‌ها و اقدامات جهت رفع مشکل و تامین پایدار در حال انجام است.

ترخیص محموله‌های فاکتور ۸ بیماران هموفیلی از گمرک

مشاور سازمان غذا و دارو همچنین درباره فاکتور هشت بیماران هموفیلی به ایسنا گفت: برای بیماران هموفیلی نیز محموله‌های جدید فاکتور هشت پلاسمایی و فاکتور هشت نوترکیب طی هفته گذشته و هفته جاری از گمرک ترخیص شده است.

وی در پاسخ به ایسنا درباره علت کمبود داروی ایران بیماران نیز گفت: سازمان غذا و دارو نیز در این زمینه نیز برنامه‌ریزی بلند مدت را انجام داده است، بنابراین این کمبود مقطعی نیز تحت تاثیر مشکلات ارزی ایجاد شد؛ طبیعتا زمانی که تامین ارز و گشایش‌های ارزی به صورت پایدار انجام شود، مشکلی در تامین دارو نخواهیم داشت و به تامین پایدار خواهیم رسید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.