تأخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده پذیرفتنی نیست - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91974
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۵۶ |
محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی:

تأخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده پذیرفتنی نیست

رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس گفت: مهلت قانونی دولت برای ابلاغ آیین نامه واردات خودروهای کارکرده به پایان رسیده اما هنوز خبری از این آیین نامه نیست.
تأخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای کارکرده پذیرفتنی نیست

رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس گفت: مهلت قانونی دولت برای ابلاغ آیین نامه واردات خودروهای کارکرده به پایان رسیده اما هنوز خبری از این آیین نامه نیست.
محمدصالح جوکار، رئیس مجمع نمایندگان استان یزد و رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس افزود: واردات خودروهای کارکرده در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده است و در تاریخ دوم مردادماه، سید ابراهیم رئیسی «قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو» را جهت اجرای واردات خودروهای کارکرده به وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین وزارت کشور ابلاغ کرد.
وی ادامه داد: برهمین اساس موضوع واردات خودروهای کارکرده با عمر حداکثر پنج سال، تبدیل به قانون شده است و باید اجرا شود.

رئيس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس قانون، دولت یک ماه فرصت داشت تا این آیین نامه را ابلاغ کند، حال با توجه به اینکه دوم مردادماه رئیس جمهور اجرای قانون مصوب مجلس را به وزارت صمت ابلاغ کرده و حدود ۴ ماه از این تاریخ می گذرد، همچنان خبری مبنی بر تایید و نهایی شدن آیین نامه واردات خودروهای کارکرده منتشر نشده است.
جوکار با اشاره به صحبت های وزیر صمت گفت: وزیرصمت اعلام کرده که آیین نامه واردات خودروهای کارکرده را در اواخر مردادماه امسال تحویل هیئت دولت داده است اما مشخص نیست این آیین نامه چه زمانی در هیئت وزیران بررسی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: قانون واردات خودروهای کارکرده طی ماه های اخیر نقش زیادی در کاهش قیمت خودرو داشت و بی تردید آغاز واردات این خودروها می تواند انحصار بازار خودرو را بشکند و قیمت خودرو بیش از پیش کاهش یابد.
رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس گفت: با توجه به اینکه شورای رقابت، بازار خودرو در کشور را یک بازار انحصاری تشخیص داده است، لازم است تا دولت نسبت به شکستن این انحصار و تسهیل دسترسی مردم به خودرو، هر چه سریعتر اقدام کند.

وی عنوان کرد: مردم از تعلل واردات خودرو به ستوه آمده اند ،متاسفانه صنعت خودروسازی در سال های اخیر نتوانست پاسخگوی تقاضا باشد و از سال ۱۳۹۷ با ممنوعیت واردات، فعالان این صنعت برای افزایش کیفیت تلاش نکردند، سود حاصل از این سیاست گذاری به جیب مونتاژ کاران خودروهای چینی و خودروسازان داخلی رفت اما دود آن به چشم مردم رفت و باعث افزایش قیمت سرسام آور خودرو در بازار شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.