بودجه ۹۹ با ساختار جدید به مجلس می رسد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7478
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰:۲۰ | 605 بازدید |
عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» :

بودجه ۹۹ با ساختار جدید به مجلس می رسد

بهمن 97 بود که علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي از دستور رهبر معظم انقلاب براي اصلاح ساختار کشور، طي چهار ماه آينده خبر داد. حدود 5 ماه از اين خبر گذشته اما همچنان موضوع اصلاح ساختار بودجه بلاتکليف باقي مانده است.
بودجه ۹۹ با ساختار جدید به مجلس می رسد

|راضيه فراهاني|
بهمن ۹۷ بود که علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي از دستور رهبر معظم انقلاب براي اصلاح ساختار کشور، طي چهار ماه آينده خبر داد. حدود ۵ ماه از اين خبر گذشته اما همچنان موضوع اصلاح ساختار بودجه بلاتکليف باقي مانده است. اين موضوع در حالي است که تنها کمتر از ۴ ماه به موعد قانوني ارائه بودجه سالانه کشور از سوي دولت به مجلس باقي مانده به همين جهت مجلس خواستار تسريع در تقديم لايحه اصلاح نظام بودجه‌ريزي کشور از سوي دولت شده است. اين اصلاحات مي‌تواند در شيوه فعلي بودجه‌ريزي تغييرات ساختاري ايجاد کند البته به نظر کارشناسان اقتصادي شاه‌بيت اين اصلاح را مي‌توان در قطع وابستگي بودجه به درآمد‌هاي نفتي دانست.
اسدالله عباسي سخنگوي هيئت‌رئيسه مجلس درباره زمان‌بندي اصلاح ساختار بودجه مي‌گويد: «اجماع ميان سران نظام درباره چارچوب کلان اصلاحات در خرداد ۹۸ انجام شد و تصويب و آغاز برنامه‌هاي کوتاه‌مدت متناسب با زمان‌بندي ارائه‌شده با نقشه راه در تيرماه سال ۹۸ بود. همچنين برنامه عملياتي برنامه‌هاي ميان‌مدت در شهريور ۹۸ انجام مي‌شود و آغاز اجراي برنامه‌هاي ميان‌مدت فروردين ۹۹ صورت خواهد گرفت.»
اما محمد حسيني، عضو کميسيون برنامه‌وبودجه مجلس گفت: «تاکنون برنامه‌اي از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي در قالب لايحه يا ساير روش‌ها براي بحث اصلاح ساختار بودجه يا قطع وابستگي به نفت ارائه نشده است.» اين موضوع در حالي است که يک عضو کميسيون اقتصادي مجلس سخنان آقاي حسيني را رد کرده و گفته که جلسات ميان دولت و مجلس درباره اصلاح ساختار بودجه برگزارشده است. مشروح گفت‌وگوي «رسالت» با معصومه آقاپورعليشاهي عضو کميسيون اقتصادي مجلس را در ادامه بخوانيد.
* دولت در راستاي اصلاح ساختار بودجه چه اقدامي انجام داده است؟
در ابتدا بايد بگويم که چنين خبري صحت ندارد، چراکه جلسات متعددي ميان نمايندگان مجلس و دولت حول اين موضوع برگزارشده، حتي جلسه‌اي غيرعلني به مدت ۲ ساعت ميان نمايندگان مجلس و آقاي نوبخت و تيم همراه‌شان برگزار و به تمام زواياي بودجه‌ريزي پرداخته شده است. هفته گذشته نيز کميسيون اقتصادي با عبدالناصر همتي، رئيس کل بانک مرکزي جلسه‌اي داشت، در حاشيه اين جلسه به بحث حول بودجه‌ريزي جديد دولت پرداخته شد. موضوع اصلي اين جلسه حول حذف ۴ صفر بود. اما درباره بودجه‌ريزي نيز مباحثي مطرح شد که بانک مرکزي چه وظايفي دارد و بدين‌جهت تمام نظرات در اين جلسه مطرح شد.
* نتيجه جلسه به کجا ختم شد؟
مجلس مصمم است تا در بودجه سال ۹۹ که ان‌شاءالله طي ماه‌هاي مهر يا آبان سال جاري تحويل مجلس مي‌شود با يک چارچوب جديدي از بودجه‌ريزي، عدالت با توجه به شاخص‌هاي توسعه‌يافتگي و آمايش‌بندي کشور در بودجه کاملا مشهود باشد تا بودجه‌اي بسته شود كه وابستگي‌اش به صادرات نفتي کم شود. همچنين اين بودجه به‌صورت صددرصدي محقق شود، بنابراين از تعجيلات ما در اين موضوع است. با توجه به شرايط فعلي که کشور دارد و دولت درگير کسري بودجه سال ۹۸ براي جايگزين درآمدهاي غيرنفتي به نفتي است اما بايد توجه داشت که پيشرفت خوبي تاکنون اين روند داشته است.
* آيا اين موضوع تا پيش از تصميمات براي بودجه۹۹ حل خواهد شد؟
درباره اجرايي شدن اين موضوع بايد گفت که لايحه به مجلس بايستي تقديم و تائيد شود تا بودجه ۹۹ براساس اين اول بسته شود. ان‌شاءالله تا پيش از بستن بودجه سال ۹۹ اجرايي خواهد شد. انجام اين کار الزامي است و اين‌گونه نيست که دلمان بخواهد يا نخواهد ما کاري را انجام دهيم چراکه انجام اين موضوع الزامي است. ان‌شاءالله مجلس دهم باهمت بالا به اين موضوع رسيدگي مي‌کند.
* شما اشاره‌اي داشتيد که جلسه به حذف ۴ صفر هم رسيدگي شده است.
بحث‌هاي متفاوتي در اين زمينه تاکنون مطرح‌شده است. يک‌سري گزارش‌ها را رئيس بانک مرکزي مطرح کرده است، در ادامه از تهديدات و فرصت‌هاي آن عنوان شد، به همين ترتيب موافقان و مخالفان نيز به اعلام عقيده پرداختند و مقرر شد تا کارشناسان بانک مرکزي پس از تعطيلات مجلس نيز در جلسه‌اي با کميسيون اقتصادي نظرات خود را مطرح کنند. ان‌شاءالله به‌صورت لايحه از دولت به مجلس تقديم شود تا ببينيم چه اتفاقي خواهد افتاد.
* فضاي جلسه نسبت به اين «حذف ۴ صفر» مثبت يا منفي بوده است؟
با توجه به تعطيلات مجلس و تعداد پايين نمايندگان تقريبا مي‌توان گفت نظرات ۵۰-۵۰ بوده است.

نویسنده : راضيه فراهاني |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.