بهره‌گیری از توان علمی داخلی رکن مهم بهره‌وری اقتصادی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 102373
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۴۰۳ - ۶:۳۶ |
اثرات بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های علمی در حل مشکلات اقتصادی بررسی شد؛

بهره‌گیری از توان علمی داخلی رکن مهم بهره‌وری اقتصادی

یکی از مؤلفه‌های مؤثر در پیشرفت اقتصادی و حل مشکلات کشور در بخش‌های مختلف ازجمله حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تکیه‌بر توان داخلی و استعدادهای بومی است.
بهره‌گیری از توان علمی داخلی رکن مهم بهره‌وری اقتصادی

یکی از مؤلفه‌های مؤثر در پیشرفت اقتصادی و حل مشکلات کشور در بخش‌های مختلف ازجمله حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تکیه‌بر توان داخلی و استعدادهای بومی است. به‌بیان‌دیگر با توجه ونگاه درونی به توانمندی‌های داخلی است که کشور به قله‌های پیروزی می‌رسد و برای رفع نیازها و مسائل کشور خودکفا خواهد شد. مقام معظم رهبری نیز دراین‌باره تأکیدات فراوانی داشته‌اند و یکی از توصیه‌های ایشان این است که کشور باید از درون بجوشد. تولید، اقتصاد و آینده را باید از درون کشور تأمین کرد. مطابق با توصیه و تأکید ایشان، کارشناسان سیاسی و اقتصادی نیز براین باورند که باید از ذخایر طبیعی و نیروهای انسانی کشور بهره بگیریم و از توانمندی‌های داخلی و صرف منابع، در جهت رشد و پیشرفت کشور استفاده کنیم. به عقیده فعالان اقتصادی و با توجه به اینکه کشور درآستانه برگزاری دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، دولت آینده می‌بایست نگاه ارتقای اقتدار ملی از مسیر توانایی داخلی را محقق سازد و  بر اقتصاد تولید محور به‌جای تجارت محور تمرکز کند چراکه به‌موجب این نگاه شعارسال نیز محقق خواهد شد و اشتغال پایدار رقم خواهد خورد. از طرفی دیگر به‌موجب تکیه‌بر دانش ایرانی باب‌های حضور در عرصه بین‌المللی نیز بیش‌ازپیش محقق خواهد شد و کشور از منظر صادراتی نیز جایگاه ویژه‌ای پیدا خواهد کرد. توجه به ظرفیت‌های داخلی علی‌رغم توسعه مبادی صادراتی، نیاز کشور به واردات را کاهش خواهد داد و درنتیجه ارزآوری بیش‌تر و ارزبری کمتری را رقم خواهد زد. در بررسی بیش‌تر این موضوع‌ و اثرات بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های علمی در حل مشکلات سیاسی و اقتصادی به گفت‌وگو با الهام آزاد، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی پرداختیم که در ادامه می‌خوانید. 

علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان در مجلس:
تکیه به توان داخلی مشکلات را حل خواهد کرد و موجب توسعه اقتصاد کشور خواهد شد

علی‌اکبر علیزاده برمی، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار‌ «رسالت» به اهمیت بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی اشاره کرد و بابیان اینکه باید همواره به شعار “ما‌ می‌توانیم” امیدوار باشیم، اظهارداشت: امام خمینی (ره) شعاری بسیار ارزنده و زیبا تحت عنوان ما می‌توانیم به ملت هدیه کرد که نتایج عظیم و شگرفی داشت. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به‌صورت علنی در صحن مجلس اعلام می‌گشت که کشور قادر به صادر هیچ محصولی نیست و چه‌بسا نمی‌تواند صنعت نفت را ملی کند. در آن دوران خودباختگی چشم‌گیری وجود داشت و به توانایی داخلی توجه نمی‌گشت اما با پیروزی انقلاب اسلامی باور نمی‌توانیم و نمی‌شود، به پایان رسید و خودباوری شکل گرفت. به‌موجب توصیه‌های امام خمینی (ره) خودباوری در روح و جان ملت نشست و کوشیدند تا از ظرفیت‌های داخلی بهره کسب کنند و به توانایی علمی خود تکیه کنند. در آن زمان دانش کشور رونق یافت و نهضت نرم‌افزاری علم آرام‌آرام شروع شد تا جایی که جمهوری اسلامی ایران ۱۱ برابر دیگر کشورها به‌سرعت علمی دست‌یافت. پیشرفت عملی کشور موجب تعجب جهانیان شد و کشور به رده ۱۶ جایگاه علمی دست پیدا کرد.  
وی افزود: دانش و توانایی علمی همواره امری موردتاکید بوده است و از سال‌های گذشته تا به امر‌وز همواره ضرورت داشته است. آنچه که امروز اهمیت دارد، دانش‌بنیان شدن توان علمی و صنعت کشور است. با توجه به خودباوری و دانش‌های موجود باید به سمت دانش‌بنیان شدن و حداکثر بهره‌وری حرکت کنیم تا حداقل هزینه تولید رقم بخورد و بازاریابی مطمئن ایجاد شود. خوشبختانه این مهم در دولت سیزدهم موردتوجه قرار گرفت و اقدامات عملی نیز به‌منظور تحقق آن، در دستورکار قرار داده شد. در دولت سیزدهم و به‌موجب اهتمام شهید آیت‌الله رئیسی، شرکت‌های دانش‌بنیان از تعداد ۵ هزار شرکت به ۱۲ هزار ارتقاء یافت. همچنین به‌موجب تکیه‌بر توانمندی داخلی فاز ۱۶ پارس جنوبی تکمیل شد که پیش‌تر دیگر کشورها به‌منظور تکمیل آن آمده بودند اما نتوانستند و توانایی علمی کافی را نداشتند. پروژه تکمیل فاز ۱۶ پارس جنوبی به‌صورت ۱۰۰ درصدی با توان متخصصان ایرانی تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید به‌گونه‌ای که دیگر کشورها متعجب شدند و از این ظرفیت علمی حیرت کردند. 
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دانش ایرانی و توانایی‌های داخلی به حدی است که در دیدار با سایر کشورها، میکروسکوپ لیزری و ربات ارمغان داده می‌شود. بنابراین توجه مستمر به ظرفیت‌های برای دستیابی به قله‌های موفقیت همچنان اهمیت دارد و می‌بایست با اتکاء به توان داخلی در مسیر پیشرفت اقتصادی حرکت کرد.
علیزاده بیان داشت: امام علی (ع) فرمودند: العِلمُ سُلطانٌ، مَن وَجَدَهُ صالَ بِهِ، ومَن لَم يَجِدهُ صيلَ عَلَيهِ؛ دانش، سلطنت و قدرت است، هر كه آن را بيابد، با آن يورش برد و هر كه آن را از دست بدهد، بر او يورش برند. بیان این شرح‏ نهج البلاغه خود اهمیت اتکاء به توان داخلی و ظرفیت‌های موجود را مبرهن می‌سازد. 
او همچنین ادامه داد: دولت سیزدهم مسیر تکیه به توان داخلی را هموار ساخت و تخصص نیروهای جوان کشور را به صنعت گره زد. به‌موجب این امر بهره‌وری افزایش و هزینه تولید نیز کاهش یافت. ضرورت دارد تا دولت آینده نیز این مهم را در دستورکار خود قرار دهد تا بهره‌وری افزایش مستمر یافته و صادرات نیز تقویت گردد. وی در‌ پایان این گفت‌‌وگو بیان کرد: تکیه به توان داخلی مشکلات را حل خواهد کرد و موجب توسعه اقتصاد کشور می‌شود. آن‌سوی مرز‌ها درصدد حل مشکلاتمان نیستند و رویکردی خبیث دارند. پیش‌تر در برجام مشاهده کردیم که غرب خواهان توسعه کشور ایران نیست و به دنبال افزایش مشکلاتمان می‌باشد. بنابراین باید بر مبنای توانایی و ظرفیت‌های داخلی خود حرکت کنیم و شعار “ما می‌توانیم” را در مفاهیم مختلف و متعدد، تحقق ببخشیم.

الهام آزاد، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:
تمرکز برنامه هفتم توسعه، اتکا  به توانمندی‌های داخلی و ظرفیت‌های موجود است

الهام آزاد، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات و نماینده مردم نائین، خور وبیابانک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح لزوم بهره‌گیری دولت آینده از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های علمی در حل مشکلات سیاسی و اقتصادی پرداخت و دراین‌باره بیان داشت: اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های علمی امری مبرهن است که در شعار سال جاری نیز از سوی مقام معظم رهبری به آن پرداخته‌شده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نام‌گذاری سال جاری عنوان جهش تولید با مشارکت مردم را بیان داشتند که به معنای تمرکز بر تولید داخل و توانمندی‌های داخلی است. به طورحتم در این مسیر استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی کشور امری کمک‌کننده خواهد بود و موجب توسعه هرچه تمام اقتصاد کشور خواهد شد. وی ضمن بیان اینکه تحقق مشارکت مردمی درگرو توجه به ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر توان علمی متخصصان ایرانی است، افزود: تأکید مقام معظم رهبری بر مشارکت مردم به معنای بهره‌گیری از استعدادها و توانمندی‌های داخلی است. مادامی‌که از مشارکت مردمی سخن می‌گوییم، به معنای آن است که باید از توان علمی داخلی کشور بهره بگیریم و مسیر رونق هرچه‌تمام‌تر اقتصاد را باهمت مردم و توان‌عملی‌شان فراهم‌سازیم. عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اثرات اجرای برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی و توانمندی‌های علمی یک ضرورت غیرقابل‌انکار است و همواره می‌بایست به این مهم توجه داشته باشیم. خوشبختانه شروع برنامه هفتم توسعه در سال جاری است که مصادف با آغاز به کار دولت چهاردهم خواهد بود. این امر نویدبخش هماهنگی هرچه‌تمام‌تر و توفیقات اقتصادی است. بی‌شک با شروع دولت چهاردهم، قوانین مصوب برنامه هفتم توسعه نیز اجرایی خواهد شد و اثرات مثبت در یکایک بخش‌ها مبرهن خواهد گشت. شایان‌ذکر است تا بگوییم که تمرکز برنامه هفتم توسعه، اتکاء به توانمندی‌های داخلی و ظرفیت‌های موجود است. نماینده مردم نائین، خور وبیابانک در مجلس شورای اسلامی در پایان این گفت‌وگو همچنین خاطرنشان کرد: همان‌گونه که عنوان شد؛ نگاه برنامه هفتم توسعه، اتکاء به توانمندی‌های داخلی و ظرفیت‌های موجود است. مطلوب این است که با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای ورود و حضور در بازارهای بین‌المللی گام برداریم و ظرفیت‌های بین‌المللی را نیز تقویت سازیم. بی‌شک بهره‌گیری از توان علمی داخلی برای توسعه ظرفیت‌های بین‌المللی کمک‌کننده خواهد بود و این مهم می‌بایست به‌عنوان یکی از اولویت‌های اقتصادی در دستور کار دولت آینده قرار گیرد.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.