بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85628
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۶ |

بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

وزن گیری نوزاد و یا افزایش وزن طبیعی نوزاد امری حیاتی و بسیار مهم است که می‌تواند نشان دهنده سلامت جسمی نوزاد باشد. در این بین بسیاری از والدین به دنبال شیر خشک برای وزن گیری نوزاد و کودک خود هستند. که در این مقاله به معرفی بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد می‌پردازیم.
بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

از همان بدو تولد نوزاد یکی از اصلی‌ترین مواردی که والدین به آن توجه می‌کنند، تغذیه اوست. در چند سال ابتدای زندگی تغییرات زیادی در سیستم بدن انسان به وجود می‌آید و از جهات گوناگون، بخش عمده تکامل در همین دوره پیش می‌رود.

به همین دلیل است که کمبود هر ماده مغذی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در بدن نوزاد شود. همواره گفته می‌شود که شیر مادر بهترین و سالم‌ترین تغذیه برای نوزاد است که تا حد امکان باید در دسترس او قرار بگیرد.

محروم شدن نوزاد از شیر مادر می‌تواند کمبودهایی را در بدن او ایجاد کند که باید حتماً جبران شوند. با این حال گاهی می‌بینیم که شیر مادر جوابگوی نیازهای تغذیه‌ای نوزاد نیست؛ مثلاً نوزاد وزن گیری خوبی نداشته و لاغرتر از حد نرمال است. در این شرایط راه‌حل چیست؟ شیر خشک در بسیاری از مواقع می‌تواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد؛ به شرط آن که آن را متناسب با نیازهای نوزاد انتخاب کنید. داروخانه داروچی انواع مختلفی از بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد را ارائه می‌کند که در این مقاله قصد پرداختن به آن‌ها را داریم. همراه ما باشید تا ارتباط میان شیر خشک و وزن گیری را بررسی کنیم.

شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

شیر خشک چیست؟

شیر خشک یکی از خوراک‌های رایج برای نوزادان است که می‌تواند به صورت مکمل یا جایگزین شیر مادر استفاده شود. این محصول از تبخیر کامل آب در شیر معمولی به دست می‌آید و در نهایت به شکل پودر، در دسترس است.

با وجود آن که شیر خشک را تنها برای استفاده نوزادان می‌دانیم، اما باید بدانید که این شیرها کاربردهای گوناگونی دارند و مثل شیر معمولی، در غذاها و نوشیدنی‌ها نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با وجود آن که طعم شیر خشک با شیر معمولی کمی متفاوت است، اما این تفاوت در پخت و پز احساس نمی‌شود.

امروزه انواع مختلفی از شیر خشک‌ها وجود دارند که بسته به نیاز می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. به عنوان مثال خرید شیر خشک کم‌چرب و پرچرب از شیرهایی با همین ویژگی‌ها به دست آمده‌اند.

از سوی دیگر، از آنجا که شیر خشک نوزادان برای برطرف کردن نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توان مواد معدنی و ویتامین‌های مختلف را نیز به آن اضافه کرد. به این ترتیب ارزش غذایی شیرخشک بالا می‌رود و وعده کامل‌تری به حساب می‌آید.

باید گفت که تمام خواص شیر معمولی در شیر خشک نیز وجود دارند و در صورت عدم دسترسی به شیر معمولی، می‌توان از شیرخشک استفاده کرد. لازم به ذکر است به سبب مخلوط شدن شیر خشک با آب بلافاصله قبل از مصرف، برخی معتقدند که شیر خشک بر شیرطبیعی ارجحیت دارد. حال بیایید نگاهی به بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد داشته باشیم.

اهمیت وزن گیری نوزاد

برای سنجش سلامت مطلوب نوزادان، در نظر گرفتن برخی شاخصه‌های کلی می‌تواند مؤثر و کمک‌کننده باشد. به عنوان مثال وزن نوزاد یکی از چیزهایی است که وضعیت کلی نوزاد را به شما نشان خواهد داد.

نوزادانی که وزنی کمتر از حد نرمال داشته باشند، ممکن است به دنبال بروز یک بیماری لاغر شده باشند یا کمبود وزن، با تضعیف سیستم بدن، استعداد بیماری را در آن‌ها ایجاد کند. در یک بررسی کلی خواهید دید که بروز بیماری در نوزادانی که مشکلات تغذیه‌ای داشته و وزنی کمتر از حد نرمال دارند، بیشتر است. البته این به معنای توصیه به داشتن وزن زیاد نیست؛ بلکه باید بدانید خارج شدن از تعادل در هر جهتی اشتباه است. نوزادان دچار اضافه وزن نیز مشکلاتی خواهند داشت که رفع آن‌ها می‌تواند دشوار باشد.

آیا شیر خشک باعث افزایش وزن نوزاد می شود؟

زمانی که برای اندازه‌گیری قد و وزن نوزادتان به یک متخصص مراجعه می‌کنید، تغییرات او روی یک نمودار ثبت خواهد شد. بهترین حالت این است که نوزاد بر مسیر مشخص خود حرکت کند و به بالا یا پایین نمودار سوق پیدا نکرده باشد. با این حال انحراف از این نمودار به فراوانی رخ می‌دهد. گاهی ممکن است فرزندتان کمتر از حالت عادی وزن بگیرد که در این حالت بهتر است به دنبال یک شیر خشک برای افزایش وزن نوزاد باشید.

مطالعاتی که روی شیرخوارانی با سیستم تغذیه‌ای متفاوت انجام شد، نشان داد نوزادانی که شیر خشک تغذیه می‌کنند در ۴ ماه اول، افزایش وزن کمتری نسبت به آن‌هایی دارند که از شیر مادر تغذیه می‌کنند؛ اما پس از آن، افزایش وزن در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه شده‌اند بیشتر خواهد بود. به همین دلیل گفته می‌شود که شیرخشک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افزایش وزن نوزاد است.

C:\Users\MoSi-KiNG\Pictures\بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد_files\images_1682843298_644e26a241c56.jpg

تأثیر شیر خشک روی وزن گیری نوزاد

همان طور که گفته شد، شیر خشک برای افزایش وزن نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که می‌تواند مواد پروتئینی و چربی بیشتری را در اختیار نوزاد قرار دهد. از سوی دیگر، مسئله‌ای که وجود دارد این است که نوزادان اغلب در خوردن شیر مادر، پس از مدتی خسته می‌شوند؛ اما شیر خشک را به مقدار بیشتری مصرف می‌کنند.

از سوی دیگر وجود انواع مواد معدنی و مغذی در این شیرخشک‌ها می‌تواند مواد مورد نیاز را برای آن‌ها تأمین کند تا دچار کمبود نشوند. نکته قابل توجهی در مورد مصرف شیر خشک برای وزن گیری نوزاد وجود دارد و آن هم پرهیز از زیاده‌روی در آن است‌. از آنجا که شیر خشک باعث افزایش اشتهای نوزاد خواهد شد، مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث بروز اضافه وزن و چاقی در نوزادان شود؛ پس بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد هم نباید بیش از اندازه مصرف شود.

ویژگی شیر خشک مناسب برای وزن گیری نوزاد

می‌دانید که شیرخشک ها انواع گوناگونی دارند که آن‌ها را به اختصار در ادامه شرح می‌دهیم:

 • شیرخشک‌های رگولار بر پایه شیر گاو تولید می‌شوند و حاوی کربوهیدرات لاکتوز هستند. پس از ۶ ماهگی بهتر است از غذای کمکی به همراه این نوع شیرخشک استفاده شود.
 • شیر خشک رژیمی یکی از بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد است که عمدتاً توسط نوزادانی که به پروتئین و مواد مغذی بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شود. در واقع این نوع پودر شیرخشک، برای رژیم خاصی تولید شده است.
 • شیرخشک‌هایی برای پیشگیری از آلرژی نیز در بازار وجود دارند.
 • همچنین شیرخشک‌هایی برای نوزادان دچار آلرژی وجود دارند که پروتئین‌های آن‌ها کاملاً شکسته‌اند.
 • شیر خشک آنتی رفلاکس یا شیر خشک ای آر (ar) نیز برای نوزادان مبتلا به ریفلاکس معده تولید می‌شوند.

C:\Users\MoSi-KiNG\Pictures\بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد_files\images_1683320785_64556fd13c2b7.jpg

نکات مهم استفاده از شیر خشک برای وزن گیری نوزاد

 • یک شیر خشک خوب باید تمام نیازهای تغذیه‌ای نوزاد را برطرف کند؛ یعنی نوزاد باید با این نوع شیرخشک‌ها سیر شود و وزن گیری در او مشاهده شود.
 • بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد نباید باعث بروز حساسیت در نوزاد شود.
 • شیر خشک مرغوب باید با توجه به ویژگی نوزاد انتخاب شود؛ مثلاً چنانچه نوزاد دچار ریفلاکس می‌شود، می‌توانید از شیرخشک ضد ریفلاکس استفاده کنید.
 • پیش از استفاده از شیر خشک، باید استانداردهای تولید آن را بررسی کرده و از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.
 • انواع مختلفی از شیرخشک‌ها مانند ببلاک، آپتامیل، بیومیل، لیدی میل، هیپ و … در داروخانه داروچی موجوداند که بسته به شرایط نوزاد می‌توانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

C:\Users\MoSi-KiNG\Pictures\بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد_files\images_1682843298_644e26a287bdf.jpg

کلام آخر

هر یک از برندهای تولیدکننده شیر خشک مانند شیر خشک نان ، شیر خشک ببلاک ، شیر خشک بیومیل و غیره برای افزایش وزن نوزاد، انواع مختلفی را با ویژگی‌های گوناگون تولید می‌کنند تا دست شما برای انتخاب باز باشد. در صورتی که فرزندتان وزن نمی‌گیرد، حتماً بهترین شیر خشک برای وزن گیری نوزاد را از داروچی سفارش دهید تا در اسرع وقت به دستتان برسد. به این ترتیب سلامت نوزادتان را نیز تضمین می‌کنید.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.