بهبود وضعیت مسکن در شهرستان‌ها از مهاجرت بی‌رویه به تهران جلوگیری می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93146
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۰ |
رحمت‌الله فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:

بهبود وضعیت مسکن در شهرستان‌ها از مهاجرت بی‌رویه به تهران جلوگیری می‌کند

رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده مردم نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح راهکارهای کنترل بازار مسکن به‌ویژه مالیات بر زمین‌های خالی پرداخت و دراین‌باره عنوان کرد: مجلس یازدهم از ابتدای امر به موضوع اخذ مالیات‌ها پرداخته تا مجموعه انبوه‌سازان و تولیدکنندگان واحدهای خالی خود را به بازار عرضه کنند و در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند.
بهبود وضعیت مسکن در شهرستان‌ها از مهاجرت بی‌رویه به تهران جلوگیری می‌کند

رحمت‌الله فیروزی پوربادی، نماینده مردم نطنز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح راهکارهای کنترل بازار مسکن به‌ویژه مالیات بر زمین‌های خالی پرداخت و دراین‌باره عنوان کرد: مجلس یازدهم از ابتدای امر به موضوع اخذ مالیات‌ها پرداخته تا مجموعه انبوه‌سازان و تولیدکنندگان واحدهای خالی خود را به بازار عرضه کنند و در اختیار مصرف‌کننده قرار دهند. بی‌شک به‌موجب عرضه خانه‌های خالی به مصرف‌کنندگان بخش عظیمی از نیاز موجود کاهش پیداخواهد کرد و بازار به تعادل خواهد رسید. 

او با اشاره به‌ضرورت به تعادل رساندن بازار عرضه و تقاضا همچنین ادامه داد: اخذ ‌مالیات از زمین و خانه‌های خالی همواره به‌عنوان یک سیاست راهبردی تلقی می‌گردد و گامی در راستای تعادل بخشی عرضه و تقاضا خواهد بود. 
وی درباره نتایج اخذ مالیات از زمین و خانه‌های خالی افزود: به‌موجب اخذ مالیات و عوارض می‌توان از ظرفیت‌های‌موجود بهره گرفت و به کاهش تقاضا و تعادل عرضه کمک کرد. اخذ مالیات می‌تواند با تسهیل‌گری بخشی از نیازهای موجود را رفع کند و موجب حقیقی‌شدن قیمت‌ها در بازار‌مسکن شود. 

فیروزی پوربادی با اشاره به وضعیت تقاضا در کلان‌شهرهای کشور تصریح کرد: بخشی از خانه‌های خالی در کلان‌شهرها به‌ویژه در شهر تهران رؤیت می‌‌شود. براین اساس می‌توان عنوان کرد که ارائه زمین های خالی و تزریقشان به بازار مسکن گامی در راستای بهبود وضعیت مسکن در کلان‌شهرها خواهد بود. 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم جلوگیری از‌مهاجرت بی‌رویه به کلان‌شهرها همچنین خاطرنشان کرد: نیاز به مسکن در سراسر کشور مطرح است؛ در شهرهای کوچک و روستاها نیز مردم نیازمند مسکن و تعادل بخشی می‌باشند. چنانچه بستر عرضه مسکن در شهرهای کوچک و روستاهای کشور فراهم گردد، از‌مهاجرت بی‌رویه به کلان‌شهرها جلوگیری‌ خواهد کرد. نماینده مردم نطنز در‌مجلس یازدهم در پایان این گفت‌وگو بابیان اینکه ساماندهی حوزه مسکن نیازمند به‌کارگیری‌ مؤلفه‌های مختلف است، متذکر شد: بخشی از زمین‌های خالی درگرو مجموعه‌‌ دستگاه‌های دولتی می‌باشند و محدودیت ساخت‌وساز‌ دارند. بنابراین در شرایط حال‌حاضر‌ اخذ‌مالیات از زمین‌های خالی اگرچه مؤثر‌ اما‌ نسبی است و به طورکامل‌ پاسخگوی‌ نیازهای بخش مسکن نخواهد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.