بهادری‌جهرمی: پرسشگری، شیوه دانشجویان و پاسخگویی وظیفه مسئولان است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78702
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲:۱۲ |

بهادری‌جهرمی: پرسشگری، شیوه دانشجویان و پاسخگویی وظیفه مسئولان است

سخنگوی دولت، پرسشگری را شیوه دانشجویان و پاسخگویی را وظیفه مسئولان دانست و نوشت: در سراسر ایران دانشگاه زنده است.
بهادری‌جهرمی: پرسشگری، شیوه دانشجویان و پاسخگویی وظیفه مسئولان است

علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت با انتشار مطلبی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: در نشستی صمیمانه با دانشجویان همدانی، پیرامون راهکارها حول محور پیشرفت ایران گفت‌وگو کردیم.

سخنگوی دولت افزود:‌ پرسشگری، شیوه دانشجویان و پاسخگویی وظیفه مسئولان است؛ از ۱۷ نشست پاسخگویی طی دو ماه گذشته، بوعلی سینا نهمین مقصد حضورم در جمع‌های دانشجویی بود. در سراسر ایران دانشگاه زنده است.


علی بهادری‌جهرمی سه‌شنبه ۲۹ آذرماه در برنامه «بدون واسطه با دولت» در جمع دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: گروه‌های مختلف، برخی پیشرو و برخی پیرو هستند، کسی که بعد از جنگ جهانی خودش را بالا نشانده و دلارش را مبنا گذاشته و نهاد حقوق و سیاسی خود را مبنا قرار داده و اجازه نمی‌دهد کسی که مصرف کننده است، جای پیشرو را بگیرد.

او تصریح کرد: این تفکر تمام توان خود را پای کار می‌آورد تا ایران مصرف کننده و پاسبان آن در منطقه باشد و البته پس از ناامیدی در جنگ نظامی، مسیر را به سمت فشار اقتصادی عوض می‌کند تا سایر شئون زندگی زیرسوال برود. ۴۰ سال است با تمام قوا سعی می‌کند ما را با تحریم‌ها فلج کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: سیاست‌های مختلفی داشتیم. برخی اوقات فکر کردیم با تعامل می‌توانیم به خواسته‌هایمان برسیم و برخی اوقات نپذیرفتیم؛  حرکت در ۱۰ سال گذشته رو به پاسخگویی بود، در نتیجه منجر به تورم ۶۰ درصدی، فوت روزانه ۷۰۰ نفر در کرونا و غیرحضوری بودن فعالیت دانشجویان بود.

بهادری جهرمی تصریح کرد: با تغییر رویه، دولت شروع کرد یکی یکی دردهای حاصل شده را درمان کردن و در همین راستا رشد اقتصادی صفر درصد مهار شد تا به مسیر انقلاب بازگردد و نتیجه بازگشت به ریل انقلاب، تکرار حرکت تاریخی دشمن است. 

سخنگوی دولت ادامه داد: در همین راستا جلوگیری از نمایش دستاوردها در کنار دست گذاشتن روی نقاط ضعف را در نظر گرفتند.  ۵۰ سال پیش که از خدمات بهداشتی هندی و پاکستانی استفاده می‌کردیم و امروز دانشجویان این کشورها متقاضی تحصیل در کشور ما هستند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه امروز بسیاری رشد علمی کشور را در حوزه‌های نانو و فناوری   تحسین می‌کنند، گفت: این آمارها نباید دیده شود چراکه دشمن نمی‌خواهد اعتماد به نفس در جوانان و جامعه ایران احیاء شود.

او ادامه داد: در سه ماهی که سعی کردند تلخی حادثه ناگوار را با آتش لحظه‌ای تلخ کنند، طرح آبرسانی به سنندج بعد از ۱۱ سال تکمیل شد و آبرسانی به همدان بعد از ۱۷ سال در شرف افتتاح است همچنین به فناوری درمان سرطان خون با ژن درمانی رسیدیم و نیروگاه اتمی کارون افتتاح شد. از طرفی، ماهواره‌بر قائم آزمایش شد و موفق بود. خبر رشد خرید تضمینی گندم ۶۰ درصدی شد و ما به ۱۰ کشور صاحب بزرگترین تلسکوپ‌های جهانی ملحق شدیم که در کنار مشکلات دیده نشد.

سخنگوی دولت در رابطه با افزایش قیمت‌ها، بیان کرد: دشمن ما سعی کرد با ایجاد ناامنی رشد علمی را تعطیل کند و طبیعتا جلوی حل مشکلات و درمان دردها گرفته شد. دشمنان، فوت خانم امینی را برای آشوب آفرینی، بهانه کردند.

بهادری‌جهرمی ادامه داد: اعتراض را در ادوار مختلف داشتیم و پیش‌تر تجمعات اعتراضی مانند اعتراض معلمان و کارگران دیده می‌شد اما دشمن سعی کرد در این فقره مانع شود تا آشوب ایجاد کند.

او  با بیان اینکه دشمن وقتی دید بدنه مردم به آشوب‌ها نپیوستند، دوباره در مسیر اقتصادی قرار گرفت، گفت: دشمن با فشار بر نرخ ارز آن را افزایش داد تا قیمت طلا و خودرو نیز افزایش یابد. این تغییرات مقطعی و موقتی است و تلاش‌های دشمن با اقدامات پیشگیرانه و طراحی عملیات قرارگاه جنگی ناکام خواهد ماند.

سخنگوی دولت افزود: رشد اقتصادی در طول ۱۰ سال تعطیل بود، تورم ۶۰ درصدی را در شهریور ۱۴۰۰ تحویل گرفتیم، خلق نقدینگی ۴۴ درصد بود و دولت سیزدهم مثل دولتی نیست که قیمت دلار در هشت سال رکود بیش از ۱۰ برابری را بزند. افزایش مقطعی قیمت‌ها را نباید مبنای قضاوت قرار بدهیم. اگر بتوانیم خلق نقدینگی را مهار کنیم، تاثیرش به زودی قابل لمس است.

بهادری‌جهرمی در رابطه با اقدامات دولت، مطرح کرد: سربازان این کشور حداقل پنج میلیون تومان حقوق می‌گیرند، حداقل حقوق از سه به شش میلیون رسید، در همین یک سال نرخ بیکاری از دو رقمی به یک رقمی رسیده، رشد اقتصادی شش ماهه در صنعت ۵.۱ بوده، در حوزه خودرو تعداد تولید در سال پایانی دولت قبل ۶۰۰ هزار خودرو بود اما امروز به بیش از دو برابر رسیده است.

او در رابطه با جراحی اقتصادی دولت، گفت: شیوه تخصیص یارانه در گذشته به صورتی بود که افراد هر چه بیشتر مصرف می‌کردند، یارانه بیشتری داشتند. امروز ۴۰۰ هزار تومانی که پرداخت می‌شود، قابل مقایسه با مقدار یارانه قبلی نبود.

سخنگوی دولت در پاسخ به شعار«بی‌شرف» برخی دانشجویان، گفت: بی‌شرف کسی است که ۱۷ هزار نفر در کشور را ترور می‌کند، کاپیتولاسیون تصویب می‌کند، به صدام لبخند می‌زند، از تحریم‌ها حمایت می‌کند، از حمله نظامی حمایت می‌کند و ۳۵ میلیارد دلار را برمی‌دارد و از کشور می‌رود.

بهادری جهرمی با بیان اینکه کسی به‌خاطر سطل آشغال اعدام نشده است، پرسید: وحشیانه کشتن عجمیان‌ها و علی‌وردی‌ها را نمی‌خواهید ببینید؟ باید از آنها تشکر کرد؟ باید چشم‌هایمان را باز کنیم! می‌توانید تصور کنید عربستان ۲۵ میلیون دلار برای شبکه‌ای هزینه کند که واقعیت را منعکس کند؟

او در پاسخ به سوال یک دانشجو در رابطه با بازداشت «عرفان زارعی»  پس از صحبت با سخنگوی دولت در دانشگاه خواجه نصیر، مطرح کرد: این آقا دو ماه پس از گفت‌وگو با من و در جریان دیگری و در خارج از دانشگاه بازداشت شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بیماری اقتصادی ما طی چند سال مزمن بوده است، گفت: آیا مشکل اقتصاد، خودرو و تورم مشکل امروز ماست؟ متاسفانه مسیر دولت قبل تحریم اقتصادی را مانع نشد و حتی به تحریم‌ها ضریب داد و نتیجه این است که میانگین تورمی کشور طی پنج سال اخیر بیش از ۱۰۰ سال گذشته بوده و درمان آن زمان طولانی‌تری را می‌طلبد البته شاخص‌ها نشان می‌دهد در حال بهبود است.

بهادری‌جهرمی گفت: من کاروان امنیتی ندارم، یک روز هم تیم امنیتی نداشتم و زندگی را در زیلوها، سیاه‌چادرها و سفرهای جهادی آموختم.

او در پاسخ به سوالی درباره میزان درآمد و حقوق دریافتی از دولت  گفت: ۱۳ میلیون تومان از دانشگاه تربیت مدرس به عنوان عضو هیات علمی دریافت می‌کنم و همین مقدار را هم از نهاد ریاست جمهوری حقوق می‌گیرم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نگران جان و امنیت مردم هستیم، مطرح کرد: سر کار کسانی که با عشق ویزا گرفتن فعالیت می‌کنند، نروید.

بهادری‌جهرمی در رابطه با فیلترینگ، گفت: زمان انتخابات اعلام کردیم که دولت برنامه‌ای برای فیلترینگ ندارد و الان هم پای حرفمان هستیم اما قواعد را زیر پای گذاشتند و کلیپ آموزش کوکتل مولوتف منتشر کردند. وقتی بستر اقدام علیه امنیت ملی در این پلت‌فرم‌ها مهیا شده حاکمیت مکلف است آن را مدیریت کند.

او با تاکید بر اینکه دولت برنامه برای فیلترینگ نداشته اما حوزه امنیتی ورود کرده است، ادامه داد: تامین امنیت جدا از حکمرانی فضای مجازی است. اگر شبکه ملی ارتباطات فعال شده بود امروز کسب‌وکار مردم زیرسوال نمی‌رفت، قبلا ۳۰ درصد رشد داشته اما امروز در یک سال و چهار ماه حدود ۳۰ درصد رشد داشته است و کسی که باعث‌ شده جلوی کسب و کار مردم گرفته شود باید پاسخگو باشد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت آمریکا گفته تحریم‌ها علیه ایران فلج کننده است، اظهار کرد: الان خودشان گفتند باید انقلابی در تحریم‌ها صورت گیرد.

بهادری  جهرمی با بیان اینکه مرجع ما در ارائه آمارها بانک مرکزی است، گفت: آمارها باید مستند و رسمی باشد، یک نفر از سوپرمارکت سر کوچه آمار می‌داد که خاطره خوبی از آن نداریم.

این برنامه درحالی به پایان رسید که دانشجویان هنگام خروج سخنگوی دولت او را احاطه کرده بودند و از او سوالاتی می پرسیدند و بهادری جهرمی هم هنگام خروج از سالن و در ازدحام جمعیت به سوالات آنان پاسخ داد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.