بلای کرونا بر سر بایدن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 61065
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۶:۵۴ |
یادداشت؛

بلای کرونا بر سر بایدن

جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا پس از حضور در کاخ سفید تلاش کرد تا با تسریع واکسیناسیون عمومی در کشورش، خود را قهرمان مبارزه با کرونا نشان دهد اما  مطابق آمارهای منتشرشده، نزدیک به 40 درصد آمریکایی‌ها هنوز از زدن واکسن کرونا اجتناب کرده‌اند. 
بلای کرونا بر سر بایدن

محمد مهرعلی 
جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا پس از حضور در کاخ سفید تلاش کرد تا با تسریع واکسیناسیون عمومی در کشورش، خود را قهرمان مبارزه با کرونا نشان دهد اما  مطابق آمارهای منتشرشده، نزدیک به ۴۰ درصد آمریکایی‌ها هنوز از زدن واکسن کرونا اجتناب کرده‌اند. 
روند صعودی آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در سراسر آمریکا در حالی ادامه دارد که تاکنون ۵۴۴ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۵۴۴ دُز واکسن کرونا در سراسر این کشور تزریق شده است.همین موضوع منجر به شیوع گسترده  پاندمی در مناطقی شده است که حاضر به پذیرش واکسن نشده‌اند. طرفداران ترامپ ، نقش بسزایی در جلوگیری از پذیرش و اجباری شدن واکسیناسیون عمومی در  آمریکا داشته‌اند .
مقامات قضائی عالی آمریکا نیز دستور بایدن مبنی بر لزوم اجباری شدن واکسیناسیون کرونا را لغو کرده و آن را مغایر با آزادی‌های فردی دانسته‌اند! 
تاکنون ۷۹ میلیون و ۷۸۵هزار و ۲۴۱ نفر از مردم سراسر آمریکا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و آمار قربانی‌های این ویروس را در این کشور، ۹۵۲ هزار و ۶۰۳ نفر گزارش کرده است. به نظر می‌رسد تعداد قربانیان کرونا در آمریکا از مرز یک‌میلیون نفر عبور کند. این خود برای بایدن و دولت وی یک کابوس محسوب می‌شود زیرا دموکرات‌ها بر روی مهار کرونا و بهره‌گیری از آن در مبارزات انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره حساب بسیار ویژه‌ای باز کرده بودند. دانشگاه جانز هاپکینز گزارش کرده است که میزان مرگ‌ومیر مرتبط با کرونا در برخی شهرهای آمریکا ازجمله ایندیاناپلیس بیشتر بوده .به عبارت بهتر،  آمار مرگ‌ومیر بیشتر در میان افرادی است که از زدن واکسن کرونا امتناع ورزیده‌اند. درهرحال، ناکامی دولت بایدن در مبارزه با کرونا، می‌تواند به عاملی جهت شکست حزب متبوع وی در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و از دست رفتن اکثریت نسبی مجلس نمایندگان و سنا به ضرر دموکرات‌ها تبدیل شود.
میزان محبوبیت جو بایدن، رئیس‌جمهور  آمریکا در نظرسنجی جدید «هاروارد کپس – هریس» به ۳۹ درصد کاهش یافته است. ۱۸ درصد رأی‌دهندگان ابراز رضایت کامل کردند و ۲۱ درصد دیگر اعلام کردند که تا حدودی از عملکرد وی رضایت دارند. این در حالی است که 
۵۳ درصد از رأی‌دهندگان عملکرد بایدن را کاملا یا تاحدودی ضعیف ارزیابی کردند.نسبت به نظرسنجی مشابه در ماه نوامبر سال گذشته، محبوبیت بایدن۶ درصد کاهش یافته است؛ او همچنین در حال حاضر کمترین میزان محبوبیت را از ماه مارس سال گذشته و آغاز این نظرسنجی‌ها دارد.
۵۴ درصد از رأی‌دهندگان در این نظرسنجی گفتند که بایدن توانایی مدیریت مسائل مهم بین‌المللی مانند دفاع از اوکراین در برابر روسیه و تایوان در برابر چین را ندارد.این نظرسنجی در میان تشدید تنش‌های آمریکا با چین و روسیه انجام شد. همزمان با رویارویی کاخ سفید با بحران در زمینه‌های متعدد، میزان محبوبیت رئیس‌جمهور  آمریکا بار دیگر به کمترین میزان خود رسید.
نظرسنجی‌هایی که در آمریکا منتشر می‌شود، بیانگر ناامیدی اکثریت قریب به‌اتفاق شهروندان آمریکایی از هر دو حزب سنتی این کشور
( دموکرات و جمهوری‌خواه) می‌باشد.در این میان، نارضایتی از عملکرد بایدن به معنای رضایت از ترامپ یا فردی مانند او نیست. عکس این قاعده نیز صادق است. شهروندان آمریکایی از سران هر دو حزب کشورشان خسته شده و دیگر امید خود را نسبت به سیاستمدانشان ازدست‌داده‌اند. در این میان، تلاش جریان‌های مستقل سیاسی در آمریکا برای ورود به صحنه‌  قدرت نیز با سرکوب دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مواجه می‌شود. 

نویسنده : محمد مهرعلی  |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.