برنامه وزارت بهداشت برای کاهش ۲۰ درصدی ارز دارویی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 22938
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲ |
نمکی خبر داد :

برنامه وزارت بهداشت برای کاهش ۲۰ درصدی ارز دارویی

وزیر بهداشت، از هدف‌گذاری برای کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کنیم.
برنامه وزارت بهداشت برای کاهش ۲۰ درصدی ارز دارویی

 سعید نمکی، روز یکشنبه در افتتاح فاز نخست اولین شهرک تولید مواد موثره دارویی در خاورمیانه و خط تولید کامل استامینوفن در اراک که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در سال جهش تولید در حرکت هستیم و اولین و بزرگترین کارخانه مواد اولیه دارویی کشور را امروز افتتاح می‌کنیم که شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌ها در سطح منطقه است.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ برای ما و در نظام دارویی کشور، سالی سخت ولی افتخارآفرین بود، افزود: اولین گام ما در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخل و پیشگیری از واردات بی‌رویه دارو و فرآورده‌هایی بود که مشابه تولید داخل داشتند.

وزیر بهداشت ادامه داد: سال گذشته توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کنیم. در حالی که برآورد ما آن بود که نیازمندی به ارز دارو ۵۰ درصد بیشتر خواهد شد، این در حالی است که نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۰ درصد هم ارز کمتری مصرف شد. بر این اساس ما توانستیم با تکیه به صنعتگران و تولید کنندگان داخلی، واردات محصولات دارای مشابه داخلی را به میزان ۲۵ درصد کم و تولید داخل را ۳۰ درصد افزایش دهیم.

وی افزود: سهم دارو و نظام سلامت از GDP سهم محدودی است و اگر قرار باشد این سهم فراتر رود، باید دست در جیب بخش‌های دیگر کشور کنیم. بنابراین این صرفه‌جویی صورت گرفته و اقدامات انجام شده، افتخار بزرگی برای صنعت دارویی کشور بود، به طوری که سال گذشته را با ۲۰ درصد کاهش ارزبری به گونه‌ای سپری کرد که حتی یک نسخه در دست هیچ بیماری سرگردان نماند و ما به عنوان یک کشور تحریم زده و مظلوم در تحریم‌های ظالمانه، بیماری کرونایی را مدیریت کردیم که در طول ۶۰ روز از یک وارد کننده دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی و مواد مورد نیاز، به یک تولید کننده و سپس هم به یک صادرکننده تبدیل شویم؛ این یک نشان افتخار بزرگ دیگری بود که در تاریخ مملکت خواهد درخشید؛ چراکه کشوری در اوج تحریم در کمتر از دو ماه توانست هم خود را جمع و جور کند و هم خود را به یک صادر کننده ماسک و دارو و انواع ضد عفونی کننده‌ها بدل کند.

نمکی ادامه داد: سال ۹۹ را نیز با ۲۰ درصد کاهش ارزبری نسبت به سال ۹۸ هدف قرار دادیم و امیدواریم این سال را نیز با افتخاری جدید در تاریخ کشور بگذرانیم.

وی افزود: تردید ندارم که سال جهش تولید به عنوان یکی از سال‌های ماندگار در تاریخ صنعت دارویی کشور ثبت خواهد شد. ما در کشور صنعتگران و دانشمندان قابلی داریم که در بسیاری از مناطق دنیا نمونه ندارند.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که در سال گذشته ۶۰۰۰ تخت جدید به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شد، گفت: در سال جاری نیز حدود ۸۰۰۰ تخت بیمارستانی را با دستگاه‌های ساخت داخل افتتاح خواهیم کرد و به دنیا نشان می‌دهیم که ما هم کرونا را مهار کردیم و هم توانستیم تولیدمان را در جهشی تاریخی قرار داده و به عنوان صادر کننده‌ای با قدرت در منطقه قلمداد شویم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.