برخی اظهارات و اقدامات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10718
  پرینتخانه » سیاسی, ویژه تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹ |

برخی اظهارات و اقدامات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد

خطیب جمعه تهران گفت:‌ برخی از اظهارات و اقدامات و برخی از ابلاغات بوی دوقطبی کردن جامعه در آستانه انتخابات را می‌دهد؛ اگر واقعا مصلحت کشور را می خواهید و نه مصلحت باند و جناح تان، این کار را نکنید.
برخی اظهارات و اقدامات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد

آیت الله سیداحمد خاتمی خطیب جمعه تهران، در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران اظهار داشت:‌ در خطبه ۴۵ نهج البلاغه مولا علی بعد از آنکه دنیا را نکوهش می کند و می گوید این دنیا برای هیچ کس ماندگار نیست می فرماید «سعی کنید با توشه از این دنیا بروید و بهترین توشه ها را برگیرید و بهترین توشه حریم نگهداری برای خداست و برای خدا حساب باز کنیم. در دنیا بیش از کفاف و نیاز از این دنیا نخواهید. اشرافی‌گری مطلوب و مقصدتان نباشد و بیشتر از آنچه را که نیاز دارید از این دنیا طلب نکنید.»

وی با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی، گفت: راهپیمایی اربعین که این روزها جهان اسلام را معطر کرده است؛ نه تنها کشورمان بلکه جهان اسلام عطرحسین بن علی را پیدا کرده و این راهپیمایی از مصادیق شعائر الهی است.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: آنها که در این راهپیمایی می روند اگر در سویدای دل شان بنگرید عشق به خدای حسین را می بینید که از رهگذر این راهپیمای دنبال می کنند. نباید بگوییم این اتفاق در دنیا کم نظیر است، بلکه باید بگوییم بی نظیر است؛ بیش از ۲۰ میلیون نفر یک مسیر بیش از ۸۰ کیلومتری را پیاده طی کنند با مدیریت کاملا مردمی و با یک شعار لبیک یا حسین که از مصادیق بارز تعظیم شعائر است.

** انتخابات جشن سیاسی است

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به این موضوع که انتخابات در حقیقت جشن سیاسی است، گفت:‌ این جشن سیاسی را در زمان طاغوت و حتی پیش از طاغوت هم اجازه داده نمی شد و آنها خود را همه کاره می دانستند. همچنین برای مجلس، ساواک تعدادی اسم را می نوشت و به نخست وزیر می داد و در نهایت اسامی توسط شاه بررسی و تعدادی اسم حذف می شد و آن تعداد اسامی حذف نشده،‌ به مجلس راه پیدا می کردند.

وی ادامه داد: رژیم پهلوی بهایی برای مردم قائل نبودند، اما به برکت پیروزی انقلاب این جشن سیاسی اتفاق افتاد و در این چهل سال نزدیک به ۴۰ بار مردم پای صندوق رأی آمدند و سرنوشت خود را رقم زدند. باید قدر این جشن سیاسی را بدانیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد:‌ هرکسی دل داده انقلاب است باید تلاش برای حضور با شکوه مردم در پای صندوق های رأی داشته باشد. این نقطه جای اهداف حزبی نیست بلکه جای عزت و آبروی نظام است.

** در انتخابات همه باید قانون‌مدار باشند

آیت‌الله خاتمی یادآور شد:‌ برای برپایی انتخابات باشکوه باید همه از جمله مجریان، مردم و کاندیداها قانون مدار باشیم، قانون شکنی و تحقیر قانون در شأن هیچ کس و حتی در شأن مسئولان نیست.

وی تصریح کرد: ما اولین کشور و آخرین کشوری نیستیم که انتخابات را برگزار می‌کنیم و انتخابات در همه جای دنیا برگزار می شود. واقعیت این است که مردم به این قانون اساسی رأی دادند و براساس این قانون اساسی شورای نگهبان ناظر بر انتخابات است، یعنی براساس اصل ۹۹ قانون اساسی،‌ شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری،‌ ریاست جمهوری و مجلس و مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را برعهده دارد.

خطیب جمعه تهران با اشاره به موضوع نظارت استصوابی، خاطرنشان کرد: این نوع نظارت از زمان امام راحل بوده است و موضوع جدیدی نیست. نمی‌توان هرکسی که وارد شد، به او اجازه ورود دهیم و باید همه این افراد با نظارت باشند. در زمان امام راحل، مسعود رجوی رد شد.

** برخی اظهارات و ابلاغات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد

آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ از جمله رفتارهای ناپسند در آستانه انتخابات، دو قطبی کردن جامعه است. دو قطبی کردن‌هایی که رأی بیاورد. برخی از اظهارات و اقدامات و  برخی از ابلاغات بوی دوقطبی کردن جامعه را می دهد. اگر واقعا مصلحت کشور را می خواهید، نه مصلحت باند و جناح تان؛ این کار را نکنید. دوقطبی کردن جامعه به مصلحت اتحاد جامعه اسلامی نیست.

وی همچنین در بخش دیگری از خطبه دوم با اشاره به اغتشاشات اخیر در عراق، اظهار داشت:‌ حدود دو هفته پیش شنیدیم که اغتشاشاتی در عراق صورت گرفت و متأسفانه در این جریان بیش از ۱۰۰ نفر کشته و بیش از ۶ هزار نفر مجروح شدند. خبر تلخی بود زیرا مردم این کشور مدت زمانی نیست که از شر دیکتاتوری صدام خلاص شدند.

خطیب جمعه تهران گفت:‌ خواسته‌ای که معترضین در این جریان داشتند، به تعبیر خود مسئولان عراقی و به تعبیر نخست وزیر عراق، خواسته حق بود که می توان به اصلاح ارائه خدمات اداری، اعتراض به بیکاری، ‌قطعی برق،‌ آب غیربهداشتی اشاره کرد. البته مسئولان عراق هم به آنها قول دادند که اوضاع را بهتر کنند. اصل این اعتراضات ریشه به جایی داشته است.

** تحت شعاع قرار گرفتن اربعین اولین هدف اتفاقات اخیر عراق

آیت الله خاتمی تصریح کرد:‌ بی تردید دشمنان مردم عراق، سوار این موج شدند. باید گفت که چرا در این زمان این اعتراض را انجام دادند و می توانستند این اعتراضات را به زمان دیگر موکول کنند. آنها چهار هدف از این کار را دنبال می کردند. یکی از آنها تحت الشعاع قراردادن اربعین بود که مردم از آنها بترسند و البته به فضل خدا ناکام ماند.

وی ادامه داد: امروز شاهد هستیم که از همه جای دنیا به کربلا می روند و تعداد زائران ایرانی اربعین کربلا چهاربرابرشده است.در سامانه سماح بیش از سه میلیون نفر ثبت نام کرده اند که نیمی از آنها رفته اند و نیمی دیگر در حال رفتن به کربلا هستند.

** هیچکس نمی‌تواند ملت‌های ایران و عراق را از هم جدا کند

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه هدف دیگر از این اغتشاشات، تفرقه میان دو ملت ایران و عراق است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که ایران و عراق دو ملتی هستند که دل ها و جان های شان به واسطه اهل بیت(ع) متصل به یکدیگرند و روزبه روز این اتصال بیشتر می شود. هیچ کسی نخواهد توانست این دو ملت را از هم جدا کند و توطئه آنها اثری ندارد.

آیت الله خاتمی بیان کرد:‌ سومین هدف دشمن نگران از پیوند خوردن ملت عراق با محور مقاومت و انتقام از برخی مسئولان عراقی است که قاطعانه در مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستم و خواسته های نامشروع آمریکا ایستاند. آنها با این اغتشاشات خواستند انتقام بگیرند.

وی اظهار داشت: این اغتشاشات سه ضلع اساسی داشت؛ اولین ضلع آن آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی است. رژیم صهیونیستی، این رژیم معترضین را انقلابیون عراق خواند. این‌ها معرکه گردان‌های شیطان اول هستند.

** عربستانی بنایی برای آدم شدن ندارد

خطیب جمعه تهران با اشاره به‌ نقش رژیم‌های مرتجع عرب به خصوص عربستان سعودی در اتفاقات اخیر عراق، گفت: ۷۹ درصد پیام های توئیتری اغتشاش از عربستان بود و این کشور بنا بر آدم شدن ندارد. در همه جای دنیا بلوا و آشوب به پا می‌کند و در کشور خودش مثل مرغ نجاست خوار، لذت شان آدم‌کشی و کشتن مردم مظلوم یمن است.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد:‌ سومین ظلع پسمانده‌های حزب بعث است. برخی از خبرگزاری ها همچون خبرگزاری العربیه که برای عربستان است و یا خبرگزاری بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و دیگر خبرگزاری‌ها و فضای مجازی آلوده این آتش را افروخت.

** ترکیه مراقب باشد در دام آمریکا نیفتد

وی با اشاره به لشکرکشی ترکیه به شمال سوریه تحت عنوان عملیات چشمه صلح، عنوان کرد:‌ این کار ترکیه تجاوز به یک کشور مستقل است و موضع نظام جمهوری اسلامی ایران ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج نظامیان از خاک سوریه است. 

خطیب جمعه تهران تاکید کرد: یک نصیحت به دولت ترکیه دارم مبنی بر اینکه عربستان به عنوان نوکر آمریکا، حرف آمریکا را شنید و در باتلاق افتاد. او یک هفته‌ای می خواست کار یمن را تمام کند اما بعد از پنج سال رزمندگان یمنی هستند که حرف اول را می زند؛ بنابراین ترکیه مراقب باشد تا به این دام امریکا نیفتد. بلافاصله وقتی آمریکا نیروهایش را از شمال سوریه می برد، ترکیه خود را به آن نقطه رساند تا جای او را بگیرد. ترکیه باید مراقب باشد تا باتلاق جدیدی برای خود درست نکند.

آیت الله خاتمی همچنین با اشاره به ۲۲ مهرماه سالگرد شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی پنجمین شهید محراب و امام جمعه وقت کرمانشاه، گفت:‌ او بزرگی از مجاهدان قبل از انقلاب بود و زندان‌های طاغوت را دید و با حضورش در جبهه مایه تقویت رزمندگان اسلام بود و به دست منافقان کوردل به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.