براندازی یک ایده ورافتاده - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91589
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۶:۱۳ |
جریان‌های خارج‌نشین معاند ایران اسلامی در آتشی که خود در آن دمیدند، سوختند

براندازی یک ایده ورافتاده

اعتراضات و اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱ بهار بی‌فرجام اپوزیسیون بود؛ اپوزیسیونی که تلاش داشت با موج سازی و موج‌سواری ورق را به نفع خود برگرداند، اما شرایط این بار هم مثل همیشه آن‌گونه که آن‌ها فکر می‌کردند پیش نرفت.
براندازی یک ایده ورافتاده

اعتراضات و اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱ بهار بی‌فرجام اپوزیسیون بود؛ اپوزیسیونی که تلاش داشت با موج سازی و موج‌سواری ورق را به نفع خود برگرداند، اما شرایط این بار هم مثل همیشه آن‌گونه که آن‌ها فکر می‌کردند پیش نرفت. اپوزیسیونی متشکل از سلطنت‌طلبان، تجزیه‌طلبان، گروه‌هایی باسابقه تروریستی علیه هم‌وطنان (منافقین)، جمهوری خواهان و دسته جدیدی به نام اپوزیسیون کاسب‌کار (که با گرفتن پروژه به خاطر پول علیه کشورشان فعالیت می‌کردند) یک ائتلاف شتر، گاو، پلنگی را شکل دادند که هیچ‌گاه نتوانستند خواسته مردم ایران را نمایندگی کند و باوجودآنکه شعارشان دموکراسی و آزادی بود اما نسخه‌شان برای مردم و ایران، جنگ، تحریم و تجزیه بود.

دشمن فازهای مختلفی را در این بحران پیاده کرد از پمپاژ سنگین احساسات و عواطف برای جریحه‌دار کردن وجدان جامعه شروع کرده و بلافاصله به‌صورت مکمل با طرح قبلی پروژه کهنه‌ کشته‌سازی کلید خورد، پروژه‌ای که این بار کانون توجه خود را به دختران جوان تغییر داده بود.۵ رسانه معاند فارسی‌زبان بی‌بی‌سی فارسی، ایران اینترنشنال، صدای آمریکا، رادیو فردا و من وتو و صفحات مجازی آن‌ها، تنها در ۲۵ روز اول اغتشاشات (یعنی از ۲۵ شهریور سال گذشته) ۷۳۱۲ دروغ را درباره حوادث اخیر ایران منتشر کردند.

هم‌زمان در خارج از کشور، ضدانقلاب سعی بر راه انداختن یک اجماع جهانی علیه ایران را داشت، همچنان که در بحبوحه اغتشاشات، روزنامه واشنگتن‌پست فاش کرد که فرماندهی نظامی سنتکام آمریکا، تعداد زیادی حساب جعلی مجازی را ضد ایرانس سازمان‌دهی کرده است تا از این طریق ناآرامی‌ها را هرچه بیشتر تحریک کند. افشای این خبر پنتاگون را وادار به واکنش کرد، به‌گونه‌ای که کالین کال، معاون پنتاگون مأمور شد تا دراین‌باره از سنتکام حسابرسی کند و توضیح بخواهد.«کیت کالابرگ» روزنامه‌نگار در این زمینه با اشاره به این خبر، اغتشاشات در ایران را نشانه جنگ روانی و رسانه‌ای گسترده با حمایت غرب ضد ایران دانست.وزیر کشور در همان زمان با اشاره به تلاش رسانه‌ای غرب و آمریکا برای آسیب زدن به انقلاب و مردم با ارائه آماری در این زمینه گفت: در ایالات‌متحده ظرف یک هفته ۱۵۰۴ مقاله، در انگلستان در عرض ۹ روز ۷۲۰ مقاله، در اتحادیه اروپا از ۱۶ تا ۲۴ سپتامبر ۱۳۴ مقاله، یعنی آلمان ۸۳۰ مقاله، فرانسه ۶۵۵ مقاله، اسپانیا ۲۰۷ مقاله، ایتالیا ۴۹۷ در رابطه با خانم مهسا امینی نوشته شد. همچنین پریروز اعلام شد که ۲۴۰ میلیون توییت دراین‌باره زده‌شده است که این‌ها برای چند هزار کاربر با استفاده از ربات‌ها است.

شبکه آمریکایی ‏CNN هم در گزارشی درباره یکی از هشتگ ها با عنوان مهسا امینی نوشته بود که مشخص‌شده این هشتگ که ۵۲ میلیون بار توییت شده، توسط یکی از کمپین‌ها دستکاری‌شده و حتی ربات‌ها در آن دست دارند. CNN در این گزارش از گروه‌هایی نوشته که هم‌زمان با آغاز اغتشاشات ساخته شدند و در آن گفته‌شده که حدود ۱۳ هزار حساب مرتبط با یک از هشتگ‌های ایجادشده است. این در حالی است که میانگین حساب‌های ایجادشده در مدت مشابه ۵۰۰ هزار فقره بوده است.در این میان از تمام اپوزیسیون و ظرفیت‌های آن استفاده کردند نیروهای بسیاری را به میدان آوردند سلبریتی‌ها و افراد مشهور را خرج جنبش زن زندگی آزادی کردند تا بتوانند ماهی‌های خود را از آن صید کنند. بمباران خبری علیه کشور و درخواست‌های مکرر برای حضور میدانی و اغتشاشگران در کف خیابان‌ها در کنار فراخوان‌های گسترده برای اعتصاب‌ها از دیگر اقدامات دشمنان و معاندان بود که هریک یکی پس از دیگری با شکست مواجه شد.

 اتوبوس شورای همبستگی راه نیفتاده متوقف شد
تشکیل شورای همبستگی به رهبری رضا پهلوی و تعدادی کوتاه‌قامت سیاسی اتوبوسی بود که با سروصدا به حرکت درآمد اما هنوز سرعت نگرفته با چند ترمز سخت مسافرانش را پیاده کرد تا نشان دهد اپوزیسیون به‌ظاهر آزادی‌خواه تحمل همراهان خود را هم ندارد و حتی نمی‌داند با خود چند چند است. دعوای میان اسماعیلیون و پهلوی در همین راستا بود. این در حالی بود که سفر رضا پهلوی لیدر این شورا به سرزمین‌های اشغالی آن‌هم در اوج التهابات داخلی در رژیم صهیونیستی موجب ناراحتی و رنجش تازه طرفداران هیجان‌زده آن‌ها شد و دریافتند نمی‌توانند روی دیوار بازمانده پهلوی یادگاری بنویسند.هرچند آتش بروز ناآرامی‌های داخلی موجب شد تا جماعتی از این نمد برای خود کلاه‌ها بدوزند. سلبریتی‌هایی مانند علی کریمی و یا تعدادی مخالف گمنام فرصت یافتند به آمریکا و سایر کشورهای غربی بروند و یا از دمیدن آتش اختلافات صاحب موقعیت مالی و اجتماعی مناسبی در غرب شوند. درواقع در یک سال گذشته شاهد شکل‌گیری طیف جدیدی از اپوزیسیون به اسم اپوزیسیون کاسب‌کار بوده‌ایم که نه باهدف ایدئولوژیک بلکه به خاطر پول علیه ایران فعالیت می‌کنند.

اما با آرام شدن خیابان‌های ایران و جدا شدن صف معترضان از اغتشاشگران و حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، غرب از مواضع خود عقب‌نشینی کرد تا جایی که تلاش اپوزیسیون حتی برای جلب نظر اربابان خود برای تحریم سپاه و یا تعطیل کردن سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای غربی ناکام ماند و همکاری دولت‌های اروپایی ازجمله بلژیک در استرداد زندانیان با تهران، تیر خلاصی بر این‌گونه فعالیت اپوزیسیون بود.در ادامه نیز تهدید منافقین در آلبانی و حمله به مقر آنان توسط پلیس این کشور، خواب هپروت را از سر اپوزیسیون پراند که زمان مصرف شأن برای دولت‌های غربی پایان‌یافته است. همچنان که اخیراً مسیح علی نژاد در سخنرانی اظهار داشته که کاخ سفید به او توصیه کرده هویتش را تغییر دهد و پنهان شود؛ چراکه نمی‌توانند از او حفاظت کنند.

 خانه بدوشی اینترنشنال
از سویی پس ازهم‌پاشیدگی شورای همبستگی با آغاز تنش‌زدایی میان تهران و ریاض شبکه فارسی ایران اینترنشنال ضمن مهاجرت از انگلستان به آمریکا مجبور به تعدیل نیروهای خبره خود شد. خروج «سیما ثابت» از این شبکه در راستای کاهش زیرپوستی و اجباری تندروی این شبکه از ساخت برنامه‌های تند و افراطی خود بود. مجری که تجزیه‌طلبان و تروریست‌ها پای ثابت برنامه‌های او بودند. سیما ثابت در پاس‌کاری هماهنگ با عنصر تجزیه‌طلب در رابطه با احزاب تروریستی اقلیم کردستان عراق، به معنای شاهد عینی، از هر پروتکل و پوشش خبرنگاری فاصله گرفت و با توهم لیدری آشوب، این شبکه را به بازوی رسانه‌ای بنیادها و گروه‌های تروریستی مبدل کرد.

در این جنگ ترکیبی کشورهایی که به دنبال تضعیف و فروپاشی ایران بودند، به‌سوی ایران آمدند و با همگرایی روابط خود را اصلاح کردند. ریاض در توافقی موسوم به توافق پکن روابط خود را با تهران از سر گرفت و دیگر کشورهای عربی نیز خواهان برقراری روابط با کشورمان شدند. پس‌ازآن نیز ایران با استقبال جدی اعضا، عضو شانگهای و سپس عضو پیمان بریکس شد تا گام‌های بلندی را برای آینده خود بردارد.

مذاکره تبادل زندانیان نیز با فروکش کردن اغتشاشات میان ایران و آمریکا آغاز شد تا درنهایت در هفته جاری شاهد انتقال زندانیان و واریز پول به‌حساب ایران خواهیم بود. مذاکراتی که مقدمه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها خواهد بود که پیش خبرهای آن از سوی برخی رسانه‌های غربی منتشرشده است.

 مخالفین در نقطه‌ای عقب‌تر از سال گذشته
حال  زمستان تمام شد و روسیاهی به زغال ماند. حال خود اپوزیسیون نیز یکدیگر را نقد کرده و بر قدرت جمهوری اسلامی و ناتوانی خود معترف شده‌اند. همچنان که سردبیر شبکه فارسی‌زبان بی‌بی‌سی «حسین باستانی» گفته است: اپوزیسیون از فرصت تاریخی مرگ مهسا امینی نتوانست استفاده کند و حتی اگر اغراق نباشد باید گفت که اکنون آن‌ها در نقطه‌ای عقب‌تر از گذشته قرارگرفته‌اند.
وی ادامه داد: اپوزیسیون به لحاظ تجربه همکاری و تجربه تشکیلاتی و حتی تأثیرگذاری در جامعه بین‌المللی تناسبی با جنبشی که در ایران وجود داشت، نداشته است. اپوزیسیون خیال کرد که براندازی در ایران خیلی ساده است و کار را تمام‌شده فرض کرده بود.

باستانی تصریح کرد: اپوزیسیون در خصوص تجربه آفریقای جنوبی که دیده شد با تحریم غرب و برقراری رفراندوم به تغییر رسید. با روایت ساده‌ای فکر کرد که در مورد ایران هم این اتفاق می‌افتد.
عبدالله مهتدی، سرکرده گروهک کومله نیز که قصد داشت با سوءاستفاده از التهابات سال گذشته پروژه تجزیه ایران را پیش ببرد اخیراً در جلسه داخلی احزاب تجزیه‌طلب کرد گفته است به شرفش قسم می‌خورد که چطور قصد داشته بزرگ‌ترین ائتلاف ضد ایرانی را دور خود جمع کند، اما اعتراف هم می‌کند که «بزرگ‌ترین فرصت تاریخی» را ازدست‌داده‌اند. سرکرده این گروهک تروریستی همچنین در اعترافی می‌گوید: «جمهوری اسلامی از مخالفانش عاقل‌تر و دوراندیش‌تر بود که توانست ائتلاف ضد ایرانی را نابود کند.»بی‌تردید اشکالات و ضعف‌های در داخل بوده است که مخالفین توانستند از آن‌سوء استفاده بکنند اما نکته‌ای که بسیار مهم است آن است که ما بتوانیم با واقع‌بینی و کارآمدی این ضعف‌ها را برطرف بکنیم. ریشه‌یابی و حل سریع مشکلات اقتصادی از یک‌سو و درعین‌حال موضوع توجه به آزادی‌های مشروع که از طرف رهبری انقلاب بر آن تأکید شده است می‌تواند بسیاری از موضوعات روی زمین‌مانده را مرتفع کند. درواقع می‌توان گفت رهبری انقلاب در ادامه ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها حال موضوع آزادی‌های مشروع را به‌صورت جدی‌تر مورد تأکید قراردادند. هرچند ایشان درگذشته هم تأکیداتی بر این امر مهم داشتند و لذا لازم است که مسئولین با شجاعت و دوراندیشی و کمی فراغت از روزمرگی‌ها افق‌های دوردست را ببینند و به دنبال حل مسائل جدی کشور باشند.همچنین از دیگر موضوعاتی که باید به‌صورت جدی و ضربتی روی آن کارکرد جهاد تبیین و جنگ شناختی و افزایش سواد رسانه‌ای در کشور است. امری که می‌تواند یکی از پاشنه‌های مهم آشیل کشور را سامان دهد  دشمنان با اشراف رسانه‌ای توانستند از این ضعف کشور نهایت استفاده را ببرند.

 اتحاد پوشالی دسیسه چینان به هم خورد
حسین کریمی، کارشناس مسائل سیاسی و تاریخی در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص شرایط داخلی کشور در یک سال گذشته تا امروز و شکست اپوزیسیون اظهار داشت: اتفاقی که برای خانم امینی افتاد به نظر من این موضوع یک موضوع کاملاً داخلی بود اما در خارج از کشور یک سری افراد فرصت‌طلب وجود دارند که منتظر بهانه و فرصت هستند که بتوانند در تمام ابعاد به کشور خسارت وارد کنند و فشار بیاورند و مردم را در تنگنا قرار بدهند.کارشناس مسائل سیاسی گفت: افرادی که به دنبال فرصت برای نابود کردن کشور هستند ازاین‌گونه فرصت‌ها استفاده می‌کنند تا کشور را ازلحاظ سیاسی و بین‌المللی در یک شرایط بدی قرار دهند و به کشور هجمه وارد کنند.وی افزود: این فرصت‌طلبان از هر فرصتی علیه کشور استفاده می‌کنند با پرچم دفاع از مردم با پرچم حمایت از حقوق مردم؛ اما این ظاهر ماجرا است. حداقل امروز برای همه ما روشن‌شده که ماهیت این‌ها چیست و چرا دست به چنین کارهایی می‌زنند و شعارهایی که می‌دانند درواقع آن‌ها به دنبال به هم ریختن تمامیت ارضی ایران هستند.

فعال سیاسی در ادامه اظهار داشت: اتفاقی که در خارج از کشور رخ‌داده این است که یک جمعیتی که در بین آن‌ها هم چهره‌های سیاسی، ورزشی، هنری و …بودند، تلاش کردند که بتوانند کنار یکدیگر قرار بگیرند یک وحدت ظاهری ایجاد کنند.وی در ادامه گفت وگو در خصوص اتحاد افراد خارج از کشور برای فعالیت علیه کشور گفت: من از همان ابتدا شروع این اتفاقات گفتم این اتحادها درواقع یک اتحاد کارتونی است و دیدم که به نتیجه‌ای هم نرسیدند و مخرج مشترک این افرادی که کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند، منافع مردم و منافع کشور نیست مخرج مشترک این افراد منافع شخصی خودشان است و به‌محض اینکه احساس کنند منافعشان تأمین نمی‌شود فوراً از این اتحاد ظاهری خارج می‌شوند.وی بیان داشت: همه شاهد هستیم که فرزند ناخلف محمدرضا پهلوی چگونه رفتار کرد از سفرش به رژیم صهیونیستی از نوع برخوردهایی که داشت نشان داد که او دغدغه مردم و کشور را ندارد. چگونه ممکن است یک رژیم فاسدی که علیه مردم این کشور از هیچ نوع فشاری و از هیچ نوع دسیسه‌ای کوتاهی نکرده است امروز بخواهد کنار مردم قرار بگیرد.کریمی در ادامه گفت وگو اظهار داشت: این‌یک سالی که گذشت خیلی چیزها را روشن ساخت، حداقل برای افرادی که در این جنگ ترکیبی آگاه نبودند و به این اشراف نداشتند که در پشت پرده چه اتفاقی در حال رخ دادن است این یک سال فرصت خوبی بود تا واقعیت‌ها را بفهمند.

وی افزود: گذشت یک سال به همه ما این فرصت را داد که بازخوانی کنیم آنچه که بر ما گذشته است. اینکه ما توانستیم از این شرایط بحرانی با حداقل هزینه ممکن نسبت به چیزی که دشمنان هدف‌گذاری کرده بودند، عبور کنیم مسئولیت حکمرانی در کشور را صدچندان می‌کند و نشان می‌دهد که باید خیلی بیشتر از قبل مراقب منافع مردم، شرایط اقتصادی مردم و برقراری آرامش در کشور باشیم.
وی در ادامه بیان داشت: اینکه ما بیشترین تحریم را تحمل کرده‌ایم و در بیشترین تنگناها قرارگرفته‌ایم بر هیچ‌کس پوشیده نیست اما مردم ما بهترین و شریف‌ترین مردم هستند و همیشه پای این کشور ایستاده‌اند و ما باید قدر این مردم را بدانیم و مراقب باشیم که دوباره با رفتارهای افراطی و رادیکال زمینه چنین اتفاقاتی را فراهم نکنیم.

فعال سیاسی در ادامه گفت وگو مجدداً تأکید کرد: خوشبختانه این اتحاد پوشالی دسیسه چینان به هم خورد از همان ابتدا کاملاً مشخص بود که یک اتحاد پوشالی بیش نیست ولی بپذیریم که این افراد همیشه در کمین ما هستند و ما باید کنار یکدیگر قرار بگیریم و بر همدلی خود بیفزاییم.وی در خصوص شرایط کشور گفت: ما به لحاظ شرایط ژئوپلیتیکی و وضعیت اقتصادی و جغرافیای سیاسی در شرایط بسیار حساسی هستیم و در یک مرحله گذار هستیم.کریمی گفت: عملکرد دولت در ماه‌های گذشته مخصوصاً در زمینه بین‌الملل نشان‌دهنده این است دولت دارد تصمیم‌های عقلانی و منطقی می‌گیرد و نشان می‌دهد این عقلانیت در دولت مبنا قرارگرفته است و این نویدبخش روزهای خوبی در آینده است و ما باید به دولت کمک کنیم تا روند مذاکراتی و نوع تعاملی و سیاستی که در حوزه بین‌الملل در پیش‌گرفته تقویت شوند.
وی در ادامه گفت: ما باید در داخل کشور همدلی ایجاد کنیم تا این جماعتی که در خارج از کشور به دنبال ایجاد آشوب در کشور هستند نتوانند از هیچ موقعیتی سوء استفاده کنند و به اهداف خود برسند.

جنگ ترکیبی موجب براندازی اغتشاشگران شد
حمیدرضا ترقی، قائم‌مقام حزب مؤتلفه در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص سالگرد مرگ «مهسا امینی» و جنگ ترکیبی که دشمنان علیه جمهوری اسلامی به راه انداختند گفت: هوشیاری ملت ما در کنار هدایت‌های دقیق مقام معظم رهبری و نوع برخورد دولت سیزدهم با اغتشاشات، این جنگ ترکیبی را که برخاسته از آگاهی نسبت به نوع توطئه‌های دشمنان بود را با هوشیاری و تلاش سیستم‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور ناکام گذاشت.وی افزود: جنگ ترکیبی که دشمنان علیه جمهوری اسلامی آغاز کرده بودند برعکس به ضرر خودشان تمام شد و به‌جای اینکه نتیجه‌اش براندازی جمهوری اسلامی باشد نتیجه‌اش براندازی جریان اغتشاشگر و توطئه‌گر علیه ملت ما شد. این فعال سیاسی تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید هم شورای مرکزی اپوزیسیون در خارج از کشور متلاشی‌شده و هم شبکه‌هایی که در این راه به کمک آنان آمدند مانند بی‌بی‌سی و اینترنشنال در حال نابودی هستند.وی در ادامه در خصوص کشورهایی که در این جریانات به کمک اغتشاشگران آمدند، بیان کرد: کشورهایی که تأمین‌کننده مالی اغتشاشگران و این شبکه‌های فارسی‌زبان بودند مواضع خود را تغییر دادند و با جمهوری اسلامی ایران همراه شدند. به‌طورکلی نتیجه تمام تلاش‌های دشمنان این شد که دشمن به‌جای اینکه به ما ضربه بزند به خودش آسیب‌زده و زمینه‌ نابودی خودشان را فراهم کرد.

این فعال سیاسی متذکر شد: مردم ما آگاه شدند و هیچ توجهی به این شبکه‌ها ندارند. درواقع دشمنانی که سعی کردند از مرگ خانم مهسا امینی سوء استفاده کنند با مقاومت خانواده این خانم مواجهه شدند. ترقی در ادامه این گفت‌وگو با ذکر دلایل موفقیت جمهوری اسلامی در این جنگ بیان کرد: آن چیزی که باعث موفقیت ما در این جنگ شد هماهنگی بین قوای سه‌گانه، دستگاه‌های امنیتی و سیاست‌های اتخاذشده توسط مقام معظم رهبری بوده است. درگذشته زمانی که این نوع مشکلات و حوادث اتفاق می‌افتاد هماهنگی لازم بین قوا وجود نداشت اما این هماهنگی و یک‌صدایی به‌طورقطع موجب موفقیت نظام در این جنگ شد.وی در پایان تأکید کرد: در حال حاضر اغتشاشگران و پشتیبانان آنان با مشکلات زیادی ازجمله اختلافات قومیتی و مذهبی درگیر هستند و از طرفی مردم ما نیز کاملاً هوشیار شده‌اند و در شکست دشمنان و این گروه هیچ شکی نیست.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.