بحران شیوع دلتاویروس در چهار گوشه کشور - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47991
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۹:۴۳ | 319 بازدید |

بحران شیوع دلتاویروس در چهار گوشه کشور

نگرانی‌ها از شیوع ویروس دلتا در همه نقاط کشور قوت گرفته است. تعداد تست‌های پی‌سی‌آر به طور بی‌سابقه‌ای در روزهای اخیر زیاد شده و آمار مبتلایان نسبت به اوایل هفته بین دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.
بحران شیوع دلتاویروس در چهار گوشه کشور

هم‌نشینی با کرونای افسارگسیخته موج پنجم این ویروس را با قدرت هر چه تمام‌تر در کشور رقم زد و موج جهش یافته نه فقط رنگ شهرهای ایران را یکی پس از دیگری‌ قرمز کرد بلکه شمار مبتلایان را افزایش داده است به نحوی که سیستم بهداشتی در چهار گوشه کشور از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب ایران درگیر بحران همه‌گیری کرونا و یا به نوعی دلتا ویروس شده ‌که از شدت همه‌گیری و ابتلای فراوانی برخوردار است.

 

این روزها سیستم بهداشتی و درمانی ایران حال و روز خوبی ندارد؛ همه تخت‌های بیمارستانی پر از بیماران کرونایی است و جایی برای دیگر بیماران نیست؛ همه هشدار می‌دهند که اگر رعایت پروتکل های بهداشتی جدی گرفته نشود با بی‌سابقه ترین بحران کرونایی روبه رو خواهیم شد و دیگر قادر به کنترل پیک های بعد کووید ۱۹ نخواهیم بود.

 

طوفان دلتا کرونا در شمال

 

‌طوفان دلتا کرونا استان‌های شمالی کشور شامل گیلان‌، مازندران و گلستان را در نوردیده ‌به طوری که به گفته مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی این سه استان شمالی، هنور در سربالایی پیک پنجم کرونا قرار داریم و تخت‌های بیمارستان‌های، اورژانس پر‌ و تکمیل شده و کادر درمان خسته شده‌اند.‌

 

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بحران کرونا به چشم می‌خورد، عدم قرنطینه کردن شهرها، روند کند واکسیناسیون و عدم تمکین مردم در رعایت بهداشت اجتماعی است چرا که خاصیت اصلی دلتا کرونا سرایت‌پذیری بالای آن است و استفاده مداوم از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی همچنان مهمترین عامل مقابله با سویه‌های مختلف کرونا‌ست.

 

بحران‌ بیمارستان‌ها برای مقابله با ویروس دلتا

 

نگرانی‌ها از شیوع ویروس دلتا در همه نقاط کشور قوت گرفته است. تعداد تست‌های پی‌سی‌آر به طور بی‌سابقه‌ای در روزهای اخیر زیاد شده و آمار مبتلایان نسبت به اوایل هفته بین دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.

 

در شرایطی که نقشه کرونایی کشور دستخوش یک واریانت جدید شده و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به عدد ۶۸ درصد و در برخی استان‌ها به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است، بیمارستان‌ها در پایتخت و ۱۲۰ شهر قرمز کرونایی نیز با وخامت اوضاع فعلی به حال آماده‌باش کامل درآمده‌اند. در تهران موارد بستری نسبت به دو هفته پیش ۵ برابر افزایش یافته و البته گزارش‌های رسیده از مراکز درمانی نشان می‌دهد؛ نوجوانان و جوانان بالاترین درصد ابتلا و درگیری را با ویروس دلتا دارند.

 

تخت‌های بیمارستانی پر و بیماران سرگردان شده‌اند‌

 

همین آمارهاست که موجب وحشت و نگرانی مردم ایران شده است. تخت‌های بیمارستانی پر است و بیماران سردرگم شده‌اند. حالا مردم نگاهشان به اقدامات دولت است. مشاهدات خبرنگاران استانی تسنیم نشان می‌دهد که همزمان با پیک پنجم کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، بیمارستان‌ها جای خالی ندارند. بیشتر مردم ‌درگیر بیماری هستند و خیلی‌ها هم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی خانه‌نشین هستند. بیشتر مردم وحشت‌زده در خانه‌هایشان شب و روز می‌گذرانند. هر چند ‌رفت و آمد مردم در بازار و کوچه و خیابان کمتر شده است، اما البته میادین اصلی‌ همچنان در اختیار کارگران روزمزد است آنهایی که مجبورند برای نان شب کار کنند در میادین اصلی شهر دیده می‌شوند آن هم بدون ماسک.

 

تازه‌ترین وضعیت کرونا در ایران

 

استان‌ها این روزها وضعیت خوب و عادی ندارند؛ کادر درمان را خسته‌تر از هر زمان دیگری می‌توان دید؛ توان مقابله با این ویروس منحوس به شدت کاهش پیدا کرده است اما با توجه به شدت همه‌گیری کرونا یا دلتا‌ویروس، روزانه بار مراجعات به بیمارستان‌ها فزونی پیدا می‌کند به طوری که در ‌۶ مردادماه ۱۴۰۰ و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۳ هزار و ۸۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ۳۶۹۴ نفر از آنها بستری ‌و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۷۹۲ هزار و ۱۴ نفر رسیده که این موضوع نشان از بحران آشکار کرونا در چهار گوشه ایران دارد که اگر مردم و مسئولان بهداشتی بخواهند در این خصوص کوتاهی داشته باشد؛ شاید کرونای افسارگسیخته ایران را دربرگیرد و شاهد بحران مرگ و میر و تکرار فاجعه انسانی هند در کشور باشیم.

 

استان سمنان‌

 

‌نوید دانائی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس بیان داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون۳۱ هزار و ۶۲۳ مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

 

وی تصریح کرد: در۲۴ساعت گذشته (از ششم الی هفتم مرداد ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۱ بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید-۱۹در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به هفت هزار و ۳۵۰ نفر رسیده است و ۲۴ هزار و ۲۸۲ بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شده اند.

 

دانایی عنوان کرد: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید۱۹ از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به ۶ هزار و ۲۸۴ نفر رسید.

 

استان همدان

 

دکتر‌ محمد طاهری ‌سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۷۹۶ بیمار تنفسی و مشکوک به کرونا به اورژانس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کردند که ۱۷۵ نفر از آن‌ها در بخش عادی و ۲۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند. متاسفانه حال ۴۰ بیمار نیز وخیم گزارش شده است.

 

وی تصریح کرد: از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون ۱۹ هزار و ۷۷۱ نفر در استان همدان به این ویروس خطرناک مبتلا و در بیمارستان بستری شده‌اند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان از فوت ۴ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: تاکنون دو هزار و ۳۳۶ بیمار مبتلا به کرونا بر اثر شدت بیماری جان خود را از دست دادند.

 

طاهری به وضعیت کرونا در شهرستان‌های استان اشاره کرد و اظهار داشت: تا کنون آمار بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌های اسدآباد ۹۰۰ نفر، بهار یک هزار و ۴۳ نفر، تویسرکان یک هزار و ۸۲ نفر، رزن ۸۲۵ نفر، درگزین ۲۹۷ نفر، فامنین ۳۲۸ نفر و کبودر آهنگ یک هزار و ۸۷ نفر گزارش شده است.

 

وی افزود: آمار بیماران بستری در شهرستان ملایر سه هزار و ۶۸۱ نفر، نهاوند دو هزار و ۴۵۸ نفر و همدان ۷ هزار و ۶۰۲ بیمار ثبت شده است.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه در پیک پنجم بیماری به سر می‌بریم، تصریح کرد: در این شرایط از مردم تقاضا داریم ضمن پرهیز از برگزاری مجالس عروسی، عزا و دورهمی‌های خانوادگی از حضور در تجمعات خودداری کنند.

 

استان بوشهر

 

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر ، با بیان اینکه تخت‌های بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های بوشهر تا بیش از ۹۸ درصد اشغال شده است اظهار داشت: روند بیماری کرونا در استان بوشهر صعودی است که بیشتر مبتلایان به سبب دورهمی‌ها، مسافرت و بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی بوده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، شرایط شیوع کرونا را در موج پنجم به شدت نگران کننده دانست و بیان کرد: بر اساس آمارها رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان بوشهر از ۸۰ درصد به ۴۵ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است که این مهم زمینه انتقال بیماری کرونا را افزایش داده‌ و این درحالی است که برخی شهروندان قید رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را زده‌اند و بیماری مدام در حال افزایش است.

 

وی از گذشت بیماران بستری از مرز ۶۸۰ نفر در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: اکنون تخت‌های بستری بخش کرونایی بیمارستان‌های استان به بیش از ۹۸ درصد رسیده است ولی پذیرش بیماران بی‌وقفه انجام می‌شود.

 

کشمیری، قرمز بودن شرایط کرونایی در شهرهای استان بوشهر را هشدار جدی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دانست و خاطر نشان کرد: سیر بیمار کرونایی در استان بوشهر صعودی است و در ماه گذشته ۱۲ هزار و ۶۰۰ نفر مبتلایان به کرونا شناسایی شدند که بالاترین تعداد بیماران کرونایی در ۱۸ ماه گذشته در استان است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با بیان اینکه روز گذشته ۱۷۳ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند گفت: از این تعداد ابتلای ۹۹ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

 

دبیر ستاد مقابله با بیماری کرونا استان بوشهر، از بستری ۵۴ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بوشهر خبر داد و افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۱۳ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

 

وی از ثبت فوت ۹ بیمار کرونایی دیگر در بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: ۷ آقا و ۲ خانم روز گذشته به سبب ابتلا به کرونا فوت کردند که خانم ۲۲ ساله بدون سابقه بیماری از آن جمله است

 

کشمیری، با اشاره به فوت یک‌هزار و ۴۰۶ نفر در استان بوشهر در ۱۸ ماه گذشته به سبب ابتلا به بیماری کرونا خاطر نشان کرد: تعداد بیماران کرونایی شناسایی شده استان بوشهر در ۱۸ ماه گذشته از مرز ۶۵ هزار نفر گذشته است.

 

استان هرمزگان

 

‌وضعیت فوق بحرانی کرونا در هرمزگان همچنان ادامه دارد و تمامی آمارها در هفته‌های اخیر شاهد رشدی چشمگیر بوده است. ر ۲۴ ساعت اخیر می‌توان گفت بدترین آمار ممکن برای ویروس کرونا طی ۱۳ ماه گذشته رقم خورد و هرمزگان سیاه‌ترین روز کرونایی خود را به چشم دید، در این روز تعداد جان باختگان در یک روز به ۱۷ نفر رسید که تنها یکبار در اوج کرونا در سال گذشته شاهد این آمار بودیم.

 

در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: متاسفانه شاهد روند هجومی و افزایشی بیماری کرونا در استان هرمزگان هستیم، تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۳۸۹۳۳۱ بوده که اکثر تست‌های روزهای اخیر مثبت است. ‌روند مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها شدید شده و حجم مراجعات افزایش یافته این در حالی است که ظرفیت تخت‌های بیمارستانی استان تکمیل شده است.

 

نوروزیان گفت: در حال حاضر ۱۱۶۴ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند، این در حالی است که ۱۲۵ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۳۶ بیمار وخیم است.

 

وی تصریح کرد: آمار نگران کننده دیگر افزایش بیماران مبتلا به کرونا قرنطینه در منزل است، در حال حاضر بالغ بر ۱۴ هزار و ۸۰۰ بیمار در منازل خود تحت مراقبت قرار دارند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان ۱۷ بیمار دیگر شامل ۱۲ مرد و ۵ زن در محدوده سنی ۳۱ الی ۹۴ سال از شهرستان‌های بندرعباس (هفت نفر) قشم (چهار نفر) و رودان، میناب، بندرخمیر، کیش، حاجی‌آباد و بستک هر کدم یک نفر را گرفت.

 

وی ادامه داد: این آمار بدترین آمار ثبت شده در یکسال گذشته است و با این تعداد جان باخته، شمار جان باختگان به ۱۶۴۶ نفر رسید.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.