بحران در آشيانه سعودي‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10543
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۰۴ |

بحران در آشيانه سعودي‌ها

«بحران» کليد واژه اي است که روز به روز کاربرد بيشتري در حيات سعودي‌ها پيدا مي کند! اکثريت قريب به اتفاق تحليلگران در دنيا، از رژيم سعودي به عنوان رژيمي شکست خورده و ناتوان، با آينده اي مبهم و حتي تاريک ياد مي کنند.
بحران در آشيانه سعودي‌ها

«بحران» کليد واژه اي است که روز به روز کاربرد بيشتري در حيات سعودي‌ها پيدا مي کند! اکثريت قريب به اتفاق تحليلگران در دنيا، از رژيم سعودي به عنوان رژيمي شکست خورده و ناتوان، با آينده اي مبهم و حتي تاريک ياد مي کنند. جنگ يمن، نقطه آشکارساز شکست سعودي‌ها در جهان امروز محسوب مي شود. از سوي ديگر، سعودي‌ها در نيل به اهداف منطقه اي خود در سوريه و عراق نيز ناکام مانده اند.
نشريه «فيگارو» در يادداشتي در مورد وضعيت عربستان سعودي در منطقه، نوشته است که «محمد بن سلمان» وليعهد اين کشور عملا در هر سه جبهه نظامي، سياسي و ديپلماتيک شکست خورده و اکنون موازنه قدرت در منطقه به نفع ايران تغيير يافته است.
«رنو ژرارد» تحليلگر فيگارو در اين يادداشت نوشته است: «دو سال و نيم پيش، پادشاهي عربستان سعودي به لطف ثروت و ائتلاف‌هايي که داشت، مي‌توانست خود را قدرتي بخواند که مي‌تواند وضعيت راهبردي خاورميانه را تغيير دهد. آن زمان، رئيس‌جمهور قدرتمندترين کشور جهان يعني ايالات متحده در اولين سفر خارجي خود به عربستان رفت و تصور مي‌شد که خصوصي‌سازي شرکت نفتي «آرامکو» مي‌تواند ۲ تريليون دلار درآمد ايجاد كند و اين پول در زمينه فناوري‌هاي جديد سرمايه‌گذاري ‌شود. آن زمان محمد بن سلمان وليعهد و وزير دفاع سعودي ادعا مي‌کرد که ابزارهاي لازم را براي کشيدن عمليات نظامي به داخل اراضي ايران، در اختيار دارد.»
وي مي‌افزايد: «اما امروز اوضاع ديگر آن‌طور نيست. اکنون اين پادشاهي مانند «مرد بيمار» خاورميانه به نظر مي‌رسد و از نظر نظامي، سياسي و ديپلماتيک، در موضع ضعف قرار دارد.»
همان گونه که اشاره شد، بيماري سعودي‌ها روز به روز سخت تر مي شود. اعلام شکست سعودي‌ها در جنگ يمن ( که به زودي صورت خواهد گرفت) اين روند را تشديد خواهد کرد. واقعيت امر اين است که صورت بندي آنچه در يمن مي گذرد، بر خلاف آنچه از سوي سازمان‌هاي بين المللي و خصوصا سازمان ملل متحد القا مي شود چندان سخت و دشوار نيست!در اين معادله، ما با يک «طرف متجاوز» و يک «طرف مدافع» مواجه هستيم. وجه اشتراک «بان کي مون» دبيرکل سابق سازمان ملل متحد و «آنتونيو گوترش» دبيرکل فعلي اين سازمان، آگاهي نسبت به نقش مستقيم آل سعود در آغاز و استمرار اين نبرد نابرابر است.
از سوي ديگر، نقش ايالات متحده آمريکا، فرانسه و انگليس به عنوان سه عضو غربي شوراي امنيت در ايجاد و تشديد اين جنگ غير قابل انکار است.از اين رو، اصلي ترين گام براي پيشرفت در مذاکرات استکهلم، تفکيک طرف متجاوز (آل سعود و مزدوران آن) و از طرف ديگر «انصارالله و ديگر گروه‌هايي ‌است که مدافع ملت يمن در برابر تجاوز سعودي‌ها هستند». در صورتي که اين تفکيک صورت نگيرد، اساسا صلح پايداري ميان طرف‌هاي يمني محقق نخواهد شد.نکته ديگر اينکه؛ مطابق محاسبات «محمد بن سلمان»، شاهزاده قاتل و کودک کش سعودي و همراهانش، قرار بود جنگ يمن در عرض دو هفته پايان يابد! با اين حال هم اکنون نزديک پنج سال از جنگ يمن سپري شده و محصول اين نبرد، چيزي جز استيصال و شکست رياض و حاميان غربي و عربي آن در يمن نبوده است.بدون شک اگر طرف غربي ـ عربي بخواهد آنچه در ميدان نبرد و در طول بيش از چهارسال جنگ در يمن به دست نياورده، پاي ميز مذاکرات به دست بياورد، اين معادله به نقطه مشخصي ختم نخواهد شد!
فيگارو

| منبع خبر : فيگارو
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.