باید تکالیف بانک‌ها را بر اساس ظرفیت‌های‌موجودشان تعریف کنیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 77437
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۶:۱۳ |
غلامرضا مرحبا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

باید تکالیف بانک‌ها را بر اساس ظرفیت‌های‌موجودشان تعریف کنیم

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» بابیان اینکه بانک‌ها توان پرداخت وام مسکن را ندارند، اظهار کرد: یکی از دلایل خلق پول در بانک‌ها همین موضوع و تکالیف مالایطاقی است که به بانک‌ها تحمیل می‌شود. هیچ بانکی درروند اجرای تسهیلات حوزه مسکن و ارائه خدمات مخالفت نداشته و ندارد اما موضوع این است که آن‌ها توان پرداخت و ارائه تسهیلات را ندارند.
باید تکالیف بانک‌ها را بر اساس ظرفیت‌های‌موجودشان تعریف کنیم

گروه سیاسی
غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» بابیان اینکه بانک‌ها توان پرداخت وام مسکن را ندارند، اظهار کرد: یکی از دلایل خلق پول در بانک‌ها همین موضوع و تکالیف مالایطاقی است که به بانک‌ها تحمیل می‌شود. هیچ بانکی درروند اجرای تسهیلات حوزه مسکن و ارائه خدمات مخالفت نداشته و ندارد اما موضوع این است که آن‌ها توان پرداخت و ارائه تسهیلات را ندارند. وی افزود: نسبت منابع بانک‌ها با مصارف و حجم تکلیف‌هایی که از سوی دولت تحمیل می‌گردد، در توان‌ بانک‌ها نیست. ازاین‌رو نمی‌توانند درروند اجرا و ارائه خدمات، همکاری داشته باشند. دراین راستا ضرورت دارد تا سطح انتظارات کاهش پیدا کند و واقعی شود. مرحبا تصریح کرد: شایان‌ذکر است تا بگوییم که بانک یک بنگاه اقتصادی است و اگر آن‌ها را ناچار به استفاده از منابع  موجود و ظرفیت‌ها کنیم، شاهد خلق پول خواهیم بود. در صورت ایجاد خلق پول به تورم نیز دامن زده خواهد شد بنابراین نیاز است انتظارات خود را متناسب با‌ توان بانک‌ها تعریف کنیم. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: باید تکالیف را بر اساس ظرفیت‌های‌ موجود بانک‌ها تعریف کنیم. نباید با تکالیف مالایطاقی، بانک‌ها را ناچار به استفاده از منابع غیر‌منطقی کنیم و موجب تأمین اعتبار از مناطق نادرست شویم. او متذکر شد: فرآیندی مبنی بر‌ معرفی بانک‌های مختلف به مراجع قضائی وجود ندارد و این روند را تأیید نمی‌کنم. آنچه که امروز به عنوان یک درخواست مطرح می‌شود این است که انتظارات بر مبنای ظرفیت بانک‌ها شکل بگیرد چراکه بانک‌ها توان پرداخت وام مسکن و تسهیلاتی از این دست را ندارند. 
وی در پایان این گفت‌وگو ابراز کرد: در بودجه عنوان‌شده که ۲۰ درصد از منابع بانک‌ها به حوزه مسکن اختصاص پیدا کند اما‌ چنین روندی به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست. علی‌رغم فشار بسیار بر بانک‌ها اما ظرفیت بانک‌ها به این اندازه نیست و اختصاص چنین درصدی تنها در صورت استقراض و منابع تورم‌زا امکان‌پذیر‌ خواهد بود که امری نادرست است و قیمت تمام‌شده پول را بالا می‌برد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.