بایدن منهای شرافت و عقلانیت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93152
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۵ |
تجارت سیاسی با خون کودکان فلسطینی

بایدن منهای شرافت و عقلانیت

جوبایدن رئیس جمهورآمریکا در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال2020 میلادی، مدعی شد قصد دارد عقلانیت را به سیاست خارجی ایالات متحده باز گرداند و از روش های سلبی و بازدارنده ترامپ در این عرصه فاصله بگیرد.
بایدن منهای شرافت و عقلانیت

جوبایدن رئیس جمهورآمریکا در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال۲۰۲۰ میلادی، مدعی شد قصد دارد عقلانیت را به سیاست خارجی ایالات متحده باز گرداند و از روش های سلبی و بازدارنده ترامپ در این عرصه فاصله بگیرد. وی ( بایدن ) خود وهمراهانش مانند جیک سالیوان و آنتونی بلینکن را نماد درایت و دوراندیشی در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی واشنگتن قلمداد می کرد اما با حضور وی وهمراهانش در کاخ سفید، خطاهای مکرری در این عرصه رخ داد! محصول و ثمره این خطاها، چیزی جز تثبیت گزاره شکست حکمرانی آمریکایی نبوده است.

اکنون در سال ۲۰۲۳ میلادی قرار داریم و یک سال بعد، انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد. بایدن تلاش کرده است در جریان جنگ غزه، از یک سو با حمایت های گسترده خود از نسل کشی کودکان غزه، حمایت لابی آیپک از خود و حزب دموکرات را جلب نموده و این لابی را وادار به عدم حمایت از جمهوری خواهان در انتخابات پیش رو سازد. اصرار بایدن به کنگره جهت ارائه کمک های مالی و تسلیحاتی گسترده به رژیم اشغالگر قدس در جریان تحولات اخیر، ریشه در همین مسئله دارد. اما بخش دیگری از رویکرد اخیر بایدن مربوط به افکار عمومی آمریکاست! بایدن طی روزهای اخیر تلاش کرده است تا خود را به عنوان بازیگری فعال در عرصه سیاست خارجی کشورش معرفی کند . رسانه های وابسته به حزب دموکرات مدام در حال القای این مسئله هستند که بایدن در حمایت از رژیم صهیونیستی و به طور کلی در عرصه سیاست خارجی آمریکا فعال و قدرتمندانه عمل می کند!

 به عبارت بهتر، بایدن تلاش می کند از تحولات رژیم صهیونیستی به عنوان دستمایه ای جهت تقویت موقعیت انتخاباتی خود استفاده کند.اما به نظر می رسد تیر بایدن و دموکراتها به سنگ خورده است! میانگین نظرسنجی های صورت گرفته در خصوص عملکرد دولت بایدن در قبال منازعه رژیم صهیونیستی و غزه نشان می دهد که حدود ۵۶ درصد از شهروندان آمریکایی منتقد رویکرد وی در قبال مناقشه اخیر هستند و تنها ۴۴ درصد با این رویکرد موافق هستند .به نظرمی رسد پس از عقب نشینی مفتضحانه نیروهای ناتو از افغانستان و شکست ناتو در مدیریت صحنه نبرد در اوکراین، شکست دیگری در حوزه سیاست خارجی آمریکا ( این بار در قبال منازعه غزه) در حال تثبیت است. بدون شک پیروزی حماس بر رژیم اشغالگر قدس در عملیات توفان الاقصی تبدیل به یکی از مهم ترین پاشنه آشیل های کاخ سفید خواهد شد.

حمایت مطلق بایدن از رژیم اشغالگر قدس و حتی کودک کشی این رژیم در بیمارستان المعمدانی غزه، بسیاری از رای دهندگان مستقل ( که تعلق خاطری به دو حزب دموکرات  و جمهوری خواه ندارند ) را نیز در خصوص حمایت از وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ به تردید افکنده است. این در حالیست که مواضع خاص ترامپ در قبال جنگ غزه ( هرچند به نیت انتقام از نتانیاهو صورت گرفته است )، منجر به تقویت موقعیت وی در نظرسنجی های عمومی و ایالتی شده است. ترامپ در یکی از تازه ترین مواضع خود، نتانیاهو را بابت شکست سنگین در عملیات توفان الاقصی مورد شماتت قرار داده و در مقابل، از توانایی عملیاتی و اطلاعاتی حماس تمجید کرده است! قطعا رئیس جمهور سابق آمریکا که خود یکی از قاتلان ملت فلسطین محسوب می شود، عمق آسیب پذیری بایدن در منازعه اخیر را درک کرده است. 

 نظرسنجی هایی که بایدن را بهت زده کرده است 
در اهمیت تحولات سیاست خارجی آمریکا برای بایدن ، همین بس که وی در ابعاد اقتصادی و تجاری کارنامه بدی از خود به جا گذاشته و تلاش می کند شکست های داخلی ، مهاجرتی و اقتصادی خود را از طریق بزرگنمایی توانمندی های خود در حوزه سیاست خارجی جبران کند اما این فرمول، نتوانسته برای رئیس جمهور خواب آلود و ناتوان آمریکا گره گشا باشد. نظرسنجی جدید بلومبرگ نیوز و مورنینگ کانسالت نشان می‌دهد در هفت ایالت چرخشی، رای‌دهندگان سیاست‌های اقتصادی جو بایدن را رد کرده‌اند، سیاست‌هایی که شعار اصلی‌ بایدن برای انتخابات ۲۰۲۴ است.

 ایالت‌های چرخشی یا خاکستری ایالت‌هایی‌اند که هیچ‌کدام از دو حزب اصلی در آن‌ها پشتیبانی قاطع ندارند و در پیروزی نامزدها تعیین‌کننده‌اند.به نوشته اکسیوس، در این نظرسنجی ۵۰۲۳ رای‌دهنده شرکت کردند و نتایج نشان می‌دهد ۶۵ درصد رای‌دهندگانی که گفتند اقتصاد برای آن‌ها مهم‌ترین مسئله است از سیاست‌های اقتصادی بایدن ناراضی بودند.بر اساس نتایج نظرسنجی، ۵۱ درصد رای‌دهندگان ایالت‌های چرخشی گفتند اقتصاد کشور در دوره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین، بهتر بود.به گزارش بلومبرگ، در مجموع، فقط ۲۶ درصد رای‌دهندگان شرکت‌کننده در نظرسنجی گفتند سیاست‌های بایدن برای اقتصاد خوب است، در حالی که ۴۹ درصد با این سیاست‌ها مخالف بودند.تجمیع این نظرسنجی ها با نظرسنجی های دیگری که جملگی نارضایتی عمومی نسبت به سیاست خارجی بایدن را نشان می دهد، بیانگر وضعیت نا بسامان رئیس جمهور آمریکا در عرصه سیاسی و اجرایی این کشور است. قطعا لابی در هم شکسته  آیپک نمی تواند تکیه گاه مطمئنی برای عبور بایدن از بحران عدم مقبولیت عمومی تلقی شود! بدیهی است که تحقق نهایی شکست رژیم اشغالگر قدس در جنگ اخیر، به صورت همزمان منجر به قربانی شدن بایدن و نتانیاهو خواهد شد. رئیس جمهور آمریکا بر خلاف آنچه سعی در القای آن دارد، اساسا تسلطی بر صحنه منازعات جاری در منطقه ندارد. فراتر از آن، التماس واشنگتن به بازیگران منطقه ای در عرصه دیپلماسی پنهان مبنی بر جلوگیری از ورود بازیگران دیگر جبهه مقاومت مانند حزب الله  لبنان و انصارالله یمن به معادله نبرد به وضوح بیانگر استیصال آمریکا در این عرصه است.

 در جریان سفر اخیر بایدن به اراضی اشغالی نیز وی از یک سو خود را حامی مطلق جنایات رژیم صهیونیستی معرفی کرد و از سوی دیگر، نتوانست در مذاکرات پنهانی با مقامات صهیونیستی ( چنانچه برخی از این مذاکرات افشا شده ا ست ) ، نگرانی خود را بابت گسترده تر شدن میدان نبرد و ناتوانی مشترک واشنگتن و تل آویو در مدیریت صحنه نبرد کتمان کند. در چنین شرایطی بایدن بازنده ای بیش نیست و گذشت زمان نیز ناکامی وی را تشدید خواهد کرد. محاسبات رئیس جمهور پرادعای آمریکا در خصوص جنگ غزه و احتمالات جاری در آن، به مانند بسیاری از محاسبات دیگر وی در عرصه سیاست خارجی واشنگتن نادرست بوده و عواقب بسیار سختی برای کاخ سفید خواهد داشت. 

نویسنده : سعید سبحانی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.