بایدن در نقطه صفر | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 53664
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۲۵ | 432 بازدید |
افزایش احتمال شکست دموکرات‌ها در انتخابات کنگره و ریاست جمهوری

بایدن در نقطه صفر

 رئیس‌جمهور سابق آمریکا پس از پیروزی اخیر جمهوری‌خواهان در انتخابات فرمانداری ویرجینیا بر دموکرات‌ها، سر از پا نمی‌شناسد! وی در نخستین آزمون انتخاباتی جمهوری‌خواهان پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 توانست بایدن و دموکرات‌ها را در ایالتی مهم، یعنی ویرجینیا شکست دهد!
بایدن در نقطه صفر

گروه بین‌الملل 
 رئیس‌جمهور سابق آمریکا پس از پیروزی اخیر جمهوری‌خواهان در انتخابات فرمانداری ویرجینیا بر دموکرات‌ها، سر از پا نمی‌شناسد! وی در نخستین آزمون انتخاباتی جمهوری‌خواهان پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ توانست بایدن و دموکرات‌ها را در ایالتی مهم، یعنی ویرجینیا شکست دهد!ویرجینیا، ایالتی که در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته خیلی راحت در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت، برای نخستین بار در بیش از ۱۰ سال گذشته فرمانداری جمهوری‌خواه خواهد داشت.گلن یانکین، تاجری که برای اولین بار نامزد منصبی انتخابی شده بود، توانست تری مک‌آلفی، فرماندار سابق و جمع‌کننده کهنه‌کار کمک‌های مالی برای سیاستمداران، را شکست داده و  عده‌ای را هم با خود از خط پایان گذراند. دادستان کل و معاون فرماندار نیز به نامزدهای جمهوری‌خواه رسید   و نفر دوم اولین زن رنگین‌پوستی بود که به این مقام انتخاب شده است. جمهوری‌خواها ن شاید بر مجلس نمایندگان ایالت ویرجینیا نیز مسلط شوند.البته نباید فراموش کرد که این تنها یک انتخابات در یک ایالت بود – میزان مشارکت از انتخابات قبلی فرمانداری در سال ۲۰۱۷ بیشتر بود_ ولی اصلا قابل‌مقایسه با مشارکت ۷۵ درصدی اهالی ویرجینیا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته نبود.اما  به گزارشیBBC، دموکرات‌ها نزدیک بود در انتخابات فرمانداری نیوجرسی هم شکست بخورند، ایالتی که دژ مستحکمی برای دموکرات‌ها محسوب می‌شود. مجموعه این وقایع نشان می‌دهد که ما صرفا با یک پدیده محلی روبه‌رو نیستیم.
 فرمول شکست دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴
اگر ترامپ و همراهانش بتوانند فرمول شکست دموکرات‌ها در انتخابات فرمانداری ویرجینیا را به آوردگاه انتخاباتی سال ۲۰۲۴تعمیم دهند، قطعا کاخ سفید را پس خواهند گرفت، حتی اگر کامالا هریس به‌جای بایدن به‌عنوان نامزد حزب دموکرات معرفی شود. پس از شکست انتخاباتی پارسال، برخی جمهوری‌خواه‌ها نگران این بودند که حزب دموکرات توانسته است ائتلاف سیاسی پایداری با مشارکت شهرنشینان، اقلیت‌های قومی و سفیدپوستان حومه‌نشین ایجاد کند.اما در ایالت ویرجینیا،  جمهوری‌خواهان توانستند  فرمول خودشان را برای پیروزی ارائه دهند. آن‌ها در قدم اول موفق شدند حمایت قاطع رأی‌دهندگان روستانشینی را که در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته به دونالد ترامپ رأی داده بودند حفظ کنند  و در قدم دوم نیز بخشی از حامیان حومه‌نشین دموکرات‌ها را به‌طرف خود برگردانند.
  انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ سرنوشت بازی را  تعیین می‌کند 
بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌ها معتقدند که اگر جمهوری‌خواهان با همین برنامه قدم به انتخابات ۲۰۲۲ بگذارند، بخت بسیار خوبی برای تسخیر کرسی‌های دموکرات ها در حومه‌های شهرها و تسلط بر مجلس نمایندگان خواهند داشت. اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بسیار کوچک است، لذا پیروزی جمهوری‌خواه‌ها نیازمند یک تغییر بزرگ نیست.BBCدر این خصوص می‌گوید:
«سایه شوم نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای سال آینده ( ۲۰۲۲) قطعا باعث وحشت بسیاری از دموکرات‌ها در کنگره شده اس و  شاید  آن‌ها را تکان دهد. طرح‌های اجتماعی و زیرساختی جو بایدن هنوز از کنگره عبور نکرده‌اند، چراکه قانون‌گذاران میانه‌رو و لیبرال بر سر جزئیات طرح اول با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند. اگر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره شکست‌خورده و اکثریت نسبی سنا و مجلس نمایندگان را از دست بدهند، احتمال پیروزی آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بسیار اندک خواهد بود. ناتوانی دموکرات‌ها در پیشبرد طرح‌هایشان در کنگره شاید باعث کاهش مشارکت طرفدارانشان در انتخابات ویرجینیا شده باشد و قطعا در کاهش محبوبیت شخص بایدن در ماه‌های اخیر نقش داشته است. این برداشت که ایالات‌متحده مشکلات عاجلی دارد و دموکرات‌ها با وجود در اختیار داشتن اکثریت کنگره و کاخ سفید نتوانسته‌اند به این مشکلات واکنش نشان دهند شاید رأی‌دهندگان ویرجینیایی را قانع کرده باشد که به جمهوری‌خواه‌ها فرصت بدهند. این اتفاق می‌تواند در دیگر ایالات نیز تکرار شود، ایالاتی که در سال ۲۰۲۰ به نمادهای شکست ترامپ و جمهوری‌خواه تبدیل شده بودند. 
 زنگ خطر برای امنیت آمریکا 
تنها ۱۰ ماه از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره به‌منظور جلوگیری از تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات توسط کنگره می‌گذرد. در روزهای بعدازآن، صحبت‌های نسبتا زیادی راجع به تأثیر درازمدت و کشنده آن وقایع بر حزب جمهوری‌خواه مطرح شد. بعضی از رهبران حزب از رئیس‌جمهور سابق فاصله گرفتند  و دیگران نیز به این موضوع پرداختند که چه‌بسا گرویدن حزب جمهوری‌خواه به پوپولیسم فرهنگی و اقتصادی موردنظر ترامپ کار خطرناکی بوده باشد.
اما در واقعیت انگار رأی‌دهندگان آمریکایی یا حافظه کوتاهی دارند یا حزب جمهوری‌خواه را مسئول خشونت‌های ماه ژانویه نمی‌دانند. حتی برخی از سیاستمداران آمریکایی و فراتر از آن، طرفداران حزب جمهوری‌خواه باوجودآنکه در خصوص  نقش‌آفرینی مستقیم ترامپ در ماجرای حمله به کنگره آگاه هستند، همچنان از وی حمایت می‌کنند. برای آن‌ها اهمیتی ندارد که طرفدار پوپولیسم نامیده شوند یا خیر! آنچه در آمریکا می‌گذرد جای بسی تأمل دارد: رئیس‌جمهوری جدید انتخاب می‌شود و حزبش نیز در کنگره به اکثریت می‌رسد. محبوبیت اولیه جای خود را به برخورد برنامه سیاسی او با باد سیاسی مخالف می‌دهد. حزبی که قدرت را ازدست‌داده است، ناراحت از شکست و عصبانی از نحوه حکمرانی رقیب، اپوزیسیونی متحد ایجاد می‌کند. در طرف مقابل، حزب حاکم درگیر اختلافات داخلی می‌شود  و رأی‌دهندگانش نیز به خاطر محقق نشدن سریع وعده‌ها ناامید می‌شوند و اشتیاق خود را از دست می‌دهند.و وقتی نوبت اولین انتخابات بعدی می‌شود، همه از قدرت حزبی که بیرون قدرت است شگفت‌زده می‌شوند.این پدیده در دوره نخست ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، باراک اوباما و دونالد ترامپ و در دوره دوم ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش نیز مشهود بود.ایالات‌متحده همچنان کشوری بسیار دوقطبی است و شکاف سیاسی عیانی در آن به چشم می‌خورد. اکثریت پایداری برای حکومت‌داری وجود ندارد و بخت نیروهای سیاسی به ماهیت دمدمی رأی‌دهندگان آمریکایی گره‌خورده است. همین موضوع، سردرگمی مزمنی را در عرصه سیاسی و اجرایی آمریکا ایجاد کرده است. درهرحال، خروجی و نتیجه انتخابات ایالتی ویرجینیا، زنگ خطر را برای دموکرات‌ها به صدا درآورده است. درصورتی‌که حزب دموکرات آمریکا نتوانند اقدامی در راستای تغییر این بازی صورت دهند، در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال آتی نیز شکست خواهند خورد. در این صورت، بایدن نسبت به برهه فعلی ( که مجلس نمایندگان و سنا هر دو در دستان دموکرات‌هاست) نیز ناتوان‌تر خواهد شد و شکست وی یا نامزد جایگزینش ( از حزب دموکرات) در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ قطعی خواهد بود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.