بایدن حواسش به کاخ شیشه‌ای خود باشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39733
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۵۸ |
عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

بایدن حواسش به کاخ شیشه‌ای خود باشد

عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به حمله اخیر آمریکا به شرق سوریه با دستور مستقیم بایدن بیان کرد: مسیری که بایدن پیش‌گرفته است ادامه روش‌های غلط ترامپ است.
بایدن حواسش به کاخ شیشه‌ای خود باشد

 گروه سیاسی
عباس مقتدایی، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» ضمن اشاره به حمله اخیر آمریکا به شرق سوریه با دستور مستقیم بایدن بیان کرد: مسیری که بایدن پیش‌گرفته است ادامه روش‌های غلط ترامپ است. آمریکایی‌ها باید به این فهم عمیق برسند که دنیای معاصر با زمان‌های قدیم متفاوت است.مقتدایی گفت: آن‌ها بر اساس دیپلماسی قدیمی که در آن می‌توانستند بزنند و در بروند عمل می‌کنند درحالی‌که امروز هم حقوق بین‌الملل توسعه‌یافته است و هم کشورها منافع ملی خود را بیشتر دریافته‌اند و آمریکا نیز ضعیف‌تر و پر نقص تر از گذشته شده.وی افزود: روزگاری آمریکایی‌ها مدعی بودند که دموکراسی را در جهان متولد کردند اما اکنون خودشان بیش از هر کشور دیگری نیازمند یاری در احیای دموکراسی هستند.مقتدایی عنوان کرد: ترامپ زمانی که به قدرت رسید دیگر حاضر نبود به‌صورت مسالمت‌آمیز قدرت را تحویل دهد و این خلأ درزمینه‌های امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی و مباحث اجتماعی کاملاً مشهود است که آمریکایی‌ها اگرچه هنوز رگه‌هایی از قدرت قبلی رادارند اما ازنظر بنیان و توان بسیار کوچک‌تر شده‌اند.نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: آمریکایی‌ها بدهکارترین کشور دنیا هستند و کافی است بخشی از آسیب‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود تداوم یابد و آن زمان خواهیم دید که چگونه ساختار اقتصادی این کشور فرومی‌ریزد و این ریزش بسیاری از مناسبات جهانی را دستخوش تحولات اساسی خواهد کرد. 
او اظهار کرد: امروز آمریکایی‌ها در منطقه خاورمیانه و خلیج‌فارس و حتی در مناطقی که درهمسایگی اروپایی‌هاست توان ادامه رقابت‌های امنیتی، نظامی و سیاسی را ندارند. بنابراین بایدن باید متوجه باشد که یک کشور ویران‌شده‌ای را از ترامپ تحویل گرفته است و ژست‌های آمریکایی دهه ۷۰ و ۸۰ و دوران بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جوابگوی آمریکای تضعیف‌شده امروز نیست.مقتدایی گفت: آنچه آمریکا در سوریه انجام داد یک اقدام غیرقانونی مضاعف بوده است. اولاً آن‌ها به‌صورت غیرقانونی در سوریه و منطقه حضور پیداکرده‌اند و هیچ مجوزی از دولت‌های منطقه به‌ویژه دولت سوریه ندارند و دوما اقدامی که انجام دادند خلاف مقررات بین‌المللی و تمام اصول پذیرفته‌شده جهانی است.این نماینده افزود: بنابراین سوریه می‌تواند آمریکا را بیش‌ازپیش ضعیف کند. اقدامات ترامپ در دوران اخیر سبب شده تا آمریکا ضربه‌پذیرتر شود و درنتیجه بایدن قد و قواره کشور خودش را متوجه باشد.نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در انتها تصریح کرد: کوچک‌ترین اقدامی که منافع کشورهای منطقه را بیش از این برهم بزند، تبعات خسارت باری برای آمریکایی‌ها خواهد داشت. زیرا این کشور به‌شدت ضربه‌پذیر شده است و استعمار کشورهای منطقه بیش از این نمی‌تواند ادامه پیدا کند و اکنون قدرت‌های بزرگی مانند ایران با سایر قدرت‌های منطقه‌ای هم‌راستا عمل می‌کنند. بنابراین منافع آمریکایی‌ها اقتضا می‌کند در خانه شیشه‌ای که نشسته‌اند، سنگ‌اندازی نکنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.