بانیان قرارداد خسارت آور ویلموتس به دنبال ریاست فدراسیون فوتبال/ تاج نمی‌تواند رییس شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69934
  پرینتخانه » اخبار, ورزشی تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۲ |

بانیان قرارداد خسارت آور ویلموتس به دنبال ریاست فدراسیون فوتبال/ تاج نمی‌تواند رییس شود

مهدی تاج با وجود باز بودن پرونده خسارت آور ویلموتس به دنبال بازگشت به فدراسیون فوتبال است.
بانیان قرارداد خسارت آور ویلموتس به دنبال ریاست فدراسیون فوتبال/ تاج نمی‌تواند رییس شود

در انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال ایران عزیز محمدی، مهدی تاج، میرشاد ماجدی، علیرضا اسدی، محمد آخوندی و امیر واعظ آشتیانی کاندیدهای اصلی ریاست فدراسیون فوتبال هستند. در این میان مهدی تاج با عملکردتاسف بارش در دوره گذشته و خسارات زیادی که در پرونده مارک ویلموتس به فوتبال ایران وارد کرد؛ علیرغم مخالفت ها تائید صلاحیت شد و این موضوع واکنش های بسیاری را در پی داشت. مخالفان معتقدند که به بانیان وضع موجود پرونده ویلموتس نباید اعتماد شود . این افراد نباید هرگز بتوانند به فدراسیون راه یابند. علاوه بر این مهدی تاج که در گذشته نیز با استعفا از فدراسیون جدا شده بود به لحاظ قانونی نباید بتواند به فدراسیون برگردد.

مهدی تاج رییس سابق فدراسیون فوتبال به خاطر ماجراهای مربوط به قرارداد مارک ویلموتس و برخی مسائل دیگر مخالفان زیادی را در مجلس شورای اسلامی با خود می‌بیند. او که اکنون برای ریاست فدراسیون فوتبال کاندیدا شده، از سوی کمیته بدوی تایید صلاحیت خود را نیز دریافت کرده و منتظر است تا با تایید برخی مراجع بتواند دوباره در مجمع فدراسیون برای نشستن روی صندلی ریاست با سایر کاندیداها رقابت کند.

از صبح دیروز فضای رسانه‌ای عجیبی اطراف نام مهدی تاج شکل گرفته است. رییس سابق فدراسیون فوتبال و خالق پرونده ویلموتس گیت که دوباره برای نشستن روی صندلی ریاست خیز برداشته اما با واکنش به‌شدت منفی افکار عمومی و اهالی فوتبال مواجه شده، تلاش کرده با ترفندهای رسانه‌ای فضا را برای ورود دوباره به فوتبال مهیا کند.

در روزهای گذشته بحث تایید صلاحیت مهدی تاج در کمیته بدوی فدراسیون فوتبال به‌شدت داغ بود. برخی تلاش می‌کردند برای تایید صلاحیت تاج از فیفا استعلام گرفته شود اما یاران رییس سابق همه زورشان را زدند که چنین پروسه‌ای صورت نگیرد. اتفاقی که صدای نامزدهای دیگر و تعدادی از اعضای کمیته تایید صلاحیت را درآورد. گفته شده پرونده باز مهدی تاج در خصوص قرارداد با ویلموتس محل دعوای طرفین بوده است.

سیف الله فغانپور مسئول حقوقی پیشین فدراسیون فوتبال در برنامه ای زنده سخنانی درباره حکم دادگاه ویلموتس مطرح کرد که سرشار از ابهام است.
ایمان گودرزی:او درحالی خبری قطعی از صدور حکم پرونده مربی بلژیکی داده که دادگاه هنوز هیچ حکمی در این باره ابلاغ نکرده است. پرونده قرارداد ۷میلیون و ۸۰۰ هزار یورویی برای ۳/۵ سال با حضور مهدی تاج در انتخابات فدراسیون فوتبال دوباره سر زبان ها افتاده و افراد نزدیک به او مدام از یک دستاورد بزرگ می گویند.
اینکه حکم ویلموتس شکسته می شود و پیروزی بزرگ را به نام تاج سند می زنند. فارغ از اینکه گروه حقوقی تیم تاج در این پرونده ، در فیفا به پرداخت غرامت ۶ میلیون یورویی غیر از مبلغ ۲ میلیون یوروی پرداختی محکوم شده اند و همزمان با سرپرستی سیف الله فغانپور، ساختمان فدراسیون فوتبال به عنوان بدهی به شستا ضبط شده است.

*در شرایطی که تنها برای یک جمله و اضافه شدن یک پرانتز و واژه رقم توافقی به قرارداد از سوی ویلموتس ، حالا به جای پرداخت غرامت ۳ ماهه باید فارغ از ۲ میلیون یوروی پرداختی طبق ادعای فغانپور ۳/۵ میلیون یوروی دیگر به مربی بلژیکی پرداخت شود که تنها ۶۰ روز در ایران حضور داشته و بدترین نتایج تاریخ ملی را هم رقم زده است . آن هم مربی ناموفقی که قرارداد قبل و بعد از ایرانش بر اساس شواهد کمتز از سالیانه ۵۰۰ هزار دلار بوده اما با ایران سالیانه ۲/۲ میلیون یورو قرارداد بسته است!
در این شرایط اما پس از تحویل پرونده ایران به دادگاه حکمیت ورزش، با تغییرات در تیم حقوقی فدراسیون که با کمک معاونت حقوقی دولت اتفاق افتاد و سپرده شدن پرونده به وکیل جوان ایرانی، لایحه ای تنظیم شد بر اساس قرارداد سرمربی سابق با باشگاهی مراکشی .دادنامه ای که احتمالا با پرداخت هزینه های دادرسی از سوی فدراسیون فوتبال ایران بزودی منجر به صدور حکم قطعی پرونده می شود.
اما این حکم چیست و چطور فغانپور عدد ۳/۵ میلیون یورو را برایش اعلام می کند محل بحث است. او بی اشاره به پرداختی ۲ میلیون یورویی ابتدایی که وصول شده، عدد ۳ تا ۳/۵ میلیون یورو را مطرح می کند و صحبت از بزرگترین پیروزی تاریخ فوتبال ایران در محاکم حقوقی می کند.

پاسخ صریح وکیل ویلموتس به شایعات/ شانس ۱۵ درصدی ایران در پرونده جنجالی

وکیل فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس می گوید اصلا رایی در خصوص پرونده این مربی صادر نشده است و به هیچ وجه درخواست مربی بلژیکی با دیرکرد به ۱۲ میلیون یورو نرسیده بود.

 روزبه وثوق احمدی به بخش خبری سیما گفت: تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم، به صراحت می‌گویم که هیچ رأیی صادر نشده است. تمام صحبت‌هایی که تا روزهای گذشته توسط رسانه‌ها مطرح می‌شد و متأسفانه امروز از زبان شخصی بیان شد که حداقل تحصیلات حقوقی دارد و سال‌های مسئولیت‌های حقوقی در فدراسیون فوتبال ایران داشته، صرفاً گمانه‌زنی است و هیچ مبنایی نداردمتأسفانه ایشان (فغان‌پور) حتی اطلاعات‌شان در مورد اینکه، رأی در فیفا توسط کدام کمیته صادر شده هم اشتباه بوده و کمیته انضباطی فیفا تصمیم نگرفته است.

واکنش تند سعید آذری به تائید صلاحیت تاج /  به آدم‌های بی‌لیاقت در فدراسیون اعتماد شد

سعید آذری در خصوص تایید صلاحیت مهدی تاج برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال با از سوی کمیته بدوی گفت: کمیسیون اصل نود مجلس اظهار نظری در این خصوص انجام داده است. ضمن اینکه مهدی تاج قبلاً ناراحتی قلبی هم داشت و در بیمارستان بستری شد. او الان منتقدان بیشتری دارد و شرایط را برایش سخت‌تر از قبل می‌کند. اگر تاج با همان رویه کار کند، موفقیتی در کار نیست.

وی درباره پرونده سنگین مالی فوتبال ایران برای مارک ویلموتس که در زمان ریاست مهدی تاج در فدراسیون رقم خورد، تاکید کرد: همانطور که گفته شده، کمیته بدوی صلاحیت تاج را تایید کرده است اما اینکه قوانین کشور چه می‌گوید و چگونه با عوامل آن پرونده برخورد می‌کند را نمی دانم. به هر حال کمیسیون اصل نود هم فوق‌العاده تاثیرگذار است.

«شما به عنوان کسی که سابقه مدیریت در باشگاه‌های فوتبال ایران را دارید، به عملکرد مهدی تاج در فدراسیون فوتبال چه نمره‌ای می‌دهید؟» آذری در پاسخ به این سئوال خاطرنشان کرد: به نظرم تاج کارش را در فدراسیون فوتبال خوب شروع کرد اما بد ادامه داد. اوج مشکلات او به دوره کاری مارک ویلموتس در تیم ملی بر می‌گردد.

عضو سابق مجمع فدراسیون فوتبال یادآور شد: مهدی تاج در آن مقطع زمانی باید از کارلوس کی روش بیشتر حمایت می‌کرد. اگر او به عنوان رئیس فدراسیون از سرمربی تیم ملی حمایت می‌کرد، شانس ماندن این مربی در تیم ملی بیشتر می‌شد. همه چیز بعد از جدایی کی روش و آمدن ویلموتس شروع شد.

آذری ادامه داد: مهدی تاج در فدراسیون فوتبال به یکسری از آدم‌ها که واقعاً تخصص و لیاقت نداشتند، بیش از اندازه اعتماد کرد. من این را به خود تاج هم گفته بودم. عملکرد تاج را این آدم‌ها هم زیر سئوال بردند. اگر یادتان باشد مدتی هم در هیات رئیسه سازمان لیگ فوتبال بودم. وقتی دیدم نمی‌توانم با آن گروه کار کنم و استقلال کاری ندارم، استعفا کردم. دلیلش را همان زمان به تاج گفتم. او از اعتماد زیاد به یکسری‌ها ضربه خورد در حالی که متخصصان زیادی وجود داشتند که تاج می‌توانست از آنها کمک بگیرد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود بحث بازگشت کارلوس کی روش به تیم ملی از سوی مهدی تاج به صورت هدفمند و به عنوان یک بازی رسانه‌ای برای حضور در انتخابات فدراسیون مطرح شده است، اظهار کرد: الان چند موضوع است که مدام مطرح می‌شود. مثلاً می‌گفتند یکی از کاندیداها شرایط را فراهم و با نهادهای نظارتی برای حضور در انتخابات صحبت کرده و مجوز هم گرفته است. این هم مثل بحث بازگرداندن کی روش به تیم ملی بازی رسانه‌ای است.

مدیرعامل سابق باشگاه‌های ذوب آهن و فولاد خوزستان تاکید کرد: برای سرمربی تیم ملی ایران و دراگان اسکوچیچ باید تا آخرین بازی تدارکاتی قبل از حضور در جام جهانی صبر کرد. اگر یادتان باشد ایویچ هم قبل از جام جهانی ۱۹۹۸ بعد از یک بازی دوستانه مقابل آاس رم برکنار شد. فکر می‌کنم تیم ملی شرایطی دارد که هنوز آبستن حوادث است. اگر این وضعیت فعلی مدیریت و کنترل نشود، اردوهای تیم ملی پرتنش خواهد شد.

آذری در پایان گفت: ضمن اینکه ممکن است هرکسی به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شود، سرمربی جدیدی انتخاب کند. با این حال معتقدم بازگشت کارلوس کی روش با وجود محبوبیت شدیدی که بین بعضی از ملی پوشان دارد، سخت و دشوار است. ضمن اینکه یک بازیکن هم باید تنها وظایف خودش را در زمین انجام بدهد. این وضعیتی که ایجاد شده، نتیجه نبود مدیریت است.

 امیدواری برای فوتبال ایران؛ تاج نمی‌تواند در انتخابات فدراسیون نامزد شود!

 

واکنش حجت‌الاسلام پژمانفر به تائید صلاحیت تاج برای حضور در فدراسیون فوتبال

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به تائید صلاحیت مهدی تاج برای نامزدی رئیس فدراسیون فوتبال واکنش نشان داد.

وی در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «تا زمانیکه پرونده فساد قرارداد ویلموتس تعیین تکلیف نشده و افراد از اتهاماتی که متوجه آنان شده، تبرئه نشوند، حضور این افراد مذکور در فدراسیون فوتبال قانونی نیست».

 

با کنار هم قرار دادن برخی فعالیت ها به نظر می‌رسد ماشین پروپاگاندا برای تلطیف فضا به نفع رییس سابق فدراسیون فوتبال به راه افتاده تا او بتواند دوباره به مسند ریاست برسد. در این بین برخی نهادها نیز با مهدی تاج در حال همکاری هستند. از برخی کمیته‌های فدراسیون گرفته که رقبای تاج را از صحنه کنار می‌زنند و تایید صلاحیت صوری صادر می‌کنند تا نهادهای نظارتی و حتی برخی برنامه‌های صداوسیما.

به نظر می رسد حضور تاج در فدراسیون فوتبال با توجه به افتضاح پرونده ویلموتس و خساراتی که به کشور وارد کرده غیر قانونی باشد.

پرونده فساد در قرارداد ویلموتس همچنان در دست قوه قضاییه بوده و باز می باشد چگونه میتوان انتظار داشت کسانی که باعث و بانی پرونده ویلموتس بوده اند دوباره به فدراسیون برگردند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.