بانک مرکزی نباید به‌صورت دستوری وارد فعالیت‌های تدوین نرخ ارز بشود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68493
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰:۲۱ |
مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی:

بانک مرکزی نباید به‌صورت دستوری وارد فعالیت‌های تدوین نرخ ارز بشود

مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی در تشریح ضرورت کنترل بانک مرکزی بر‌ نرخ ارز به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: کنترل بانک مرکزی بر وضعیت ارز اهداف متعدد و مختلفی دارد. مهم‌ترین هدف برای کنترل نرخ ارز از سوی بانک مرکزی، سیاست‌های رشد و مدیریت نقدینگی است. وی افزود: مدیریت نوسانات ارزی و هدایت ارز به‌سوی فعالیت‌های اولویت‌دار از دیگر اهداف کنترل وضعیت ارز از سوی بانک مرکزی است چراکه منابع ارزی در شرایط کنونی، محدود است و اولویت‌دهی فعالیت‌های ارزی بسیار اهمیت دارد.
بانک مرکزی نباید به‌صورت دستوری وارد فعالیت‌های تدوین نرخ ارز بشود
گروه اقتصادی
مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی در تشریح ضرورت کنترل بانک مرکزی بر‌ نرخ ارز به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: کنترل بانک مرکزی بر وضعیت ارز اهداف متعدد و مختلفی دارد. مهم‌ترین هدف برای کنترل نرخ ارز از سوی بانک مرکزی، سیاست‌های رشد و مدیریت نقدینگی است. وی افزود: مدیریت نوسانات ارزی و هدایت ارز به‌سوی فعالیت‌های اولویت‌دار از دیگر اهداف کنترل وضعیت ارز از سوی بانک مرکزی است چراکه منابع ارزی در شرایط کنونی، محدود است و اولویت‌دهی فعالیت‌های ارزی بسیار اهمیت دارد. محمدخانی تصریح کرد: جهت‌دهی اقتصاد به‌سوی سیاست‌های کلان از مسیر تخصیص منابع ارزی اولویت‌دار از رویکردهای ضروری‌ سیستم بانکداری کشور است. ‌بانک مرکزی باید با تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری به‌سوی سیاست‌های کلان کشور حرکت و منابع ارزی را مدیریت کند.کارشناس مسائل مالی و بانکی همچنین خاطرنشان کرد: تقویت ارزش پول ملی از وظایف بانک مرکزی و مؤلفه‌های مهم در سیاست‌گذاری کلان کشور است. تقویت پول ملی می‌تواند در راستای حمایت از واردات و صادرات نیز مؤثر‌ واقع شود. 
او اضافه کرد: بانک مرکزی به‌منظور حمایت از کالای داخلی می‌بایست نرخ ارز را در مقطع‌های مشخص کنترل کند. منظور از کنترل مقطعی این است که مطابق عرضه و تقاضا، نرخ ارز کنترل گردد تا جهت‌دهی فعالیت‌ها نیز مشخص شود. 
وی‌ متذکر شد: تدوین دستوری نرخ ارز از وظایف بانک مرکزی نیست و از منظر علم بانکداری و سیاست‌های اقتصادی توصیه نمی‌گردد. بانک مرکزی به‌منظور تشویق سرمایه‌گذاری خارجی باید سیاست‌های درستی را اتخاذ کند و تدوین دستورالعمل‌های انگیزشی را در دستورکار‌ خود قرار دهد. 
 نرخ ارز تابع عرضه و تقاضاست
محمدخانی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصادی، موضوع استقلال بانک مرکزی‌ است. بانک مرکزی در تمامی موضوعات اقتصادی کشور تحت عنوان نهاد مالی مؤثر مطرح است. این نهاد می‌بایست مستقل باشد و کمترین تأثیر را عوامل پیرامون خود کسب کند؛ به همین سبب‌ ضرورت دارد تا از مسیر استقلال و مشخص خود، ابزارهای رشد اقتصادی را فراهم سازد. 
 کارشناس مسائل مالی و بانکی یادآور شد: در تمامی کشورهایی که بانک‌ مرکزی‌شان از استقلال مالی و سیاست‌گذاری مستقل برخوردار نیست پیش‌برد منافع با مشکل مواجه است و با اهداف کشور مغایرت دارد. 
وی در پایان این گفت‌وگو بیان کرد: مؤلفه استقلال بانک مرکزی‌ باید در تمامی تصمیم‌گیری‌های مالی و مهم کشور لحاظ شود. بانک مرکزی نباید به‌صورت دستوری وارد فعالیت‌های تدوین نرخ ارز گردد چراکه نرخ ارز تابع عرضه و تقاضاست. 
|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.