بازی تکراری گروسی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54275
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۰۷ |
رمزگشایی از سفر مدیرکل آژانس به تهران

بازی تکراری گروسی

 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوباره عزم خود را برای سفر به تهران و دیدار با مقامات کشورمان جزم کرده است. این سفردر آستانه برگزاری نشست شورای حکام و مهم‌تر از آن برگزاری دور جدید مذاکرات وین صورت می‌گیرد.
بازی تکراری گروسی

گروه بین‌الملل
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوباره عزم خود را برای سفر به تهران و دیدار با مقامات کشورمان جزم کرده است. این سفردر آستانه برگزاری نشست شورای حکام و مهم‌تر از آن برگزاری دور جدید مذاکرات وین صورت می‌گیرد. به نظر می‌رسد گروسی در حال تکرار همان بازی نخ نمای گذشته خود در قبال کشورمان است، استفاده از ابزارهای ظاهرا حقوقی جهت تأمین اهداف سیاسی غرب. این مسئله، منبعث از بازی مشترک آژانس، اتحادیه اروپا و آمریکا درتقابل با کشورمان است.
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دعوت‌شده به ایران سفر کند. رافائل گروسی پیش‌تر گفته بود مایل است پیش از نشست شورای حکام در ۲۲ نوامبر با مقامات ایران دیدار کند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری خود  اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «به‌زودی» به ایران سفر خواهد کرد.به گفته خطیب‌زاده، ایران از گروسی دعوت کرده  و منتظر پاسخ اوست.
روز جمعه ۲۱ آبان، خبرگزاری رویترز نوشت گروسی تماس نگرفتن دولت رئیسی با او برای مذاکره درباره چند موضوع مهم ر«تعجب‌برانگیز»دانسته است!
به گزارش رویترز گروسی امیدوار بود که پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۲ نوامبر (اول آذر) بتواند با مقامات ایران دیدار کند اما از او دعوتی برای این سفر صورت نگرفته است.بااین‌حال به نظر می‌رسد هدف گروسی از بیان این جمله، ایجاد فضایی منفی علیه کشورمان در آستانه برگزاری نشست شورای حکام و مذاکرات وین باشد. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درصدد القای این گزاره است که ایران اساسا قصد شفاف‌سازی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود را ندارد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهدات خود در قبال آژانس را به دنبال نقض عهد صریح آمریکا و تروئیکای اروپایی در برجام صورت داده و آژانس نیز قطعا نمی‌تواند از ایران مطالبه کند تا به نظارت‌های فراپادمانی« آن‌هم بدون بهره‌مندی از مزایای رفع کامل تحریم‌ها» تن دهد.
درهرحال، به گفته سعید خطیب‌زاده، ایران از مدیرکل آژانس دعوت کرده و منتظر اعلام تاریخ این سفر از جانب اوست. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته گروسی در این سفر با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز دیدار خواهد کرد.مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سوم نوامبر در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: آژانس از
ماه فوریه تاکنون قادر به دسترسی به اطلاعات و تصاویر دوربین‌های نصب‌شده برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران یا مونیتورهای آنلاین غنی‌سازی و مهرهای الکترونیکی برای جلوگیری از دست‌کاری اطلاعات نیست.بااین‌حال گروسی روایت ناقصی را از این ماجرا نقل کرده است. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مصوبه مجلس شورای اسلامی و فراتر از آن، اصرار دولت و مجلس کشورمان در خصوص عدم مواجهه سیاسی آژانس با پرونده حقوقی کشورمان را به‌صورت کامل فراموش کرده است. همچنین گروسی سوابق غیرقابل‌دفاع بازرسان آژانس که برخی از آن‌ها افراد وابسته به سرویس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند را نادیده انگاشته است.
 صورت‌مسئله چیست؟
جمهوری اسلامی از آذرماه ۹۹ برای فعالیت‌های نظارتی بازرسان آژانس محدودیت‌هایی قائل شد و از اسفندماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به حال تعلیق درآورد. یکی از این محدودیت‌ها جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به داده‌های دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران بود که رفع آن به موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین در یک دوره زمانی مشخص موکول شده بود. بااین‌حال زیاده‌خواهی آمریکا در ۶ دور مذاکرات وین سبب شد تا این روند به سرانجام نرسد.
در چنین شرایطی مسلم بود که جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانست و در حال حاضر نیز نمی‌تواند به‌صورت یک‌طرفه نظارت‌های فراپادمانی آژانس را بپذیرد. آژانس در برهه زمانی کنونی نه به‌عنوان یک سازمان بین‌المللی مستقل بلکه به‌عنوان یک متغیر وابسته به آمریکاست که می‌خواهد با ایران مذاکره کند. این روزها شاهد بازی آژانس و اعمال فشار‌ بر ایران هستیم که برای تمدید توافق با ایران مطالبی را مدعی می‌شود که صحت ندارند  درعین‌حال آمریکا می‌خواهد از ظرفیت آژانس برای اعمال فشار بر ایران در آستانه برگزاری دور هفتم و تعیین‌کننده‌ترین دور مذاکرات استفاده کند. سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه کشورمان نباید در اینجا آژانس را به‌مثابه یک بازیگر مستقل و رفتار آن را به‌مثابه رفتار بازیگر و نهاد بین‌المللی مدنظر قرار دهند، باید از خواسته‌هایی که مقامات آژانس از ایران خواهند داشت، رمزگشایی شود و گارد بسته ما در مقابل فشار‌های آژانس حفظ شود.
 پیش‌بینی رفتار آژانس 
فراموش نکنیم پیوندی که همواره بین آمریکا و آژانس وجود داشته است در روز‌های منتهی به دور هفتم مذاکرات پررنگ‌تر می‌شود، لذا باید اتصال و ارتباط این دو با یکدیگر را به‌صورت کامل در نظر داشت.
در جریان تصویب قطعنامه ضد ایرانی علیه ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ( سال گذشته) نیز هم‌پوشانی  استراتژیک –تاکتیکی دولت ترامپ، تروئیکای اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران کاملا مشهود بود. در این معادله، همراهی آژانس و سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه را نیز نمی‌توان نادیده انگاشت.  صورت‌بندی بازی اروپائیان در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد. سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به‌خوبی آگاه هستند که صدور قطعنامه‌ای جدید علیه ایران  آن‌هم در شرایطی که مجادله بر سر نحوه بازگشت آمریکا به برجام بالاگرفته است
تا چه اندازه‌ای می‌تواند صحنه منازعه میان ایران و غرب بر سر توافق هسته‌ای را پیچیده‌تر سازد.این پیچیدگی همان مؤلفه‌ای است که اروپائیان به دنبال آن هستند. آن‌ها معتقدند که «پیچیده سازی صحنه بازی» منجر به ایجاد فضای مجهول و مبهمی خواهد شد که در قالب آن، می‌توانند ایده‌هایی مانند «بازگشت مشروط به برجام»بازگشت پوچ به برجام و   انعقاد توافق موقت به‌جای بازگشت به برجام را پیاده سازند. ازاین‌رو رفتار اخیر اروپائیان در آژانس ، در ارتباط با متغیری مهم‌تری به نام برجام قابل تفسیر است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.