بازارچه‌های مرزی ایران و ‌پاکستان موجب بهبود معیشت نواحی مرزی خواهد شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68187
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۴۸ |
ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی:

بازارچه‌های مرزی ایران و ‌پاکستان موجب بهبود معیشت نواحی مرزی خواهد شد

ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان با اشاره به سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران، راه‌اندازی بازارچه‌های‌ مرزی را یک ضرورت دانست و به خبرنگار‌ «رسالت» عنوان کرد: به طورتقریبی استان سیستان و بلوچستان ۹۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد که حدود ۴۰۰ کیلومتر هم‌جوار و مربوط به سراوان است.
بازارچه‌های مرزی ایران و ‌پاکستان موجب بهبود معیشت نواحی مرزی خواهد شد

گروه سیاسی
ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان با اشاره به سفر وزیر خارجه پاکستان به تهران، راه‌اندازی بازارچه‌های‌ مرزی را یک ضرورت دانست و به خبرنگار‌ «رسالت» عنوان کرد: به طورتقریبی استان سیستان و بلوچستان ۹۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور پاکستان دارد که حدود ۴۰۰ کیلومتر هم‌جوار و مربوط به سراوان است. وی افزود: در زمان‌های گذشته به دلیل آنکه خطوط مرزی روستا‌ها را نصف می‌کرد، مردم ایران و پاکستان با یکدیگر ارتباط داشتند و فعالیت تجاری انجام می‌دادند. به‌موجب‌ این ارتباط‌‌ها، مشترکات اقتصادی ایجاد می‌شود و امنیت پایدار برای دو کشور‌ در نقاط مرزی رقم می‌خورد. فاضلی تصریح کرد: در طول تاریخ گذشته، بی‌آنکه نیروهای نظامی مستقر شوند، مرز حفظ می‌شد و ارتباطات گسترش می‌یافت. به‌موجب پیوند این کشور، معاندین و جریان استکبار نیز با کاهش قدرت مواجه می‌شدند و قادر به جولان و جنجال‌آفرینی نبودند. نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: امروز پاکستان نیازمند تکنولوژی ایران است و ایران نیز نیازمند کشاورزی پاکستان می‌باشد. گسترش ارتباط این دو کشور و ایجاد بازارچه‌های مرزی بهترین روش برای ایجاد دادوستد پایدار و شکستن تحریم‌هاست. در راستای تحقق این مهم، سفرهایی به پاکستان داشتیم و لاول بوتو زرداری،  وزیر خارجه پاکستان نیز به تهران آمد. متأسفانه در جریان این سفر علی‌رغم تبیین ضرورت گسترش روابط ایران و پاکستان اما نشست‌ گروه دوستی برگزار نشد. او اضافه کرد: جلسات برگزارشده از سوی گروه دوستی جدی گرفته نمی‌شود و ایجاد بازارچه‌های‌ مرزی به‌عنوان یک ضرورت شناخته نمی‌شود. می‌بایست از این موضوع به‌عنوان یک امر تحریم شکن یادکرد.
عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در پایان این گفت‌وگو بیان داشت: گسترش تعاملات مرزی ایران و پاکستان می‌تواند محرومیت شهرهای مرزی را از بین ببرد و موجب رونق و افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی شود.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.