بارش‌ها در ۲۵ استان منفی شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91422
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۸:۳۷ |

بارش‌ها در ۲۵ استان منفی شد

بررسی آمار بارش‌ها در کشور نشان می‌دهد در ۲۵ استان میزان بارش‌ نسبت به دوره بلندمدت منفی است. در استان تهران میزان بارش‌ها ۴۱.۱ درصد کاهش یافته است.
بارش‌ها در ۲۵ استان منفی شد

بر اساس اطلاعات پهنه‌ای بارش سازمان هواشناسی از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ شهریورماه بارش‌ها در کشور در مقایسه با بارش‌های دوره بلند مدت ۲۰.۴ درصد کاهش یافته است.

بیشترین کاهش بارش با ۵۲.۵ درصد مربوط به استان‌ خراسان رضوی است. در بازه اشاره شده بارش در این استان ۹۸.۳ میلیمتر بوده در حالی که در دوره بلندمدت میزان بارش‌ها ۲۰۶.۹ میلیمتر بوده است. استان سمنان با کاهش ۴۶.۲ درصدی بارش‌ها پس از خراسان رضوی کم‌بارش‌ترین استان کشور در سال آبی جاری بوده است. میزان بارش‌ها در سمنان ۵۹.۲ میلیمتر بوده است.

پس از این استان، قزوین با رشد منفی ۴۳.۷ درصدی بارش‌ها قرار دارد. در دوره بلندمدت بارش‌ها در این استان ۳۰۵.۶ میلمتر بوده در حالی که در سال آبی جاری بارش‌ها ۱۷۲.۱ میلیمتر بوده است.

بارش‌ها در سیستان و بلوچستان نیز ۴۳ درصد کاهش یافته است. میزان بارش در این استان طی سال آبی جاری تا ۱۹ شهریورماه ۵۷.۱ میلیمتر بوده است. در استان‌های ساحلی دریای خزر یعنی گیلان، مازندران و گلستان میزان بارش‌ها به ترتیب ۲۰.۴ درصد، ۲۴.۳ و ۳۴.۸ درصد کاهش یافته است.

در استان تهران طی بازه اشاره شده میزان بارش‌ها ۴۱.۱ درصد کاهش یافته است؛‌ در دوره بلندمدت میزان بارش‌ها در پایتخت ۲۷۶.۸ میلیمتر بوده که امسال به ۱۶۳.۲ میلیمتر کاهش یافته است.

در ۶ استان ایلام، بوشهر، خوزستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد میزان بارش‌ها نسبت به دوره بلندمدت بیشتر بوده است.

به گزارش تسنیم، در مجموع اطلاعات پهنه‌ای بارش سازمان هواشناسی نشان می‌دهد بارش‌ها در کشور رشد منفی ۲۰.۴ درصدی داشته است؛ میزان بارش‌ها از ۲۳۴.۸ میلیمتر به ۱۸۶.۹ میلیمتر کاهش یافته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.