باب دخترانه بهشت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45104
  پرینتخانه » اسلایدر, فرهنگی تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹ |
رضاخان می‌خواست قم واتیکان اسلامی شود اما قم فلورانس اسلامی شد

باب دخترانه بهشت

مانده‌ام در مدح قم بنویسم، یا در مدح ملیکه قم. در مدح شهری که در هوایش حب اهل بیت را پخش کرده‌اند، در مدح شهری که حرم تمام ائمه است. من بعید می‌دانم قبل از نفس کشیدن دختر امام موسی ابن جعفر در این شهر، قم حرم اهل بیت شده باشد
باب دخترانه بهشت

گروه فرهنگی 
مانده‌ام در مدح قم بنویسم، یا در مدح ملیکه قم. در مدح شهری که در هوایش حب اهل بیت را پخش کرده‌اند، در مدح شهری که حرم تمام ائمه است. من بعید می‌دانم قبل از نفس کشیدن دختر امام موسی ابن جعفر در این شهر، قم حرم اهل بیت شده باشد. بعید می‌دانم قبل از نزول اجلال خواهر حضرت علی ابن موسی شهر علم آل محمد شده باشد یا این‌که قبل از ورود عمه محمد ابن علی علیه السلام بنا به روایت پیامبر دری از درهای بهشت باشد. طبق آنچه پیامبر به امیرالمؤمنین فرمود قم چهارمین زمینی است که به سمت ولایت مولا شتافت. هیهات از شرفی که حضور حضرت معصومه به قم داد. من اهل قمم و هیچ کجا برایم قم نمی‌شود.
نه چون آنجا به دنیا آمدم، خیلی کمتر از این حرف‌ها توفیق سکونت در آن شهر را داشتم اما گمانم قم می‌تواند خانه همه باشد. اگر می‌تواند حرم همه اهل بیت باشد، چرا خانه تمام شیعیان نباشد؟ چه داشت قدم این بانو و چه بود نفس او که به یمنش قم مدینه العلم جهان اسلام شد. این خانم دعا کرد به جان این مردم که این شهر این‌گونه قبله اهل علم شد. روضه خواندن در روز ولادت دور از ادب است، اما حضرت معصومه شاید با دیدن استقبال مردم قم، یاد استقبال مردم شام افتاد و از عمق جان پاکش این خاک را دعا کرد. می‌گویند رضاخان در ذهن داشت که قم را کشور جدایی از ایران اعلام کند که توسط روحانیون اداره شود، درست مثل واتیکان. رضاخان می‌خواست این‌گونه کلک دین را از ایران بکند. او می‌دانست تا روحانیون در این مملکت نفوذ دارند نمی‌تواند مملکت سکولاری که در نظر داشت را بسازد. این حرکت تبعید هوشمندانه‌ای بود، زندانی خوش‌اسم برای علمای دین. واتیکان اسلامی. اما خدا طوری رقم زد که قم تبدیل شد به مبدأ رنسانس اسلامی. قم نه واتیکان، که تبدیل به فلورانس شد. همان شهری که در ایتالیا نطفه تمدن جدید غرب در آن بسته شد. قم نیز قلب تپنده تمدنی شد که خورشید آن در آینده نزدیک طلوع خواهد کرد و طلیعه آن را در انقلاب اسلامی می‌بینیم. قم، شهر خواهر عالم آل محمد، مهد علم اسلامی که هوایش هنوز بوی نفس هزاران عالم و عارف و فیلسوف و فقیه و مرجع تقلید را در خود دارد. حوزه قم سفره علم فاطمه معصومه است و خانم سفره‌دار دل مردم قم. حضرت معصومه برای مردم آن شهر همسایگی می‌کند و بسا که بتوانم بگویم خواهری می‌کند. بگذریم، زیاده عرضی نشود. پایان سخن این‌که برای این که آدم به دخترها حسادت کند و ته دلش گاهی بگوید ای کاش دختر بودم دلیل و بهانه کم نیست. این‌قدر حدیث و روایت در شأن و منزلت دخترها داریم که این حسادت اصلا بدون توجیه نیست. اما برتر از همه دلایل این است که شاید حضرت معصومه به دخترها طور دیگری نگاه کند. به عنوان یک قمی عرض کنم که کریمه اهل بیت خیلی بامعرفت است. ولادتش مبارک همه علمای حوزه، همه اهل قم و همه محبین اهل بیت و خصوصا مبارک دخترها، ولادت دوست بامعرفتشان.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.