ایمپلنت دندان، انواع و مدت زمان اجرا + مزایا و معایب - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73245
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴ |

ایمپلنت دندان، انواع و مدت زمان اجرا + مزایا و معایب

تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلفی مانند بالا رفتن سن و پوسیدگی شدید دندان‌‌ها، کشیدن دندان، شکستن دندان و غیره ممکن است یک یا چند دندان خود را برای همیشه از دست بدهند و جای خالی دندان‌ها روی ظاهر و طرح لبخند آن‌ها تاثیر منفی داشته‌ باشد و غذاخوردن آن‌ها را نیز با مشکل مواجه کند‌.
ایمپلنت دندان، انواع و مدت زمان اجرا + مزایا و معایب

 

تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلفی مانند بالا رفتن سن و پوسیدگی شدید دندان‌‌ها، کشیدن دندان، شکستن دندان و غیره ممکن است یک یا چند دندان خود را برای همیشه از دست بدهند و جای خالی دندان‌ها روی ظاهر و طرح لبخند آن‌ها تاثیر منفی داشته‌ باشد و غذاخوردن آن‌ها را نیز با مشکل مواجه کند‌. یکی از بهترین روش‌های جایگزین‌کردن دندان‌های از دست رفته در علم دندانپزشکی روش ایمپلنت دندان است. در این روش که به کاشت دندان نیز معروف است، یک پیج فلزی به جای ریشه دندان در استخوان فک قرار داده می‌شود و سپس یک دندان مصنوعی روی پیچ نصب می‌شود. در این روش دندان جدید درست مشابه دندان طبیعی فرد است و از نظر کارایی و ظاهر هیچ تفاوتی با دندان‌های خود او ندارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره ایمپلنت دندان، انواع آن، مدت زمان اجرا، مزایا و معایب آن و هم‌چنین شرایط ایمپلنت اقساطی در اختیار شما قرار دهیم.

ایمپلنت دندان چیست و انواع آن کدام است؟

ایمپلنت دندان یکی از جدیدترین روش‌های جایگزین‌کردن دندان‌های طبیعی از دست‌رفته‌ است که از یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم که به عنوان ریشه در استخوان فک کاشته می‌شود و یک دندان مصنوعی که روی پایه فلزی نصب می‌شود، تشکیل شده‌است. در ایمپلنت دندان پایه فلزی شبیه پیچی است که از طریق یک سوراخ در استخوان فک نصب می‌شود. این پایه با داشتن خواص غیر مغناطیسی در برابر عواملی مانند اسید، نمک، اکسیژن و غیره از مقاومت بالایی برخوردار است و با استخوان فرد بیمار به خوبی سازگاری دارد. دو قسمت اصلی در ایمپلنت دندان عبارتند از: قسمت کاشته‌ شده در استخوان فک یا Fixture و قسمت تاج مصنوعی دندان یا Abutment. بر روی تاج مصنوعی دندان از روکش ایمپلنت یا پروتز دندانی که رنگ آن مشابه دندان‌های دیگر فرد باشد، استفاده می‌شود‌.

انواع ایمپلنت از نظر نحوه کاشت به چهار گروه شامل ایمپلنت اندواستیل، ایمپلنت ساب پریواستیل، ایمپلنت یک مرحله‌ای و ایمپلنت دو مرحله‌ای تقسیم می‌شود‌. ایمپلنت اندواستیل از یک پایه تیتانیومی ساخته شده‌است و به عنوان رایج‌ترین نوع ایمپلنت شناخته می‌شود‌. برای افرادی که‌ استخوان فک مقاومی ندارند از ایمپلنت ساب پریواستیل استفاده می‌شود. در انواع یک، مرحله لثه فقط یک بار جراحی می‌شود و مقداری از پایه فلزی کاشته‌شده در فک از لثه بیرون می‌زند تا تاج دندان روی آن نصب شود. در انواع دو مرحله‌ای که به عنوان پرطرفدارترین نوع کاشت دندان محسوب می‌شود، ابتدا در مرحله اول ایمپلنت در داخل استخوان فک جاسازی می‌شود و دندانپزشک متخصص با کمک بخیه لثه بیمار را می‌بندد. بعد از حدود دوماه در مرحله دوم جراحی تاج و روکش به پایه وصل خواهد شد.

مراحل ایمپلنت دندان|ایمپلنت دندان چیست؟|عمل جراحی ایمپلنت دندان|مراقبت های بعد از ایمپلنتایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت دندان، افزایش زیبایی و بهبود طرح لبخند افراد است. خالی‌شدن جای دندان‌ها مخصوصا در قسمت دندان‌های جلویی تاثیر زیادی در کاهش زیبایی افراد دارد و با کاشت دندان می‌توان به سادگی این مشکل را برطرف کرد و اعتماد به نفس از دست‌رفته فرد را دوباره به او بازگرداند. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت، سرعت بسیار بالای آن است. اگر فردی که دندان خود را از دست داده‌ است دارای سلامتی کامل باشد و استخوان فک مقاومی داشته‌باشد، با سرعت بسیار بالایی می‌توان مراحل ایمپلنت یا کاشت دندان را روی او انجام داد. طول عمر و ماندگاری بالا نیز به عنوان یکی از مزایای مهم ایمپلنت به شمار می‌رود. اگر فرد بعد از کاشت دندان، نکات بهداشتی دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، تا مدت‌های طولانی می‌تواند از دندان ایمپلنت شده در دهان خود استفاده کند. جویدن غذا با این نوع دندان به مراتب راحت‌تر از دندان‌های مصنوعی است؛ زیرا درست مانند دندان‌های طبیعی در دهان بیمار، بدون لغزش و کاملا ثابت هستند و تمیز کردن آن‌ها نیز به روش خاصی نیاز ندارد. فقط کافی است نخ دندان بکشید و به موقع مسواک بزنید.

معایب ایمپلنت دندان شامل چه مواردی است؟

روش ایمپلنت با وجود مزایای زیادی که به همراه دارد، در برخی از مواد دارای معایبی نیز می باشد که عبارتند از:

 • احتمال آسیب دیدن بافت لثه
 • ایجاد آسیب‌های سینوسی با ایمپلنت در فک بالا
 • ایجاد آلرژی
 • عفونت‌های دندانی
 • بروز عوارض جانبی
 • ایجاد احساس درد
 • متورم‌شدن صورت و لثه
 • کبودی و خونریزی بعد از جراحی لثه
 • میکرو جا‌به‌جایی ایمپلنت در ایمپلنت فوری
 • امکان آسیب به دندان‌های مجاور

مدت زمان اجرای ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟‌

این سوالی است که اکثر افرادی که قصد ایمپلنت دندان را دارند از دندانپزشکی که قرار است مراحل ایمپلنت را بر روی فک آن‌ها انجام دهد، می‌پرسند. این فرآیند دارای چند مرحله شامل کشیدن دندان، پیوند استخوان در صورت نیاز، قراردادن پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک و قراردادن تاج است. کشیدن دندان تا پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت آلیاژ تیتانیوم و قراردادن تاج، حدودا پنج تا هشت ماه به طول می‌انجامد.

آشنایی با مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

همه افراد بعد از ایمپلنت یا کاشت دندان باید برای ترمیم و بهبود دندان جراحی‌ شده یک سری نکات را رعایت کنند‌. بیماران بعد از جراحی ایمپلنت باید استراحت کرده و فعالیت‌های بدنی خود را محدودتر کنند و تا دو روز از انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزند. بعد از جراحی باید تحت نظر پزشک برای کاهش احساس درد در محل کاشت استوانه فلزی تیتانیومی از داروهای مسکن استفاده شود‌. نوشیدن چای و مشروبات الکلی، کشیدن سیگار و خوردن غذاهای سفت، تا چند روز ممنوع است. خوردن آب میوه، بستنی، یخ در بهشت، دسر، پوره، ماست، میلک شیک و به طور کلی خوراکی‌های نرم مانعی ندارد. برای جلوگیری از بوی بد دهان و تسریع روند بهبودی جای زخم جراحی، از دهانشویه‌ استفاده می‌شود‌. بعد از جراحی ایمپلنت ناحیه صورت متورم می‌شود و این موضوع کاملا طبیعی است، چون به هر حال یک شکاف عمیق روی لثه و یک سوراخ در استخوان فک بیمار ایجاد شده‌ است. برای کاهش تورم صورت باید از کمپرس یخ و آب سرد استفاده شود‌. در زمان مسواک‌زدن حتما مراقب باشید که مسواک به لثه جراحی شده برخورد نکند. رعایت نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت تاثیر بسیار زیادی در کاهش عوارض و درد آن دارد.

شرایط ایمپلنت اقساطی به چه صورت است؟

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های گران‌قیمت دندانپزشکی محسوب می‌شود و بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی پرداخت هزینه‌های بالای ایمپلنت، از این روش صرف نظر می‌کنند. البته در برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی معتبر، برای رفاه حال مشتریان خدمات ایمپلنت اقساطی ارائه می‌شود. در ایمپلنت اقساطی بیماران می‌توانند هزینه‌ ایمپلنت را در سه قسط و به صورت نقدی یا با استفاده از چند فقره چک پرداخت کنند. قسط اول ایمپلنت در جلسه اولی که پایه تینانیومی در استخوان فک کاشته می‌شود، از بیمار دریافت می‌شود. قسط دوم در مرحله قالب‌گیری و قسط سوم در مرحله قراردادن تاج دندان روی پایه فلزی ایمپلنت پرداخت می‌شود‌.

دسترسی به بهترین‌های دندانپزشکی و مشاغل دیگر در سایت ایران جابینو

اگر به دنبال پیداکردن بهترین‌های دندانپزشکی و مشاغل دیگر هستید، می‌توانید به سایت ایران جابینو به عنوان یکی از برترین بانک جامع اطلاعات مشاغل سراسر کشور مراجعه کنید. هدف از راه‌اندازی این سایت، معرفی مشاغل و خدمات به بهینه‌ترین شکل ممکن است. مشاغلی که در ایران جابینو معرفی شده‌اند، از مشتریان زیادی برخوردار خواهند شد. با توجه به دسترسی عموم مردم به اینترنت و گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، یکی از بهترین روش‌های تبلیغات و بازاریابی دیجیتال این روزها، استفاده از سایت‌های معتبری مانند ایران جابینو و شبکه‌های اجتماعی برای معرفی مشاغل مختلف است‌.

 

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.