ایروانی: تلاش آمریکا برای تشکیل جلسه غیررسمی درباره ایران رویه‌ای خطرناک است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 75467
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰ |

ایروانی: تلاش آمریکا برای تشکیل جلسه غیررسمی درباره ایران رویه‌ای خطرناک است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه تلاش آمریکا برای برگزاری جلسه غیررسمی درباره شرایط داخلی ایران، رویه‌ای خطرناک است، از اعضای سازمان ملل خواست تا از هر اقدامی که به برگزاری این جلسه و ایجاد رویه خطرناک کمک می‌کند، خودداری کنند.
ایروانی: تلاش آمریکا برای تشکیل جلسه غیررسمی درباره ایران رویه‌ای خطرناک است

امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، در شرایطی که دهها سال زنان ایرانی از تحریم‌های غیرانسانی آمریکا صدمه دیده‌اند، این کشور صلاحیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی برای برگزاری جلسه در مورد شرایط داخلی ایران را ندارد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به تمام سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو و ناظر سازمان ملل متحد با ارائه گزارش مختصری از روند تحولات جاری در ایران، اهداف آمریکا از برگزاری نشست ضد ایرانی علیه ایران در سازمان ملل متحد را تشریح کرد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در این نامه با اشاره به درخواست برگزاری نشست غیر رسمی (آریا فرمولا) از سوی آمریکا تحت عنوان «اعتراضات جاری در ایران» تاکید کرد: آمریکا با به راه انداختن جنگ روانی و عملیات فریب ادعا دارد که این جلسه هدفش حمایت از حقوق زنان ایران است اما این امر کاملا ناشی از نفاق آمریکا بوده و سوء استفاده از مفهوم ارزشمند حقوق بشر محسوب می شود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ده‌ها سال  دشمنی آمریکا نسبت به مردم ایران افزود: برخلاف اتهامات بی اساس آمریکا علیه ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره  متعهد به ارتقاء و حمایت از حقوق بشر و اجرای تعهدات حقوق بشری در چارچوب حقوق بین‌الملل است.

وی تصریح کرد: حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز توسط قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره بر بهره مندی از این حق توسط  مردم تاکید کرده و نمونه بارز این امر برگزاری تجمعات مسالمت آمیز در سراسر ایران است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل خاطر نشان کرد: از سوی دیگر هر دولتی از جمله دولت ایران مسئول حمایت از مردم خود در مقابل  اقدامات خشونت آمیز نظیر خرابکاری (وندالیسم) و تخریب اموال خصوصی و عمومی مانند آتش زدن آمبولانس‌ها، وسائل حمل و نقل عمومی، بانک‌ها و مراکز خدمات عمومی و فراتر از آن اقدامات تروریستی نظیر حادثه اخیر که به شهید شدن ۱۵ نفر و زخمی شدن ۳۰ نفر از شهروندان ازجمله زنان و کودکان توسط عناصر داعش  در یک مکان مذهبی در شیراز انجامید، می‌باشد.

ایروانی تصریح کرد: مکانیزم‌هایی  برای رصد، ارتقاء و حفظ  شرایط حقوق بشر در کشورها در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل وجود دارد که یکی از این مکانیزم‌ها، بررسی دوره ای جهانی یا UPR می باشد که مکانیزمی جهانی و شفاف بر پایه همکاری، گفتگو و رفتار برابر همه دولت‌هایی که مورد بررسی قرار می‌دهد، ایجاد می‌کند و ایران هم بطور مداوم همکاری‌های داوطلبانه و سازنده‌ای در چارچوب UPR و ارتقاء ارائه گزارش دوره‌ای داشته است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: پرداختن به مسائل داخلی دولت‌ها توسط شورای امنیت سازمان ملل از طریق ایجاد یک ارتباط ساختگی بین این موارد و صلح و امنیت بین‌المللی نه فقط غیرسازنده می‌باشد، بلکه مکانیزم‌های موثر موجود را تضعیف کرده و برخلاف اصول و اهداف سازمان ملل مندرج در منشور ملل متحد در مورد اصل عدم مداخله در امور داخلی دولتها است.

ایروانی افزود: بر این اساس، تلاش‌ها برای برگزاری جلسه فوق الذکر توسط آمریکا، نقض آشکار منشور ملل متحد و حقوق بین‌المللی بوده و رویه خطرناکی را ایجاد می کند که دولت‌های عضو نباید آن را قبول کنند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: آمریکا نگرانی واقعی و صادقانه در مورد شرایط حقوق بشر در ایران و یا هرکجای دیگر ندارد. آمریکا ادعا می کند که از زنان ایرانی دفاع می کند، زنانی که بطور جدی از دهها سال  تحریم غیرانسانی آمریکا صدمه دیده‌اند.

وی تصریح کرد: جنگ واقعی اکنون در مورد غذا و دارو است و این امر حتی از استاندارد دوگانه فراتر بوده و ضمن اینکه یک  رویکرد سیاسی و گزینشی نسبت به حقوق بشر می باشد، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان از اعضای سازمان ملل متحد خواست تا از هر اقدامی که به برگزاری این جلسه و ایجاد رویه خطرناک کمک می‌کند، خودداری کنند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.